Ochrona przed oślepiającym blaskiem słońca w budynkach zrównoważonych


Ochrona przed oślepiającym blaskiem słońca w budynkach zrównoważonych
2012-03-20
Ochrona przed oślepiającym blaskiem słońca jest jednym z 13 kryteriów ocenianych w ramach kategorii „Zdrowie i komfort” w procesie certyfikacji BREEAM. Dobór odpowiednich rozwiązań eliminujących to zjawisko zwiększa szanse uzyskania dodatkowych punktów w certyfikacji BREEAM.

 

Zapewnienie dostępu światła dziennego oraz kontrola nasłonecznienia należą do wymogów stawianych budynkom starającym się o certyfikat BREEAM. Duża ilość światła naturalnego w budynku nie tylko podnosi komfort użytkowania, ale także ogranicza potrzebę wykorzystania sztucznego oświetlenia, przyczyniając się do oszczędności energii elektrycznej. Aby umożliwić maksymany dostęp światła dziennego architekci stosują w obiektach budowlanych coraz większe powierzchnie szklane. Projektując budynek z dużymi przeszkleniami należy uwzględnić rozwiązania eliminujące ewentualne problemy związane z oślepiającym blaskiem słońca.

 

Skuteczną ochronę przed nadmiarem niekontrolowanego światła słonecznego zapewniają szyby zespolone z żaluzjami, które mogą być wykorzystywane zarówno w oknach zewnętrznych, jak i w przeszklonych ściankach działowych. Rozwiązanie to ma szczególne znaczenie w budownictwie zrównoważonym ponieważ oferuje użytownikom ochronę przed zjawiskiem oślepiania promieniowaniem słonecznym oraz daje możliwość dostosowywania ilości światła do indywidualnych potrzeb. „Szyby zespolone Pilkington Insulight™ z żaluzjami ScreenLine® charakteryzuje nowatorski sposób połączenia z żaluzjami, które zostały hermetycznie zamknięte w komorze pomiędzy dwoma taflami szkła” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej w Pilkington Polska. „W porównaniu z tradycyjnymi żaluzjami zewnętrznymi, produkt ten jest trwalszy i łatwiejszy w utrzymaniu w czystości. Ochronę przed słońcem i izolację cieplną zapewniają już same szyby zespolone Pilkington Insulight™ Sun, w których można zastosować szkło przeciwsłoneczne i niskoemisyjne. Żaluzje wewnętrzne umożliwiają dodatkowo całkowite lub częściowe zasłonięcie okna w sytuacjach dużej ekspozycji słońca”.

Aby chronić użytkowników przed oślepiającym blaskiem słońca w projektach budowlanych wykorzystuje się również szyby przeciwsłoneczne o obniżonej przepuszczalności światła. Trzeba jednak pamiętać, że wybór szkła o zbyt niskiej przepuszczalności światła nie będzie pożądany w przeszkleniach pomieszczeń biurowych czy mieszkalnych gdzie nadrzędnym celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu oświetlenia światłem dziennym. Rozwiązaniem dedykowanym do przeszkleń nowoczesnych elewacji i fasad są wysokoselektywne szyby przeciwsłoneczne, takie jak Pilkington Suncool™. Ich szeroki asortyment pozwala na wybranie szyby o parametrach dostosowanych do funkcji obiektów i potrzeb ich użytkowników.

Ochrona przed oślepiającym blaskiem słońca jest jednym z 13 kryteriów ocenianych w ramach kategorii „Zdrowie i komfort” w certyfikacji BREEAM. Uwzględnienie w projekcie budowlanym odpowiednich rozwiązań, które eliminują negatywne skutki oślepiania blaskiem słońca, pozwoli uzyskać 1 dodatkowy punkt z całościowej puli 14 lub 16 punktów (w zależności od rodzaju budynku) przyznawanych obiektom w tej kategorii.

Nadesłał:

EC

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl