O kojącej roli zapachu
2013-09-25
Zapachy, którymi się otaczamy ogromnie wpływają na nasze samopoczucie. Nieprzyjemna woń jest sygnałem dla mózgu, że w otoczeniu znajduje się coś, co zagraża zdrowiu. Z kolei przyjemny zapach może relaksować, odprężać, dodawać energii, a nawet koić ból.
Właśnie dlatego perfumy dla ciała i domu powinny być wybierane według indywidualnych upodobań. Szeroko dostępne odświeżacze powietrza mają w swoim składzie mnóstwo związków chemicznych. Zdrowszym i tańszym rozwiązaniem są olejki zapachowe. Do zrobienia własnego, zdrowego zapachu wystarczy rozpylacz do kwiatów, pół szklanki wody i kilka kropel olejku. Taka kompozycja nie tylko ładnie pachnie, ale ma także właściwości bakteriobójcze.
Każdy z olejków aromatycznych ma nieco inne działanie na ludzki układ nerwowy. Aromaterapia ma za zadanie przywrócić równowagę między umysłem, a organizmem. Taki seans może skutecznie pomóc w pokonaniu stresu, czy zwalczeniu drobnych infekcji górnych dróg oddechowych. Niektóre z olejków można śmiało dodawać także do żywności, np.: bergamotkowy, który używany jest do nadawania czarnej herbacie charakterystycznego posmaku.
Warto też z zapachami eksperymentować, ponieważ nie każdy będzie miał na nas taki sam wpływ i jeden zapach, który dla kogoś będzie nieprawdopodobnie przyjemny, u innej osoby może być powodem dl reakcji alergicznych, w tym nawet ataków migreny. Nie do pominięcia jest również fakt, że konkretne zapachy silnie wiążą się z naszymi wspomnieniami (zupełnia tak, jak dźwięki i smaki) i za każdym razem, kiedy je poczujemy, możemy być zabierani w podróż w przeszłość. Warto zadbać o to, by była to podróż w miejsca przyjemne, a nie wiążące się z jakimś mniej lub bardziej niemiłym przeżyciem.
Ostatnią kwestią jest potrzeba zmieniania zapachów co jakiś czas – nie da się bowiem ukryć, że nasz mózg ma skłonności do ignorowania bodźców, które na stałe są obecne w naszym otoczeniu. Dlatego też, po jakimś czasie, przestajemy czuć zapach swojego domu nawet wtedy, kiedy jest dość intensywny. Z tego powodu warto zmienić czasem używany olejek czy kadzidełko, aby w pełni docenić ich walory.
Wasze komentarze (0):