Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka.


Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka.
2013-02-14
Zasady tzw.równej stopy życiowej dla dzieci i rodziców, warunkują zobowiązania rodziców,którzy są zmuszeni podzielić się z dziećmi nawet bardzo skromnymi dochodami. Co więcej rodzic zmuszony jest do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie potrafi czy nie może się samodzielnie utrzymać.

Kto składa pozew alimentacyjny

Zgodnie z prawem, każdy z rodziców u którego dziecko przybywa/mieszka ma prawo wystąpić do sądu z pozwem o przyznanie alimentów na rzecz małoletniego. Bardzo często w wyniku rozwodu sąd automatycznie jednemu z ex-małżonków przyznaje alimenty na rzecz dziecka. Gdy dziecko pochodzi ze związku poza małżeńskiego wówczas sąd w razie rozłącznego życia rodziców, przyznaje alimenty temu u którego dziecko przebywa, o ile drugi rodziców nie świadczy alimentów dobrowolnie.

Wysokość alimentów na dziecko

Naturalnie alimenty różnią się od siebie kwotami, spowodowane jest to przede wszystkim możliwościami zarobkowymi (zarobki za wykonywaną pracę) i majątkowymi (np. wynajmowane mieszkanie) rodzica, usprawiedliwionymi potrzebami dziecka (inne alimenty przyznane będą na dziecko zdrowe, inne na dziecko z przewlekłą chorobą). Co istotne a z czego duża część rodziców zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych nie zdaje sobie sprawy, brak czynnego udziału w życiu dziecka, jego wychowaniu i sprowadzanie się jedynie do sfery materialnej oznacza inny sposób kształtowania się obowiązku alimentacyjnego. Najczęściej przełoży się ona na wyższą kwotę alimentów, co naturalne gdyż cały ciężar związany z wychowaniem dziecka spoczywa na drugim z rodziców.

Składanie pozwu

Mamy do czynienia z dwoma sposobami płacenia alimentów przez rodzica na rzecz dziecka. W wyniku ugody i zawarcia umowy pomiędzy rodzicami. I ten najczęstszy czyli w wyniku wyegzekwowaniu od drugiego z rodziców alimentów na zasadzie postępowania sądowego. Zgodnie z prawem, pozew należy złożyć do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów lub do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego.

Nadesłał:

Quetzal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl