Nietypowe rodzaje drzwi wewnętrznych


Nietypowe rodzaje drzwi wewnętrznych
2017-08-24
Drzwi to najczęściej ostatni element, jaki montujemy w nowym domu czy mieszkaniu, czasem nawet już po wniesieniu mebli. Dobrze jednak ich rodzaj wybrać o wiele wcześniej, ponieważ w niektórych miejscach tradycyjne drzwi skrzydłowe mogą uniemożliwiać swobodne przejście. Z artykułu dowiecie się, jakie

są dostępne rozwiązania.

W bloku z reguły znajdują się typowe wymiary otworów drzwiowych, 90 cm szerokości i ok. 210 cm wysokości, nie oznacza to, że musimy decydować się jedynie na tradycyjne, skrzydłowe drzwi. Natomiast w domu jednorodzinnym możliwości jest znacznie więcej. Jakie są nietypowe rodzaje drzwi wewnętrznych?

Drzwi dwuskrzydłowe

Najbardziej popularne, zaraz po tradycyjnych, jednoskrzydłowych. Montuje się je najczęściej przy otworach, które mają ponad 120 cm. Skrzydła mogą być o jednakowej szerokości lub asymetryczne, aktywne są szersze, a pasywne węższe. Będą efektowną ozdobą np. salonu. Musimy jednak pamiętać, że potrzebują dużo przestrzeni na skrzydła drzwiowe.

Drzwi łamane

To połączenie drzwi bezprzylgowych, dwuelementowych, podzielonych symetrycznie, z zamkiem do wyboru. Sprawdzą się najlepiej w małych pomieszczeniach, ponieważ nie trzeba przeznaczać w takim przypadku dodatkowej przestrzeni na skrzydło drzwiowe. Systemy łamania do minimum ograniczają powierzchnię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania drzwi. Można je zamontować na dowolnej ościeżnicy, regulowanej lub stałej.

- Połówki drzwi łączone są ze sobą za pomocą zawiasów sprężynowych, umożliwiających utrzymanie ich stabilności w pozycji zamkniętej - tłumaczy Joanna Lisowska, przedstawiciel firmy Uniprofil. - Drzwi łamane są bezprzylgowe w miejscu łamania, łamią się one w połowie, dzięki czemu zajmują połowę mniej miejsca, gdy się je otwiera. Nie muszą być one całkowicie zabudowane, niektóre modele, np. z wąskimi pionowymi szybkami mogą być przeszklone - dodaje.

Drzwi przesuwne

Zajmą najmniej miejsca, ponieważ zakłada się je na zamontowanych prowadnicach. Pamiętajmy, że przy ścianie, na którą się otwierają, nie postawimy mebli, a sam mechanizm, pomimo że jest zwykle zamaskowany listwami, będzie widoczny. Dlatego drugim rozwiązaniem dla tego typu jest specjalne miejsce przeznaczone na schowanie drzwi w ścianie. Nie wymagają wolnego miejsca przed otworem drzwiowym i sprawdzą się wszędzie tam, gdzie przeszkodą byłoby zamontowanie drzwi tradycyjnych.

- Systemy, które są montowane przy tego typu drzwiach, nie wymagają konserwacji - podkreśla Joanna Lisowska. - Trzeba jedynie czyścić tory jezdne, bo zanieczyszczenia gromadzące się we wgłębieniu, po którym jeżdżą kółka, mogą utrudniać przesuwanie drzwi. Do tego montaż musi być precyzyjny, żeby działał niezawodnie, dlatego najlepiej zamówić od razu usługę montażu - dodaje.

Drzwi ramiakowe

Skrzydła ramiakowe opierają się na konstrukcji przypominającej ramę. Składa się z dwóch pionowych i dwóch poziomych belek z widocznym łączeniem. Konstrukcja ramowa wykonywana jest obecnie głównie z MDF lub dużo twardszego litego drewna. Aktualnie zyskują coraz więcej na popularności głównie ze względu na ich stabilniejszą i wytrzymalszą konstrukcję oraz nowoczesny wygląd.

- W środku konstrukcji umieszcza się specjalne wypełnienie złożone z paneli i szyb w różnych kształtach. W porównaniu do drzwi płytowych są dużo sztywniejsze, cięższe i wytrzymają więcej - mówi ekspert z firmy Uniprofil.

Drzwi z przylgą 2 cm

Dla osób, które chcą wymienić drzwi bez konieczności wymiany futryn, jest możliwość zamontowania nowego skrzydła drzwiowego na starą ościeżnicę.

- To typ często poszukiwany przez klientów. Praktycznie jako jedyna firma na polskim rynku produkujemy drzwi z tzw. felcem 2 cm. Są to skrzydła do ościeżnic starego typu w blokach, gdzie klienci nie mają możliwości ich wymiany. Mogą oni w prosty sposób wymienić drzwi na nowe - dodaje Joanna Lisowska.

Rodzaj drzwi to nie tylko rzecz gustu, mają one bowiem bezpośredni wpływ na funkcjonalność pokoi. Warto więc poświęcić trochę czasu, zapoznać się z szeroką ofertą i wybrać rozwiązania, które będą odpowiednie do poszczególnych pomieszczeń.

Nadesłał:

primetimeprpl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl