2013-08-12
W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii zakończyło się wdrożenie wydajnej platformy technologicznej opartej na produktach Oracle, na którą zostały zmigrowane kluczowe aplikacje wspomagające działalność instytucji.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK), to jedna z najważniejszych instytucji w Polsce, której zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie oraz udostępnianie danych z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.
Najważniejsze dane, które są przetwarzane przez GUGiK, to informacje geodezyjne i kartograficzne pochodzące z urzędowych rejestrów w całym kraju, posiadające bardzo wysoki poziom szczegółowości. W większości dane te mają charakter przestrzenny i przez wiele lat były gromadzone w klasycznej postaci analogowej. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat zasoby GUGiK przeszły radykalną transformację do zbiorów cyfrowych i obecnie niemal w całości znajdują się już w systemach informatycznych.
Korzyści i wyzwania cyfryzacji
Pojawienie się zbiorów cyfrowych w infrastrukturze informatycznej Urzędu otworzyło całkowicie nowe możliwości w zakresie usprawnienia procesów zarządzania danymi. Dzięki możliwości przetwarzania przez systemy komputerowe, pojawiła się możliwość automatyzacji kontroli jakości i kompletności danych, a także skrócenie czasów ich przyjmowania oraz udostępniania. Całkowitą rewolucją okazało się umożliwienie przekrojowej i wielowymiarowej analizy różnych zbiorów danych według dowolnie zadanych kryteriów.
Jednak cyfryzacja przyniosła ze sobą także spore wyzwania, dotyczące organizacji systemów IT i współpracy pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Nowe standardy przetwarzania wymusiły radykalne udoskonalenie systemów pod kątem pojemności, wydajności i skalowalności. Z kolei konieczność wprowadzenia wielu nowych funkcjonalności pojawiła się wraz z wymogami wynikającymi z przynależności Polski do Unii Europejskiej, w wyniku zmian w prawie a także wraz z pojawieniem się nowych oczekiwań użytkowników.
Dlatego w GUGiK podjęto decyzję o przeprowadzeniu stopniowej ewolucji wszystkich najważniejszych systemów informatycznych, aby dostosować je do wymagań nowych czasów. Zatwierdzono taki plan modernizacji środowiska IT, który pozwoli skutecznie rozwiązać wszystkie palące problemy i uprościć zarządzanie infrastrukturą. Nowa architektura pozwoli zwłaszcza na standaryzację zbiorów danych pod kątem sposobów ich składowania (plikowe, bazodanowe), a także na ujednolicenie wersji i rodzajów baz danych, systemów operacyjnych oraz środowisk serwerowych.
Nowa platforma informatyczna
Złożoność architektoniczna infrastruktury informatycznej GUGiK narzuca konieczność zapewnienia i utrzymania infrastruktury sprzętowej i programowej dla wielu projektów równolegle zarówno w obszarze środowiska produkcyjnego jak i środowisk pomocniczych.
W przypadku podejścia, w którym każdy z realizowanych przez GUGiK projektów korzystałby z oddzielnej infrastruktury sprzętowej i programowej w warstwie baz danych, szyny usług oraz serwerów aplikacji, GUGiK byłby zobowiązany do ponoszenia wysokich kosztów finansowych i organizacyjnych związanych z każdorazowym zapewnieniem, dla poszczególnych projektów, dedykowanej infrastruktury oraz z koniecznością późniejszego utrzymania systemów stworzonych w oparciu o różnorodne platformy technologiczne.
Alternatywą dla opisanego powyżej podejścia było zastosowanie jednej, spójnej technologicznie, platformy sprzętowej i programowej w ramach poszczególnych warstw infrastruktury - bazy danych, szyny usług, serwerów aplikacji. Takie podejście miało zapewnić jednorodność technologiczną wykonania poszczególnych systemów, uproszczoną administrację i utrzymanie infrastruktury w ramach poszczególnych warstw, efektywność wykorzystania zasobów oraz łatwość integracji pomiędzy systemami.
Odpowiedzią na te potrzeby w warstwie bazy danych, której optymalizacja była jednym z priorytetów, okazał się model architektury zintegrowanej z wykorzystaniem platformy konsolidacyjnej, która z uwagi na swoje właściwości zapewnia tą samą lub wyższą wydajność systemów oraz zwiększoną efektywność ich administracji przy niższych wymaganiach infrastrukturalnych i kosztach utrzymania.
W wyniku rozstrzygnięć przetargu z maja 2012 roku na zakup zintegrowanej platformy sprzętowej dla baz danych, dostarczona została platforma Oracle Exadata Database Machine z silnikiem bazy danych Oracle Database Enterprise Edition (wraz z wyspecjalizowanymi opcjami). W następstwie przystąpiono do migracji wszystkich baz danych na maszynę Oracle Exadata, która jest całkowicie nowym, przełomowym środowiskiem bazodanowym, gwarantującym niespotykaną wcześniej pojemność i szybkość przetwarzania.
Na początku 2013 roku zakończona została następna faza projektu, polegająca na przeniesieniu na platformę Exadata kluczowych systemów dziedzinowych GUGiK, w tym systemu GEOPORTAL, który realizuje połączenie zbiorów danych przestrzennych pochodzących z zasobów różnych organów państwowych w spójną całość, dostępną w formie elektronicznej. GEOPORTAL udostępnia aktualne i wiarygodne dane poprzez interaktywną przeglądarkę map z narzędziami umożliwiającymi wyszukiwanie i przeglądanie danych przestrzennych.
"Nowe środowisko informatyczne wprowadziło całkowicie nową jakość w sposobie korzystania z naszych systemów informatycznych" – komentuje Marek Szulc, kierownik projektu Geoportal2 w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. "Pierwsza korzyść, to możliwość jednoczesnej wydajnej pracy wielu użytkowników korzystających z aplikacji pochodzących od różnych dostawców. Duże usprawnienia nastąpiły także w obszarze zarządzania środowiskiem IT – uzyskaliśmy bowiem możliwość zintegrowanej i wydajnej obsługi bardzo dużych wolumenów danych, zarówno o charakterze przestrzennym (wektor, rastry, modele terenu) oraz klasycznym (w tym również XML). Warto wymienić także jednolity sposób monitorowania obciążenia systemu oraz możliwość kontroli dostępu do zasobów i dynamicznej realokacji zasobów w zależności od zmieniających się potrzeb”.
Dalszy rozwój
Platforma Oracle Exadata posiada wbudowane fabrycznie zaawansowane funkcje, które doskonale wspierają długofalowe plany rozwoju środowiska IT przyjęte w GUGiK. Należą do nich np. funkcjonalności analityczne wbudowane w silnik bazy danych, które pozwolą na stopniową migrację użytkowników w kierunku aplikacji WWW oraz doprowadzą do przeniesienia przetwarzania na poziom bazy danych. Platforma zapewnia także zintegrowane mechanizmy kompresji danych, kontroli dostępu, wysokiej dostępności środowisk oraz zabezpieczeń.
Obecnie w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii trwają przygotowania do realizacji kolejnego etapu projektu, w którym formułowane są wymagania odnośnie optymalizacji logicznej funkcjonowania systemów – takie jak standaryzacja typów danych i formatów składowania, uwspólnienie zasobów referencyjnych, integracja użytkowników, czy standaryzacja uprawnień dostępu. Stworzone dokumenty posłużą również jako wymagania pod kolejne systemy, które będą funkcjonowały na nowej platformie.
Nowe zintegrowane i zunifikowane środowisko IT oparte na maszynie Oracle Exadata, to fundament pod redefinicję procesów i wymagań biznesowych GUGiK. Pozwoli to jeszcze lepiej spełniać misję Urzędu, którą jest zapewnienie dostępu do aktualnej i dokładnej informacji geodezyjnej i kartograficznej oraz współtworzenie nowoczesnej infrastruktury informacji przestrzennej w naszym kraju.