Niezbędny w kuchni - okap
Gotowanie przeważnie nie wygląda tak wspaniale, jak w reklamach czy programach kulinarnych. Gotowanie w rzeczywistości to po prostu realne kłopoty: przypalone potrawy, smród, wszędzie pryskający tłuszcz… Część z tych kłopotów może rozwiązać jeden niezawodny, acz lekceważony przedmiot: okap kuchenny.
Solidny okap pomoże Ci wyzwolić się od kuchennych zapachów, które podczas gotowania przedostają się do innych pomieszczeń, na przykład, do sypialni. Nikt nie lub usypiać, gdy wszędzie unosi się zapach przypalonego mięsa czy frytek. Jednakże znalezienie najlepszego okapu nie jest takie proste. Nie wystarczy pójść po prostu do sklepu i wybrać pierwszy z brzegu. Musimy rozważyć kilka czynników, takich jak wielkość kuchni i dostęp do szybu wentylacyjnego.
Jak dzielimy okapy?
Wszystko zależy od trybu wykonywanej pracy. Mamy więc:
- wyciąg
- pochłaniacz
Zasada działania wyciągu, jak sama nazwa wskazuje, polega na zasysaniu zanieczyszczonego powietrza i usunięcie go przez przewód wentylacyjny (czyli do obiegu otwartego).
Pochłaniacz działa inaczej, jest przy tym bardzie skomplikowany, gdyż działa w obiegu zamkniętym. Pierwsze, co robi, to wstępnie oczyszcza powietrze z tłuszczy, a później dopiero przy pomocy filtra lub filtrów węglowych robi to samo, z tym, że oczyszcza powietrze z zapachów i dymu. Na sam koniec wywiewa je z powrotem do kuchni.
Mamy też inny, bardziej rozbudowany podział, pod względem kwestii designerskich i rozwiązań technicznych. Wymieniamy okapy:
- przyścienne
- wyspowe
- teleskopowe
- podszafkowe
- teleskopowe – idealne do małych kuchni. Montować je możemy w zabudowie szafki. Uruchamiamy je przez wyciągnięcie jakby pewnego rodzaju szuflady, co zwiększa jednocześnie powierzchnię pracy,
- podszafkowe – tak samo, jak teleskopowe, dobrze odnajdą się w mniejszych kuchniach. Montuje się je pod szafką. Niestety, mają dość małą wydajność, dlatego poleca się je do mieszkań, gdzie z jednej strony jest mała kuchnia, a z drugiej, gdzie nie gotuje się zbyt często,
- przyścienne – zwane też kominowymi, montowane są bezpośrednio przy ścianie. W górnej części widoczny jest specyficzny komin, znajduje się w nim silnik (lub przewód), który jest podłączony do szybu wentylacyjnego. Bardzo wydajne i jedne z najbardziej popularnych w naszych kuchniach,
- wyspowe – nadają się idealnie do dużych kuchni, gdzie kuchenka znajduje się po środku na wyspie. Montuje się je do sufitu nad płytą grzewczą. Są drogie, ale wydajne i estetyczne.
Spośród pozostałych warto jeszcze wymienić następujące: szafkowe, narożne, uchylne, blatowe, rustykalne. Dobór odpowiedniego okapu pomoże nam znacznie w codziennym gotowaniu, po pełen przekrój wyposażenia kuchni zapraszamy pod ten adres
Nadesłał:
b.zalew
|