Obuwie robocze - czyli buty do zadań specjalnych
Jednym z podstawowych elementów każdego stroju są buty. Rynek obuwniczy jest na tyle zróżnicowany, że bez trudu znajdziemy na nim obuwie, które jest nam najbardziej potrzebne. Szczególnym jego rodzaje jest obuwie robocze.
Czym różni się ono od zwykłego obuwia, noszonego na co dzień lub na wyjątkowe okazje?
Buty, o jakich mowa stosowane są do różnego rodzaju prac w trudnych warunkach. Z tego też względu często mówi się, że są to buty do zadań specjalnych. Lista cech, jakie odróżniają je od butów do codziennego użytkowania, jest dość długa. Przede wszystkim obuwie robocze wykonane jest z zupełnie innych materiałów. Takich, które są w stanie zapewnić pełne bezpieczeństwo i ochronę nogom osób przebywających przez wiele godzin w błocie, wodzie czy innych równie trudnych warunkach.
Po drugie, tego typu obuwie charakteryzuje się nieco inną konstrukcją. Chodzi bowiem o to, aby buty nie tylko chroniły nogi, ale również ułatwiały wykonywanie konkretnych zadań. Obuwie robocze jest też tak skonstruowane, że nie nadaje się do żadnych innych czynności. W przeciwieństwie do tradycyjnych butów - raczej nie jest ono uniwersalne. Nasze stopy mogłyby się w nich bardzo męczyć. Jest ono również wyposażone w liczne zabezpieczenia, odpowiednie do przeznaczenia obuwia. To, co wyróżnia tego rodzaju obuwie wśród pozostałych jego typów, to specjalne atesty bezpieczeństwa. Bez nich nie można byłoby w ogóle mówić o ich ochronnej funkcji, która jest tu podstawą.
Jak zatem widzimy buty robocze różnią się pod wieloma względami od tych noszonych na co dzień. Zazwyczaj otrzymujemy je od firmy, która nas zatrudnia. Musimy jednak pamiętać, by w czasie mierzenia sprawdzić, czy jest nam w nich rzeczywiście wygodnie. Najlepiej wziąć sobie buty o rozmiar większe od tych, które nosimy na co dzień. W ten sposób zapewnimy sobie jeszcze większą wygodę - w czasie wysiłku stopy mogą nam bowiem nieco spuchnąć.
Pamiętajmy, że precyzja wykonywanych przez nas zadań, zależy w dużej mierze od poczucia wygody i bezpieczeństwa własnego. Ta zasada dotyczy nie tylko miejsca pracy, ale również stroju – w tym właśnie obuwia.
Nadesłał:
sqnbn
|