Nowy wymiar edukacji logistycznej w Wielkopolsce


Nowy wymiar edukacji logistycznej w Wielkopolsce
2010-01-12
Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu rozpoczęła projekt współpracy szkół z firmami, dzięki któremu absolwenci będą mieli dużo większe szanse na pracę, a firmy łatwy dostęp do wykwalifikowanych pracowników.

Oczekiwania są duże. Firmy logistyczne borykają się na co dzień z problemem braku wykwalifikowanych kandydatów do pracy przez co zatrudniają osoby o niskich kwalifikacjach kierując je na szkolenia, co pociąga za sobą koszty.

Szkoły o profilu technik logistyk i technik spedytor zazwyczaj nie mają kontaktu z firmami nie wiedząc czego oczekiwałyby od ich absolwentów, nie mogąc w ten sposób dopasowywać oferowanego wykształcenia do potrzeb rynkowych. Tymczasem potencjał jest bardzo duży. Odpowiednie wykształcenie technika logistyka czy technika spedytora stanowi korzyści zarówno dla firm jak i szkół. Firmy mogą zatrudniać pracownika, który nie musi być kierowany na szkolenia. Szkoły mogą wypuszczać absolwentów z miejsca pozyskujących pracę i przez to podnosić atrakcyjność oferowanego wykształcenia.

To jednak nie wszystkie korzyści jakie niesie za sobą projekt Wielkopolska Musi Wiedzieć. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy wspomnianymi szkołami a firmami logistycznymi. Już w marcu powstanie Logistyczna Platforma Badawcza – portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Kolejnym elementem będą badania terenowe, które odbędą się u wszystkich uczestników projektu w okresie od lutego do lipca. Wyniki tych badań mają dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu wobec siebie – szkół i firm. Dzięki organizacji paneli dyskusyjno-problemowych dojdzie do bezpośredniego dialogu na bazie tych badań, co w efekcie doprowadzi do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.

„Często słyszymy od firm, że mają trudności z pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników, a szkoły zgłaszają nam, że ich absolwenci mają problemy ze znalezieniem pracy – mówi Wojciech Zalewski, rzecznik projektu – Co ciekawe firmy są często gotowe zatrudniać osoby ze średnim wykształceniem kierując je na szkolenia nie mając pojęcia o tym, że kształci się w Polsce w zawodach technik logistyk i technik spedytor. Teraz mamy szansę skojarzyć obie strony i sprawić, żeby wypracowały takie rozwiązania, które pozwolą te potrzeby zaspokoić z korzyścią dla wszystkich!”

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” – to stare porzekadło było widoczne podczas piątkowej konferencji. Szkoły narzekały na brak inicjatywy ze strony firm zmierzającej do stworzenia warunków praktyk, staży itp. „Muszą Państwo zrozumieć, że szkoła jest jak przedsiębiorstwo – ripostował Waldemar Osmólski, prezes Ponetex – i dla szkoły uczniowie są pewnego rodzaju produktem, który szkoła powinna starać się „sprzedać”, a nie czekać na to, że firmy same się zgłoszą. Różnica zdań była widoczna także w ocenie praktyk przez firmy i szkoły. „Odmienne podejście do poszczególnych spraw jest widoczne gdyż każda ze stron ma własne cele, należy więc je dopasować – dodaje Zalewski – wiemy, że zarówno firmy jak i szkoły są otwarte na dialog i jesteśmy przekonani, że efekty projektu będą korzystne dla wszystkich uczestników. Najważniejsze to sprecyzować, zrozumieć i dopasować wzajemne oczekiwania”.

Skąd pomysł na projekt?

Wszystko zaczęło się niemal 4 lata temu. Wyższa Szkoła Logistyki utworzyła wtedy program „WSL dla szkół średnich”, w którym jednym z głównych elementów była poprawa jakości kształcenia w zawodach technik logistyk i technik spedytor. Poznańska uczelnia zidentyfikowała problemy szkół i postarała się je uporządkować. Uruchomiono studia podyplomowe „Logistyka – studia dla nauczycieli” pozwalające nauczycielom lepiej poznać wykładane zagadnienia. Przy współpracy z ILiM napisano cykl podręczników dla uczniów szkół średnich. Zorganizowano program wycieczek do WSL wraz z wizytami w firmach logistycznych oraz powołano Ogólnopolską Olimpiadę Logistyczną. Podczas warsztatów zidentyfikowano też wady programu kształcenia w zawodach technik logistyk i technik spedytor, co stało się powodem prac nad zmianami programu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Kolejnym krokiem było skojarzenie praktyki gospodarczej ze szkołami w celu dopasowania wzajemnych oczekiwań, czego efektem jest projekt „Wielkopolska Musi Wiedzieć - partnerstwo szkolnictwa zawodowego i rynku pracy kluczem do podniesienia atrakcyjności zawodów technik logistyk i technik spedytor w województwie wielkopolskim”. Organizatorzy po zakończeniu projektu chcą rozszerzyć działania na obszar całego kraju.

W PROJEKCIE UCZESTNICZĄ NASTĘPUJĄCE FIRMY:

1)      H. Cegielski-Logocentrum Sp. z o.o. z Poznania

2)      Panopa Logistik Polska Sp. z o.o. ze Swarzędza

3)      Ponetex Sp. z o.o. z Rakoniewic

4)      Promag S.A. z Poznania

5)      Grupa Raben z Gądek/ k. Poznania

6)      STILL Polska Sp. z o.o. z Gądek/ k.Poznania

7)      Transmeble International Sp. z o.o. z Poznania

8)      KP logistick z Przeźmierowa/ k. Poznania

9)      Wandalex S.A. z Kórnika/ k.Poznania

10)  Seifert Polska Sp. z o.o. z Lubonia/ k.Poznania

11)  TRANSKOM Sp. z o.o. z Koziegłów/ k.Poznania

12)  LINK Sp. z o.o. z Wiązowny

13)  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Poznania

14)  INNOVIO Sp. z o.o. ze Złotnik/ k.Poznania

15)  TEXTRA Katarzyna Szczur z Poznania

16)  LOGZACT Sp. z o.o. z Poznania

17)  Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza z Poznania

18)  Kuehne+Nagel z Gądek/ k.Poznania

19)  Mandersloot Polska z Komornik/ k.Poznania

W PROJEKCIE UCZESTNICZĄ NASTĘPUJĄCE SZKOŁY:

1)      Zespół Szkół nr 1 ze Swarzędza

2)      Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Wójkiewicza z Łękna

3)      Zespół Szkół im. A.Wodziczki z Mosiny

4)      Zespół Szkół Ekonomicznych im. J.A.Komeńskiego z Leszna

5)      Zespół Szkół nr 2 z Ostrzeszowa

6)      Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych z Tarc/ k.Jarocina

7)      Zespół Szkół Zawodowych nr 6 z Poznania

8)      Zespół Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego ze Śremu

9)      Zespół Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich z Gostynia

10)  Zespół Szkół Budowlanych z Konina

11)  Zespół Szkół Zawodowych z Rawicza

12)  Zespół Szkół Zawodowych z Wolsztyna

13)  Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia z Gniezna

14)  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Krotoszyna

15)  Zespół Szkół Agrobiznesu z Rogoźna Wielkopolskiego

16)  Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana  Batorego z Konina

17)  Zespół Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja z Szamotuł

18)  Zespół Szkół Rolniczych z Grzybna

19)  Zespół Szkół Ekonomicznych ze Słupcy

20)  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z Grodziska Wlkp.

21)  Zespół Szkół z Opalenicy

22)  Zespół Szkół Ekonomicznych z Ostrowa Wielkopolskiego

23)  Zespół Szkół Spożywczych im. St. Staszica z Krajenki

24)  Zespół Szkół im. Gen. D. Chłapowskiego z Bolechowa

25)  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka z Wągrowca

Dodatkowe informacje:

Wojciech Zalewski

Rzecznik projektu

Wielkopolska Musi Wiedzieć

Tel. 061 850 47 88

wojciech.zalewski@wsl.com.pl

Nadesłał:

Wyższa Szkoła Logistyki
http://wsl.com.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl