Obfite opady – jak je wykorzystać?
Deszczówka świetnie sprawdza się do podlewania ogrodu i nie tylko. Zobaczcie jak ją wykorzystać.
Z punktu widzenia prawa woda deszczowa jest ściekiem i powinna być odpowiednio zagospodarowana. Deszczówkę możemy wykorzystać, do wielu rzeczy, w naszym gospodarstwie domowym i tym samym nie łamać prawa. Zobaczcie sami jak zagospodarować deszczówkę.
Zbieranie wody deszczowej to bardzo dobry pomysł. Może to rozwiązać problem odprowadzania wody z powierzchni oraz oszczędzić na wodzie w gospodarstwie domowym. Woda z pojemnika na deszczówkę może nam posłużyć do podlewania roślin w naszym ogrodzie, prania ubrań, czy mycia samochodu.
Stosując w gospodarstwie domowym deszczówkę, możemy zaoszczędzić nawet ok. 80 l wody dziennie, czyli prawie połowę dziennego zużycia (dzienne zużywamy około 200 l wody).
Jak wiadomo woda deszczowa, nie nadaje się do picia ani np. do mycia, jednak jej jakość jest większa niż w zbiornikach naturalnych, tych, które dozwolone są do kąpieli. W wodzie, którą możemy znaleźć w pojemnikach na deszczówkę, nie ma związków wapnia i magnezu, czyli jest to woda, która jest miękka. W wodzie deszczowej możemy znaleźć roztwory słabych kwasów przede wszystkim węglowego. Taki stan powodowany jest składem atmosfery i nie ma w nim nic dziwnego, warto jednak wiedzieć, że nadaje to wodzie właściwości korozyjne, co za tym idzie, nie można stosować jej w instalacjach, które podatne są na korozje, czyli odradza się stosowanie miedzi i stali, najlepiej sprawdzą się tworzywa sztuczne.
Jak zbierać deszczówkę?
Deszczówkę najlepiej zbierać z dachu pokrytego blachówką, dachówką bądź masą bitumiczną. Takie dachy pozwolą nam na zebranie ok. 90% opadającego deszczu.
Ciekawostka! Deszczówki nie warto zbierać z dachu trawiastego, ponieważ jest to mało opłacalne, możemy zgromadzić jedynie ok. 30% opadów.
Dlaczego woda deszczowa świetnie sprawdza się do podlewania ogrodu?
Stosowanie wody deszczowej w ogrodzie ma wiele zalet, o niektórych zostało już wyżej wspomniane. Warto jednak także nadmienić, że woda deszczowa jest bogata w substancje deszczowe i nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków, takie pierwiastki możemy znaleźć w wodzie kranowej. Mówimy tutaj o chlorze, czy fluorze, które są dodawane do wody kranowej, aby zabić chorobotwórcze bakterie. Dla roślin nie są to za dobre składniki, ponieważ mogą one je uszkodzić, czy też osłabić.
Wodę deszczową możemy gromadzić na kilka sposobów, najpopularniejszym z nich są nadziemne pojemniki na deszczówkę. Możemy także zainstalować, podziemny zbiornik na deszczówkę jednak jest to już większą i droższa inwestycja i nie w każdym przypadku się ona sprawdzi.
Nadesłał:
KaczaMalwina
|