Nowe przepisy o materiałach budowlanych


Nowe przepisy o materiałach budowlanych
2010-02-24
Znakowanie energetyczne unijną etykietą jak dotychczas stosowane jest przede wszystkich na sprzęcie RTV i AGD, czyli na materiałach i produktach, które mają bezpośredni wpływ na zużycie energii. Obecnie obowiązuje siedem klas oznaczeń produktów.

Dodatkowo etykiety mają być wprowadzone na produkty nie mające bezpośredniego związku ze zużyciem energii, ale również pośredni, takie jak ramy okienne i drzwi zewnętrzne. Tego typu produkty, w tym produkty budowlane dotychczas nie były etykietowane – mówi Robert Pierzchała Dyrektor Marketingu ARCHETON Sp. z o.o. - Kluczową sprawą jest zmiana obowiązującego prawa wraz z postępem technologicznym i innowacyjnym produktów.

Przy okazji rozszerzenia klasyfikacji etykietowanych produktów, w tym o produkty budowlane, rozważaniom poddano również samą klasyfikację energetyczną produktów. W przyszłości mogą być dodane trzy dodatkowe klasy energetyczne do istniejącej skali od A do G. Jednakże nowa etykieta może wskazywać nie więcej niż  7 klas. Możliwe są trzy sytuacje, pierwsza: kiedy nowe produkty będą zużywały mniej energii niż istniejąca klasa A+, wtedy najmniej energetycznie wydajna klasa będzie miała literę F; druga: kiedy nowe produkty będą zużywały mniej energii niż istniejąca klasa A++, wtedy najmniej energetycznie wydajna klasa będzie miała literę E; trzecia: kiedy nowe produkty będą zużywały mniej energii niż istniejąca klasa A+++ wtedy najmniej energetycznie wydajna klasa będzie miała literę D.

Etykietująca kolorystyka od ciemnozielonego dla najbardziej efektywnych energetycznie produktów, do czerwonego dla najmniej efektywnego, pozostanie.

Gospodarstwa domowe, sektor handlowy i przemysłowy (wykluczając transport) zużywają ok. 70% energii w UE. Ich potencjał do oszczędności energii wynosi ok. 30%.

Nowelizacja prawa w zakresie klasyfikacji energetycznej jest sprzężona z pozostałymi środkami ustawodawczymi, które istnieją już od 1992 r. Jest to m.in. dyrektywa w sprawie wymagań dotyczących efektywności energetycznej nowych wodnych kotłów grzewczych opalanych paliwami ciekłymi lub gazowymi; dyrektywa w sprawie wymagań efektywności energetycznej chłodziarek, chłodziarko-zamrażarek i zamrażarek typu domowego; dyrektywa sprawności energetycznej stabilizatorów oświetlenia jarzeniowego; dyrektywa eko-projektu dla produktów wykorzystujących energię; oraz dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków.

- Parametry techniczne materiałów budowlanych są niezwykle istotne. Ich cechy fizyczne, chemiczne i techniczne stanowią o jakości konstrukcyjnej budynku, o energooszczędności budynku. Kontrola i znakowanie energetyczne produktów daje szanse inwestorowi nie tylko na ekologicznie świadomy zakup, ale i oszczędny. – dodaje Robert Pierzchała Dyrektor Marketingu firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o.

Na naszym krajowym podwórku również podejmowane są kroki w celu polepszenia jakości materiałów budowlanych. 12 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności. Nowe przepisy mają za zadanie ułatwić kontrole parametrów materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Kontrolowany co do właściwości użytkowych materiałów budowlanych może być zarówno producent, importer jak i sprzedawca. Dotychczas podobne badania nie mogły być przeprowadzane jeśli dokumentacja techniczna wykazywała, że dany produkt jest zgodny z wymogami ustawowymi.

Źródło: www.archeton.pl

Nadesłał:

Alexandrite Group
http://www.alexandrite.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl