Nowa metoda na raka
Choroby nowotworowe to jedne z najtragiczniejszych i najbardziej ekspansywnych bolączek naszych czasów. Są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów w naszym kraju. Rocznie z ich powodu umiera około 100 tysięcy Polaków.
Badania profilaktyczne, o których warto wiedzieć
Wśród często atakowanych przez raka organów znajduje się jelito grube - nowotwór jelita grubego jest w Polsce drugim pod względem zachorowań i zgonów. Istnieje jednak dokładne badanie, dzięki któremu można ocenić stan wewnętrznej ściany tego narządu, wykryć ewentualne wczesne zmiany oraz je usunąć. Badaniem tym jest kolonoskopia i jak wskazują statystyki, pozwala ona na wykrycie ok. 95 % przypadków nowotworów.
Innym, rekomendowanym w walce z rakiem badaniem jest endoskopia kapsułkowa. To innowacyjne, bezoperacyjne narzędzie do diagnostyki przewodu pokarmowego, pozwalające na szybką, bezbolesną, a przede wszystkim bezpieczną wizualizację jelita cienkiego z wysokim wskaźnikiem znajdowania ognisk chorobowych. Zabieg polega na połknięciu przez pacjenta kilkugramowej kamery przypominającej tabletkę witaminową. Kapsułka zgodnie z naturalną perystaltyką przesuwa się wzdłuż przewodu pokarmowego automatycznie robiąc zdjęcia stanowiące podstawę diagnozy.
Rewolucyjna metoda leczenia raka - NanoKnife
Media coraz częściej informują o sukcesach medycyny w walce z postępującymi już nowotworami. Ostatnimi bardzo rokującymi doniesieniami są wiadomości z zakresu leczenia raka metodą NanoKnife. To światowa nowość oparta na technologii nieodwracalnej elektroporacji, która niszczy niepożądane komórki nowotworowe. Dzieje się to dzięki elektrodom wkłuwanym podczas zabiegu w tkanki nowotworowe. Procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Generowane przez elektrody napięcie (precyzyjnie i indywidualnie dobierane) uszkadza błony komórkowe nowotworu i powoduje ich powolny rozpad. Martwe komórki rakowe usuwane są w sposób naturalny przez układ chłonny organizmu.
Najważniejszym warunkiem zakwalifikowania do zabiegu z użyciem technologii NanoKnife jest niestwierdzenie rozsianego procesu nowotworowego, ale zarazem wyczerpanie innych metod leczenia takich jak chemioterapia czy radioterapia oraz umiejscowienie nowotworu uniemożliwiające przeprowadzenie tradycyjnego zabiegu z zakresu chirurgii onkologicznej. Technologią NanoKnife mogą być leczeni pacjenci z potwierdzonym nowotworem trzustki, wątroby i dróg żółciowych oraz prostaty. Niestety bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest posiadanie przez pacjenta rozrusznika serca.
Metoda NanoKnife jest przełomową techniką leczenia nowotworów i znacznie różni się od dotychczas stosowanych takich jak ablacja radiofrekwencyjna, krioablacja czy ablacja mikrofalowa. Te często prowadziły do termicznych efektów ubocznych, natomiast Nano-Knife nie uszkadza zdrowych struktur zawierających włókna kolagenowe takich jak np.: naczynia krwionośne, przewody żółciowe, przewody trzustkowe. Nie jest także uszkodzona białkowa macierz około komórkowa, której obecność ma znaczenie w regeneracji komórek.W jednej z klinik w Poznaniu - Prywatnej Lecznicy Certus, odbyło się już kilka takich zabiegów - zarówno w obrębie prostaty, wątroby, jaki i trzustki. Każdy z nich zakończył się sukcesem. Ich powodzenie i dorobek współczesnej technologii pozwalają dać na przyszłość nadzieję wielu ludziom.
Nadesłał:
adStone
|