Niewielka fuga, wielkie znaczenie


Niewielka fuga, wielkie znaczenie
2013-12-19
Planując renowację łazienki, w pierwszej kolejności skupiamy się na wyborze idealnych płytek i odpowiedniej armatury, często pomijając znaczenie zaprawy do spoinowania. To właśnie fuga nadaje ceramice ostateczny wygląd i wpływa na zachowanie harmonii w całym pomieszczeniu. Fuga w spoinie stanowi integralny element podłogi oraz ściany wyłożonej płytkami ceramicznymi, czy naturalnym kamieniem. Na pierwszy rzut oka gra drugoplanową rolę, jednak w rzeczywistości pełni bardzo ważne funkcje praktyczne: zapobiega wnikaniu wody i brudu w szczeliny między płytkami, zabezpiecza często niewykończone krawędzie płytek, a także wzmacnia ich przyczepność do podłoża. Ma jeszcze jedną istotną zaletę - odpowiednio dobrana wpływa na estetykę pomieszczenia oraz podwyższa jego właściwości użytkowe.

Kolor fugi powinien być dopasowany do płytki, jej wielkości i formatu, a także do pomieszczenia, w którym się znajdzie. Odpowiednio dobrana barwa będzie elementem scalającym powierzchnię pod względem wizualnym. Dzięki bogatej kolorystyce obecnych na rynku mas do spoinowania, z łatwością można stworzyć harmonijną kompozycję fugi z płytkami. Pomoże nam w tym dostępna aż w 24 modnych kolorach, drobnoziarnista zaprawa PremiumFuge firmy Baumit, przeznaczona do stosowania w pomieszczeniach o zwykłej i podwyższonej wilgotności.

Zanim wybierzemy odpowiadający naszym gustom kolor fugi, musimy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie - jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć - prosty i naturalny, czy bardziej odważny i ekstrawagancki. Projekty łazienek mogą narzucać stonowane barwy, łagodne i harmonijne zestawienia albo wręcz przeciwnie - kontrasty i niekonwencjonalny układ płytek.

Prostota i uniwersalizm

Najczęściej wybieranymi przez projektantów domowych aranżacji kolorami zapraw do spoinowania - ze względu na ich uniwersalność, ale i funkcjonalność - są odcienie beżu i szarości. Stosując takie rozwiązania sprawimy, że fuga „zleje się" z płytką, stanowiąc jedną powierzchnię.

Kontrast fugi z płytkami nie jest wskazany w przypadku płytek kamiennych. Pamiętajmy, że kamień na podłodze ma już swoją strukturę. Kolorowa fuga może zaburzyć naturalny rysunek kamienia, tworząc niepożądany chaos, dlatego najlepiej zastosować fugi w odcieniu szarości, na przykład dostępne w ofercie Baumit PremiumFuge kolory Cement Grey, Grey czy Silk Grey.


Sytuacja wygląda podobnie, jeżeli chcemy zaakcentować fakturę płytki, powinniśmy pomyśleć o kolorze fugi zbliżonym do barwy płytki. Fuga w odcieniu płytki wyeksponuje jej wzór i sprawi, że wnętrze naszej łazienki będzie wyglądało bardziej elegancko i stylowo. Na rynku spotyka się coraz więcej płytek w kolorze brązowym, mających obramowanie fazy w jasnym lub wręcz białym kolorze. Dobór barwy fugi do obrzeża kafelków umożliwi nam uzyskanie niepowtarzalnego i oryginalnego efektu.

Nutka ekstrawagancji

Bardziej odważni twórcy domowych aranżacji, z pewnością zdecydują się na jaskrawe i przyciągające wzrok zaprawy do spoinowania. Spragnionym oryginalności, firma Baumit proponuje fugi w kolorach Light Green, Orange czy Red, które pozwolą uzyskać nieszablonowy efekt końcowy wystroju salonu kąpielowego.

Jeśli zdecydowaliśmy się na płytki w jednym kolorze, bez wzoru, wyrazista fuga będzie pełnić rolę akcentu, nadając pomieszczeniu wesoły i zarazem nowatorski wyraz. Niezwykle istotne jest jednak, by dobierać barwy z umiarem i wyczuciem - dla przykładu żółta fuga dobrze prezentuje się przy szarych płytkach, ale zupełnie nie współgra z kremowymi. Gdy nie mamy pewności, jakie zestawienia do siebie pasują, warto zrobić próbę na fragmencie okładziny - poczekać, aż fuga wyschnie i jeśli nie komponuje się z płytką - od razu ją usunąć.

Kontrastowy kolor fugi może służyć także podkreśleniu nietypowego kształtu płytki oraz uwydatnieniu jej ułożenia. Kolorowe fugi będą się pięknie wyróżniać na tle płytki ceramicznej i jednocześnie ociepli nasze wnętrze, tworząc je bardziej intrygującym. Ciekawe rozwiązanie stanowi również połączenie czarnych płytek ceramicznych z białymi fugami, dzięki czemu rozmieszczenie i proporcje płytek staną się dużo lepiej widoczne. Zestawienie czerni i bieli to bardzo popularny trend stylizacji wnętrz. Łącząc biel ceramiki łazienkowej z czarnym wyposażeniem, otrzymujemy nowoczesne i ekstrawaganckie aranżacje łazienek.

Optyczne powiększenie

Łazienka stanowi często jedno z najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Chcąc podwyższyć komfort i wygodę jej codziennego użytkowania, warto optycznie poszerzyć łazienkową przestrzeń. Możemy to zrobić, decydując się na prostokątne płytki w jednym kolorze oraz spoinę kilka tonów jaśniejszą lub ciemniejszą od kafli. Analogicznie postępujemy w przypadku, gdy zależy nam na optycznym podwyższeniu ściany - wtedy jednak musimy układać płytki pionowo. W małej łazience warto zastosować chłodne barwy - biel, szarość, jasne odcienie błękitu, zieleni czy różu. Efekt przestronności uzyskamy także wykorzystując płytki i fugi o błyszczącym wykończeniu. Powierzchnie tego typu odbijają światło, które sprawi wrażenie optycznego powiększenia wnętrza.

Wytrzymałość i higiena ponad wszystko

Urządzając łazienkę, oprócz wysublimowanego i niebanalnego doboru barw, musimy pamiętać o zabezpieczeniu spojeń przed występowaniem pleśni. Aby uniknąć pojawienia się nieestetycznego czarnego nalotu na fugach oraz zagwarantować brak przecieków w miejscach najbardziej na nie narażonych, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni silikon do uszczelnienia przestrzeni między płytkami, umywalką czy wanną. Idealnie do tego celu nada się Baumit Silikon - jednoskładnikowy wypełniacz, odporny na działanie promieni UV, który dzięki zawartości środka grzybobójczego posiada podwyższoną odporność na rozwój mikroorganizmów. Silikonu należy użyć do wypełnienia wszelkich miejsc narażonych na trwałe obciążenia mechaniczne oraz połączenia różnych materiałów. Baumit Silikon, podobnie jak zaprawa do spoinowania Baumit PremiumFuge, jest dostępny w 24 propozycjach kolorystycznych, dzięki czemu decydując się na funkcjonalne i sterylne rozwiązania, nie musimy rezygnować z wybranej wcześniej koncepcji estetycznej.

www.baumit.com

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl