Odpocznij jak Goethe czy Chopin – w Dolinie Pałaców i Ogrodów


Odpocznij jak Goethe czy Chopin – w Dolinie Pałaców i Ogrodów
2015-08-07
Sezon wakacyjny w pełni, ale z pewnością są wśród nas tacy, którzy jeszcze nie wyjechali na urlop lub wręcz nie wiedzą gdzie pojechać.

Jeśli zamiast zagranicznych wojaży preferujecie odkrywanie Polski, a co więcej lubicie góry, zaplanujcie wakacyjną wycieczkę po Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Ten urokliwy zakątek naszego kraju z pewnością przypadnie do gustu amatorom historii – pełen jest bowiem zabytkowych budowli, prawdziwych perełek architektury i pięknych parków krajobrazowych. A wszystko to w obrębie 100 km2.

Johan Wolfgang Goethe oraz Fryderyk Chopin szukali tu natchnienia. Hohenzollernowie, Habsburgowie, Radziwiłłowie i Czartoryscy mieli tutaj swoje posiadłości. Choć formalnie, jako Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej region ten funkcjonuje od 2008 roku, tak naprawdę istnieje od średniowiecza i po dziś dzień zachwyca turystów różnorodnością stylów architektonicznych i ilością parków, a przede wszystkim urzekającym krajobrazem i widokiem na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę.  Nie bez przyczyny nazywany jest polską Doliną Loary. To idealne miejsce na wakacyjną wycieczkę.

Dla każdego coś dobrego  

Najważniejsze miejscowości regionu to Staniszów, Miłków, Wojanów, Rybnica, Czernica oraz Karpniki. To w nich znajdują się małe, urokliwe kościółki i mnóstwo pięknych zabytkowych pałaców, które obecnie otrzymały „nowe życie” i służą turystom jako hotele, pensjonaty i restauracje – miejsca, w których można odetchnąć po długiej wędrówce lub też aktywności fizycznej.

Okolica sprzyja bowiem uprawianiu różnorodnych sportów – na gości czeka sieć tras rowerowych, ścieżek dla uprawiających nordic walking, jak również, zwłaszcza w okresie zimowym, liczne stoki narciarskie i trasy dla amatorów biegówek. Malownicza kraina to także doskonałe miejsce na długie, romantyczne spacery. A dla lubiących ekstremalne sporty w okolicy organizowana jest wspinaczka skałkowa, spływy kajakowe, zjazdy linowe, łucznictwo sportowe, a nawet wędkarstwo i turystyka leśna. Okolica porośnięta jest bowiem pięknymi lasami, będącymi pod ochroną, gdyż leżącymi w granicach Karkonoskiego Parku Narodowego, dwóch parków krajobrazowych – Rudawskiego i Doliny Bobru oraz utworzonego we wschodniej części regionu – Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.

Wędrówka na szczyt

Najwyższym szczytem Karkonoszy, zlokalizowanym w odległości ok. 20 km od Jeleniej Góry, jest Śnieżka, położona na wysokości 1602 m n.p.m. Widok z niej urzeka o każdej porze roku. Dzięki rozbudowanej sieci szlaków wędrownych o różnym stopniu trudności wejście na szczyt możliwe jest dla każdego. Dla mniej zaawansowanych w wędrówkach wysokogórskich interesujące będą z pewnością Góry Sokole. Tam poza łatwymi do przejścia trasami, znajdują się też liczne skałki, idealne do uprawiania wspinaczki skałkowej.

Na zdrowie!

Odwiedzający dolinę, zwłaszcza po ciężkim wysiłku fizycznym, mogą skorzystać z termalnej regeneracji. Nieopodal Jeleniej Góry znajduje się bowiem uzdrowisko, w którym od 1281 roku wydobywane są gorące naturalne wody, wykorzystywane do zabiegów leczniczych w zgodzie z maksymą sanus per aquam. Niebawem w niedalekiej odległości – w Staniszowie – powstanie całkiem nowy, 5***** kompleks basenów termalnych, w których poza leczniczymi kąpielami będzie można skorzystać także z pełnej gamy zabiegów SPA & Wellness.

Baza noclegowa

Wśród 30 zamków i pałaców zlokalizowanych w dolinie, co najmniej kilka posiada pełną infrastrukturę hotelową. Można w nich skorzystać z noclegów, znakomitej kuchni i bogatej oferty zabiegów pielęgnacyjnych. Przykładem miejsca, które pozwoli na relaks po intensywnym zwiedzaniu okolicy jest Pałac na Wodzie. Hotel oddaje do dyspozycji gości 53 pokoje. Część z nich zlokalizowana jest w XVIII-wiecznym, odrestaurowanym pałacu. W obiekcie znajduje się też 16 przestronnych gabinetów zabiegowych, świadczących kompleksowe usługi SPA. Zabiegi z zakresu kosmetologii i odnowy biologicznej wykonywane są na bazie kosmetyków znanych i renomowanych marek.

A w przyszłości...

W połowie 2016 roku zaplanowane jest otwarcie całego kompleksu „Pałac na Wodzie”. Obiekt posiadać będzie wówczas 130 luksusowych pokoi, 40 gabinetów zabiegowych, a także sieć całorocznych basenów zewnętrznych, ogrzewanych wodą termalną oraz basenu wewnętrznego, strefy saun i jacuzzi. Pałac na Wodzie stanie się wówczas obiektem świadczącym usługi Holistic Medical SPA na najwyższym poziomie.

Dolina Pałaców i Ogrodów jest szlakiem turystycznym o znaczeniu regionalnym dla Województwa Dolnośląskiego (uchwała 2445/III/2009 z dn. 17.02.2009). Szlak  jest oznakowany. Trasa prowadzi po zabytkach architektury pałacowej i zamkowej przez niezwykle ciekawe krajobrazowo tereny podnóża Rudaw Janowickich i Karkonoszy.

Więcej na temat wnętrz w Pałacu na Wodzie znaleźć można na stronie: http://www.palacnawodzie.pl/  

Nadesłał:

38PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl