Od zapałki do tragedii, czyli o elementarnych zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla dzieci


Od zapałki do tragedii, czyli o elementarnych zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla dzieci
2012-07-16
Ze swej natury jest zwodniczy i drapieżny, atakuje z zaskoczenia i często z ogromną szybkością.

  Ogień stanowi bowiem jedno z największych zagrożeń życia i zdrowia człowieka, a na jego niebezpieczne działania narażone są szczególnie dzieci, które pozbawione gruntownej wiedzy o tym, jak postępować podczas pożaru, stają wobec niego całkowicie bezradne. Jak ustrzec nasze pociechy przed płomieniami oraz wskazać właściwe zachowania radzi Przemysław Knura – specjalista z firmy D+H Polska. 

 

Ogień wywołuje zagrożenie atakując dwutorowo. Po pierwsze, jego destrukcyjna siła wynika z jego temperatury, która dochodzi nawet do 1200 stopni Celsjusza. Po drugie, dym powstały w wyniku procesu spalania  jest silnie toksyczny i może spowodować śmierć poprzez zaczadzenie. Oprócz swojej niszczycielskiej mocy, pożar dodatkowo jest niezwykle trudny  do opanowania, ponieważ rozprzestrzenia się bardzo szybko i nie ma z nim jasnych reguł walki – w jednym przypadku wskazane jest używanie wody, w drugim jest to absolutnie zabronione. To wszystko sprawia, że dziecko, które znajdzie się w sytuacji  zagrożenia pożarowego, bez znajomości elementarnych zasad zachowania się w takich okolicznościach, jest bezbronne.

Nie igraj z ogniem

Pomimo tego, że nie mamy możliwości uczynienia naszego domu absolutnie bezpiecznym i w 100% pozbawionym zagrożeń, to nie zwalnia nas z obowiązku dokonania wszelkich starań, by w najwyższym stopniu wyeliminować potencjalne niebezpieczeństwa, które czyhają w naszych  czterech kątach. Oto kilka wskazówek, które uczynią Wasz dom, a także znajdujące się w nim dzieciaki, lepiej zabezpieczone przed zagrożeniem pożarowym. Warto wytłumaczyć malcowi, który „igranie z ogniem” często traktuje jako atrakcyjną zabawę, jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą pożar i jakie są główne przyczyny jego powstania. Naszą pociechę należy poinstruować, że nie może bawić się zapałkami, zapalniczkami i innymi przedmiotami generującymi ogień, a tylko osoba dorosła może używać  fajerwerków czy rozpalać ognisko. Należy uświadomić ją także o tym, których urządzeń elektrycznych nie powinna obsługiwać samodzielnie (kuchenka elektryczna, mikrofalowa i gazowa, piecyk), a dla reszty sprzętu elektrycznego (TV, komputer) ustalić jasne reguły postępowania, wraz z zakazami – nie można ich rozkręcać, polewać wodą, nic do nich wsypywać itp. Także niepozorne działania mogą być źródłem powstania pożaru i dziecko powinno o tym wiedzieć,  np. pozostawianie przedmiotów z materiałów łatwopalnych – pluszaków, chustek, ubranek – w pobliżu urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę może spowodować  zagrożenie.

Rodzice ze swojej strony, powinni  zabezpieczyć gniazdka elektryczne w taki sposób, by małe rączki kierowane ciekawską naturą, nie mogły włożyć do nich żadnych przedmiotów czy paluszków, co mogłoby skutkować powstaniem spięcia w instalacji elektrycznej. Wszystkie materiały, przedmioty i produkty o właściwościach łatwopalnych powinny być schowane w bezpiecznym, niedostępnym dla dziecka miejscu. Ważne jest, by nie gromadzić substancji łatwo poddających się płomieniom w jednym punkcie, ponieważ jest to częstą przyczyną wybuchu pożaru, a także skutkuje tym, że jego wybuch jest gwałtowniejszy a ogień szybciej się rozprzestrzenia.

Gdy zrobi się gorąco…

W wyniku wadliwego działania urządzeń elektrycznych, sieci przesyłowych, czy nieodpowiedzialnego zachowania się  innych osób, nasze dziecko może znaleźć się  w sytuacji zagrożenia pożarowego lub być jej świadkiem. Co w takich okolicznościach powinno zrobić? Kardynalną zasadą jest, że osoba nieletnia nigdy nie może sama próbować walczyć z pożarem. Musi jak najszybciej opuścić dom w pozycji na czworakach, z nisko opuszczoną głową –jest to bardzo ważne, gdyż toksyczny dym i wysoka temperatura znajdują się głównie w górnych warstwach powietrza w obiekcie, w którym wybuchł pożar. Po wydostaniu się z ognistej pułapki, dziecko powinno niezwłocznie poinformować straż pożarną o zaistniałej sytuacji. Prawidłowo przekazana informacja służbom ratunkowym powinna zawierać trzy elementy: dokładny adres miejsca, gdzie wybuchł pożar, imię i nazwisko osoby zgłaszającej oraz numer telefony, z którego następuje zgłoszenie. Następnie, o zagrożeniu powinni być poinformowani sąsiedzi i osoby znajdujące się w jego pobliżu. Ważne! Wpisz numer 112 do komórki swojego dziecka, a jako użytkownika pod tym numerem zapisz AAAPomoc lub przypisz go, w ramach szybkiego wybierania numeru, przyciskowi z numerem 1. W ten sposób, w sytuacji zagrożenia pożarowego, gdy czas odgrywa ogromną rolę, a jest go bardzo mało, telefon do służby ratunkowej będzie łatwy do odnalezienia.

Nie ma wyjścia

W sytuacji, gdy ogień odetnie drogę ucieczki i niemożliwe stanie się opuszczenie domu czy  mieszkania, uwięziony maluch powinien poszukać schronienia w pomieszczeniu znajdującym się najdalej od źródła pożaru. Należy pamiętać jednak, żeby schronienie próbować znaleźć,  w miarę możliwości, w dolnych kondygnacjach budynku, gdyż pożar zazwyczaj rozprzestrzenia się ku górze. Gdy już nasza pociecha znajdzie się w bezpiecznym punkcie musi zamknąć  drzwi i uszczelnić szparę znajdującą się między nimi a podłogą oraz dziurkę do klucza, najlepiej za pomocą mokrej szmaty. Powstrzyma to napływ dymu, który rozprzestrzenia się szybciej od ognia. Gdy istnieje taka możliwość, należy jak najszybciej  wykonać telefon i poinformować o zagrożeniu straż pożarną. W wypadku,  gdy jest to niemożliwe, dziecko powinno otworzyć okno i głośnymi okrzykami - POMOCY, PALI SIĘ- zwrócić uwagę ludzi na sytuacje zagrożenia. Bardzo ważne jest, by wytłumaczyć dziecku, że chowanie się w szafie czy pod łóżkiem,  będące naturalną reakcją na sytuacje braku bezpieczeństwa, jest w tej sytuacji absolutnie zabronione i zwiększa jego zagrożenie, a także utrudnia odnalezienie.

Małe rzeczy często decydują o sprawach najwyższej wagi. Zastosowanie kilku prostych rad  i zaleceń, które zostały przedstawione w powyższym tekście, uczyni Twój dom bezpieczniejszym, a Twoje dziecko lepiej przygotowanym na wypadek pożaru.

 

 

 

 www.dhpolska.pl, e-mail: dh-polska@dh-partner.com, tel. +48 71/ 323 52 50, fax +48 71/ 323 52 40

Nadesłał:

flypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl