Nowoczesna stolarka otworowa – ciepło i oszczędnie
XXI wiek to w budownictwie era nowych technologii i wyzwań związanych z wymogami dotyczącymi energooszczędności i ekologii. Zgodnie z unijną dyrektywą, już od 2019 roku nowo budowane obiekty będą musiały charakteryzować się blisko zerowym zużyciem energii.
Zapoczątkowana w osiemnastowiecznej Anglii rewolucja przemysłowa na zawsze zmieniła obraz świata. Z gospodarki opartej na rolnictwie i produkcji rzemieślniczej, przeszliśmy długą drogę do zautomatyzowanych fabryk, wytwarzających ogromne ilości produktów. Uprzemysłowienie i związany z nim rozwój przyczyniły się do poprawy komfortu życia człowieka, jednak miały również wpływ na wzrost zanieczyszczenia powietrza i wody oraz masowy wyrąb lasów, będących naturalnymi płucami Ziemi. W dwudziestym wieku podejście do kwestii ochrony środowiska znacznie się zmieniło. Ta zmiana widoczna jest również w budownictwie, które z powodzeniem wykorzystuje energooszczędne rozwiązania, w tym nowoczesne wyroby stolarki otworowej.
Automatyka w służbie człowieka
Współczesne budownictwo dąży do tego, aby nowopowstałe oraz modernizowane obiekty generowały możliwie najmniejsze straty energii. Standardem jest docieplanie budynków, a także stosowanie okien i drzwi o bardzo dobrych parametrach termicznych. Wyroby stolarki otworowej wykorzystują szereg innowacyjnych rozwiązań, które przekładają się na korzyści dla użytkowników. – Dobrym przykładem są tu nowoczesne okucia okienne i drzwiowe czy instalowane w stolarce otworowej czujniki – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi firmy Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD – Problemem, z którym spotykamy się zwłaszcza zimą i jesienią jest „ucieczka” ciepła pod drzwiami. Przyczyna tego zjawiska to najczęściej niedokładne uszczelnienie progu. Wyjściem z sytuacji może być zastosowanie drzwi wyposażonych w specjalną, automatyczną uszczelkę – dodaje ekspert. Montuje się ją we wnętrzu drzwi, na dole skrzydła. Podczas zamykania uruchamiany jest mechanizm sprężynowy, który samoczynnie wysuwa silikonową uszczelkę na całej długości krawędzi drzwi, skutecznie likwidując szczelinę progową. W efekcie próg, zostaje dokładnie uszczelniony, a drzwi zachowują pełnię swoich parametrów termicznych i akustycznych.
Okna mogą być z kolei wyposażone w specjalne czujniki magnetyczne, które aktywnie współpracują z systemem centralnego ogrzewania lub klimatyzacją budynku. – Zamontowany w obwodzie okna sensor jest zintegrowany z elektronicznym termostatem, który automatycznie odcina dopływ ciepła do kaloryfera po otwarciu skrzydła. Po zakończeniu wietrzenia, grzejniki są ponownie włączane – wyjaśnia Andrzej Wróblewski. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku klimatyzacji. Zastosowanie takiego systemu pozwala zminimalizować wydatki ponoszone na ogrzewanie domu zimą oraz jego schłodzenie latem. Dzięki temu, skutecznie wspomaga on oszczędzanie energii dosłownie przez cały rok.
Wykorzystać energię słoneczną
Koszty eksploatacji budynków można znacznie obniżyć poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Warto „zatrudnić” ją np. do dogrzewania poddaszy poprzez zastosowanie odpowiednich okien dachowych. – Produkty nowej generacji pozwalają nie tylko chronić przed ucieczką ciepła, lecz równocześnie mogą pozyskiwać energię słoneczną – przekonuje Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO, producenta okien dachowych, firmy zrzeszonej w Związku POiD. Podczas zimowych dni, promieniowanie słoneczne przenika przez szybę do wnętrza pomieszczenia, gdzie jest pochłaniane przez znajdujące się tam przedmioty, które po nagrzaniu, przez pewien czas emitują zaabsorbowaną energię. – Zgromadzone ciepło pozostaje na poddaszu, ponieważ jest zatrzymywane przez zamontowane w oknie szkło pokryte niskoemisyjną powłoką – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz. Nowoczesne produkty cechują też bardzo dobre właściwości termiczne. W ofercie firmy FAKRO znajdują się okna dachowe, w których współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi 0,58 W/(m²K). Co ważne wyposażone są one w pięć uszczelek. Taka konstrukcja minimalizuje zjawisko powstawania mostków termicznych oraz zapewnia lepszą izolacyjność produktu, przyczyniając się w efekcie do znacznego ograniczenia strat energii cieplnej.
Okna dachowe warto wyposażyć w markizy zewnętrzne, które latem zapewnią skuteczną ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się poddasza. – Nowoczesne osłony przepuszczają do wnętrza jedynie małą część energii cieplnej, natomiast pozostałą emitują na zewnątrz. Dodatkowo są przezierne, czyli zapewniają dobrą widoczność na otoczenie budynku – tłumaczy przedstawiciel FAKRO. Możemy zaopatrzyć się w markizę obsługiwaną ręcznie lub elektrycznie. W tej ostatniej kategorii na szczególną uwagę zasługują modele, które jako źródło zasilania wykorzystują akumulatory solarne. Dzięki temu, pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. W automatycznym trybie obsługi rozwijają i zwijają się samoczynnie w zależności od stopnia nasłonecznienia. W asortymencie FAKRO znajdziemy bogaty wybór nowoczesnych markiz zewnętrznych, zarówno do okien dachowych, jak i pionowych. Niezależnie od rodzaju napędu, skutecznie chronią przed upałem, przez co możliwe jest rzadsze i mniej intensywne korzystanie z klimatyzacji.
Budownictwo pasywne
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się budownictwo pasywne, które wymaga zastosowania dedykowanych mu rozwiązań. – W budownictwie pasywnym zapotrzebowanie na energię jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnym – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD – Do ogrzania „zwykłego” domu potrzeba nawet 120 kWh energii na metr kwadratowy rocznie. Budynek pasywny potrzebuje jej nie więcej niż 15 kWh – dodaje specjalista. Z tego powodu szczególnie istotne jest tu wykorzystanie wysokiej klasy stolarki otworowej. Nieszczelne okna mogą generować nawet 25% strat ciepła w budynku, co w wypadku domów pasywnych jest nie do przyjęcia. – Stosowane w nich przegrody zewnętrzne muszą spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące parametrów izolacyjności. Dlatego przy ich wyborze szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik przenikania ciepła – wyjaśnia Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR Aluprof S.A., producenta systemów aluminiowych dla budownictwa, firmy członkowskiej Związku POiD. Parametr ten określa jakość izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Im jest niższy, tym mniej energii cieplnej „ucieknie” przez przegrodę na zewnątrz budynku.
W ofercie firmy Aluprof można znaleźć okna o ponadnormatywnych parametrach szczelności i izolacyjności. Przy zastosowaniu szkła 2-komorowego współczynnik Uw nie przekracza w nich wartości 0,80 W/(m²K), a w niektórych przypadkach, wynosi – dla okna otwieranego – nawet 0,53W/(m²K). Konstrukcja kształtowników systemu Aluprof posiada dwa warianty wykonania w zależności od wymagań dotyczących oszczędności energii cieplnej: SI i AERO. – Parametry okien wykonanych z elementów systemu przekraczają wymagania najostrzejszych obowiązujących norm i przepisów. Dlatego jest to rozwiązanie dedykowane budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu. Potwierdzają to uzyskane certyfikaty Passive House Institute Darmstadt. Dodatkowym atutem okien jest możliwość wykonania bardzo dużych przeszkleń – wyjaśnia Bożena Ryszka. Okna to nie jedyne dedykowane energooszczędnemu budownictwu rozwiązania oferowane przez Aluprof. W asortymencie spółki dostępne są również m.in. bardzo ciepłe drzwi panelowe czy rolety zewnętrzne.
Pojęcia ekologii i energooszczędności są nierozerwalnie związane ze współczesnym budownictwem. Stosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych, nowoczesnej stolarki otworowej i rozwiązań umożliwiających efektywne korzystanie z promieniowania słonecznego jest dziś na porządku dziennym. Oszczędzając energię, przyczyniamy się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych czy pyłów powstających podczas spalania tradycyjnych paliw. Chronimy więc nie tylko własne portfele, lecz także środowisko naturalne.
Opis wybranych rozwiązań przedstawionych w tekście:
Roto: MTS – magnetyczny czujnik okienny
Rozwiązanie pozwalające na zminimalizowanie strat energii o każdej porze roku. Zamontowany w obwodzie okna sensor zintegrowany jest ze sterowanym elektronicznie termostatem w kaloryferze lub/i klimatyzatorem. Po otwarciu okna automatycznie odcina dopływ ciepła do grzejnika lub wyłącza klimatyzator. Po jego zamknięciu, urządzenia są ponownie włączane.
FAKRO: pasywne okno FTT U8 Thermo
Okno skonstruowane z uwzględnieniem rygorystycznych wymagań budownictwa pasywnego. Zapewnia dużą oszczędność energii cieplnej. Trzykomorowy pakiet szybowy U8 osadzono w specjalnie zaprojektowanej ramie skrzydła. W produkcie zastosowano pięć uszczelek, zaś w komplecie z oknem znajduje się kołnierz uszczelniający Thermo i pomocny przy montażu pakiet kołnierzy izolacyjnych. Jest to najbardziej energooszczędne okno dachowe na świecie z pojedynczym pakietem szybowym o współczynniku Uw= 0,58W/m2K.
Aluprof: okno pasywne MB–104 Passive
System okien z przegrodą termiczną MB-104 Passive, o najwyższej izolacyjności termicznej. Spełnia wszelkie wymagania stawiane elementom stosowanym w budownictwie pasywnym. Poza doskonałą izolacją termiczną, produkt cechuje również bardzo dobra izolacja akustyczna, szczelność na wodę i powietrze oraz wysoka wytrzymałość. W zależności od wymagań dotyczących energooszczędności, dostępne są dwa warianty wykonania: SI i AERO.
Nadesłał:
RedPen
|