Niewidomi i niesłyszący w Zamku Królewskim


Niewidomi i niesłyszący w Zamku Królewskim
2011-12-22
Od 21 grudnia br. osoby niewidome i niesłyszące mogą zwiedzać wybrane pomieszczenia Zamku Królewskiego. W ramach projektu MUZEUM „Poza Ciszą i Ciemnością” – prowadzonego przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – zostały dostosowane dwie sale Apartamentu Wielkiego: Pokój Marmurowy i Sala Tronowa.

 –  W ciągu trzech lat działania naszego projektu udostępniliśmy już 26 spektakli, które obejrzało 700 osób
w dziewięciu polskich teatrach, o
pracowaliśmy audiodeskrypcję do 22 filmów, a w pokazach kinowych uczestniczyło 3000 osób. Wykonane zostały także opracowania dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Bardzo się cieszę, że do tej listy możemy teraz dopisać Zamek Królewski
– mówi Anna Żórawska, pomysłodawczyni
i koordynatorka projektu „Poza Ciszą i Ciemnością”.

 

W ramach udostępnienia Zamku Królewskiego dla osób niewidomych przygotowano nagrania, zawierające opis wnętrz i eksponatów dwóch sal – w sumie 70 minut.

 

Nagrane teksty łączą informacje merytoryczne z opisem i informacjami ułatwiającymi poruszanie się po muzeum. Opis, przygotowany zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu”, pozwala osobie niewidzącej wyobrazić sobie wnętrze, obraz lub eksponat. Dzięki nagraniom można zwiedzić muzeum w swoim domu lub – po wgraniu plików mp3 do odtwarzacza – poznać muzeum i ekspozycję, będąc na miejscu. Autorkami audiodeskrypcji są Izabela Künstler i Urszula Butkiewicz, lektorem Stefan Knothe. Opisom towarzyszy muzyka w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia. Dodatkowo osoby niewidome otrzymują broszury z opisem sal w alfabecie Braille’a oraz tyflograficzne plany rozmieszczenia pomieszczeń zamkowych.

 

Dla osób niesłyszących przygotowano 14 filmowych materiałów z napisami, poświęconych historii Zamku
i zgromadzonych tam dzieł sztuki, a także ludziom, związanym z tym niezwykłym zabytkiem.

 

Pierwszym muzeum dostosowanym w ramach projektu dla osób niepełnosprawnych sensorycznie było Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu jest otwarte od grudnia 2010. Niewidomi, którzy się tam wybiorą, otrzymują reliefową książkę zawierającą symbole związane z II wojną światową i powstaniem warszawskim – podpisy w alfabecie Braille’a – oraz pocztówki dźwiękowe. Dla osób
z dysfunkcją słuchu przygotowano napisy do filmów, a grupom zwiedzających towarzyszy tłumacz języka migowego.

Zamek Królewski został dostosowany w ramach projektu Muzeum „Poza Ciszą i Ciemnością” – edycja 2011 dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

Patronat honorowy: Prezydent m.st. Warszawy

Patronat medialny: kampaniespleczne.pl, onsi.pl, VOX FM, POCHODNIA

Partner: Monday PR, Plenum, Sinfonia Varsovia, Polski Związek Niewidomych

Muzea partnerskie: Zamek Królewski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Królikarnia

___________________________________________________________________________________________________

 „Poza Ciszą i Ciemnością” to ogólnopolski i innowacyjny projekt kulturalny prowadzony od 2008 r. przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Jest to pierwsza w Polsce inicjatywa polegająca na kompleksowym udostępnianiu kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Obejmuje teatr, kino i muzeum. W ramach projektu zostało udostępnionych 26 spektakli, które obejrzało 700 osób w 9 polskich teatrach, opracowana została audiodeskrypcja do 22 filmów, w pokazach których uczestniczyło 3000 osób oraz wykonane zostały 3 adaptacje w obiektach muzealnych: Muzeum Powstania Warszawskiego, 2 sale w Zamku Królewskim i wystawa w Królikarni (Muzeum Narodowe). Wydano również cztery filmy na DVD z audiodeskrypcją i napisami dostępne w ogólnej sprzedaży. Projekt „Poza Ciszą i Ciemnością” otrzymał w maju 2011 roku Nagrodę Mieszkańców w konkursie S3KTORY 2010 organizowanym przez Urząd m.st. Warszawy.  

Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl