Nieporozumienia i mity na temat sake


Nieporozumienia i mity na temat sake
2014-01-29
Pierwsze kontakty Europejczyków z Japonią niemal zawsze kończą się nieporozumieniami. Nie rozumiemy japońskiej moralności, estetyki, zwyczajów. Starając się przyswoić związane z Japonią treści nierzadko posługujemy się kliszami niewiele mającymi wspólnego z rzeczywistością.
Nie inaczej jest w przypadku najpopularniejszego japońskiego napoju alkoholowego, jakim jest sake. Niniejszy artykuł służy obaleniu przynajmniej niektórych mitów związanych z tym trunkiem.
 
Niejeden sklep internetowy z sake będzie twierdził w opisie, że napój ten jest winem ryżowym. Dość rozpowszechniona jest także opinia, że sake to japońska wersja naszej wódki. Tak naprawdę sake najbliżej do piwa. Jest to napój o zawartości alkoholu oscylującej między 14 a 20%, wytwarzany poprzez fermentację ryżu pokrytego specjalną odmianą pleśni (Aspergillus oryzae), co przypomina warzenie piwa przy użyciu drożdży.
 
Inny dość powszechnie kolportowany mit na temat sake głosi, że słowo sake odnosi się do jakiegoś konkretnego napoju. W rzeczywistości sake w języku japońskim pełni rolę ogólnego określenia na każdy alkohol. W Japonii rodzaje alkoholi kryjące się pod słowem sake w jego europejskim sensie są nazywane nihonshu ("japoński alkohol") lub seishu ("czysty alkohol"). Takich napojów jest całkiem sporo i mają one nieco bardziej skomplikowane nazwy. Oficjalna klasyfikacja ogłoszona przez japońskie władze wyróżnia cztery takie trunki: Daiginjo-shu, Ginjo-shu, Junmai-shu oraz Honjozo-shu. Jeżeli jakiś sklep internetowy z sake będzie miał w ofercie wymienione nazwy, możemy się spodziewać prawdziwego japońskiego sake. Problem w tym, że najlepsze gatunki są raczej rzadko spotykane poza Krajem Kwitnącej Wiśni.
 
Oprócz wymienionych w poprzednim akapicie oficjalnych sake, w dystrybucji jest jeszcze kilka innych gatunków: Namazake-sake, Genshu-sake, Koshu, Taruzake, Nigorizake oraz Sparkling-sake. O ile oficjalne gatunki różnią się jedyni stopniem oczyszczenia wykorzystywanego w produkcji ryżu i ewentualną zawartością destylowanego alkoholu, o tyle nieoficjalne gatunki mogą bardziej odbiegać od tradycyjnej receptury. I tak na przykład Genshu to sake o najwyższej zawartości alkoholu, Koshu to sake które dojrzewało przez ponad 5 lat, Taruzake dojrzewa w drewnianych beczkach nabierając specyficznego smaku, Nigorizake jest filtrowane przez specjalne tkaniny, zaś Sparkling sake to napój musujący o smaku przypominającym szampana.
 
Bardzo rozpowszechniony mit na temat wina głosi, że "im wino starsze, tym lepsze". W rzeczywistości tylko niektóre gatunki wina potrzebują lat na osiągnięcie dojrzałości, ale nawet w ich przypadku procesu tego nie można przeciągać bez końca. Podobnie jest z sake, mimo że nie jest ono winem. Zarówno zbyt młode, jak i zbyt zleżałe sake ma nieprzyjemny smak, dlatego należy je spożyć we właściwym momencie. Proces dojrzewania trwa od 9 do 12 miesięcy, a kluczową rolę odgrywa w nim materiał beczki, w której napój jest przechowywany.
 
Poniżej skompletowane informacje pomogą ustalić, czy dany sklep internetowy z sake oferuje napój o jakości wartej jego ceny.

Nadesłał:

brenna

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl