Nieznana Magdalena Samozwaniec


Nieznana Magdalena Samozwaniec
2009-12-28
Po trzydziestu siedmiu latach od śmierci Magdaleny Samozwaniec do rąk czytelników trafiają jej nieznane teksty, zebrane w zbiorze „Z pamiętnika niemłodej już mężatki”.

Po trzydziestu siedmiu latach od śmierci Magdaleny Samozwaniec do rąk czytelników trafiają jej nieznane teksty, zebrane w zbiorze „Z pamiętnika niemłodej już mężatki”. Magdalena Samozwaniec (1894-1972), nazywana pierwszą damą polskiej satyry, była córką malarza Wojciecha Kossaka, młodszą siostrą poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej  i stryjeczną siostrą Zofii Kossak-Szczuckiej.



Popularność przyniosła jej debiutancka powieść „Na ustach grzechu” z 1922 roku, będąca parodią „Trędowatej”. Również kolejne książki, m.in. „Maria i Magdalena”, „Zalotnica niebieska” czy „Tylko dla kobiet” spotkały się z uznaniem czytelników.

Teksty z „Pamiętnika niemłodej już mężatki” zostały przypadkowo odnalezione przez krytyka literackiego Rafała Podrazę, który je opracował i przygotował do druku. Zdaniem Podrazy, odnalezione opowieści Magdaleny Samozwaniec były przeznaczone dla słuchacza radiowego. Do niepublikowanych nigdy wcześniej gawęd zostały dołączone fragmenty innych wspomnień odnalezionych w maszynopisie, a także fotografie rodzinne. „Dzięki tej lekturze – pisze Rafał Podraza – można, choć na chwilę, wrócić do świata, którego już nie ma…”. 

Książka dostępna jest także jako e-book na komputer w Księgarni eClicto.

SalonKulturalny.pl

Nadesłał:

puella

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl