Odświeżamy meble na Nowy Rok
Nowy Rok to doskonały czas na odświeżenie zniszczonych mebli. Zmiany te nie muszą być kosztowne i pracochłonne. Wystarczy zastosować produkty szybkoschnące, które idealnie nadają się do renowacji drewnianych powierzchni, a przy tym są proste w użyciu i dają atrakcyjny efekt końcowy.
W okresie zimowym do odrestaurowania mebli najlepsze są preparaty szybkoschnące. Wybierać możemy spośród lakierów, które podkreślają naturalny kolor drewna i nie zmieniają jego koloru, lakierobejc nadających delikatny połysk i podkreślających rysunek słojów, lub emalii zapewniających całkowite krycie. Wszystkie te produkty mają delikatny i niedrażniący zapach, dzięki czemu bez obaw możemy je stosować w pomieszczeniach. Dodatkowo doskonale się rozprowadzają, przez co są łatwe w zastosowaniu. Meble pomalowane środkami szybkoschnącymi są suche w dotyku już po 20 minutach od nałożenia, a po godzinie nadają się do nałożenia drugiej warstwy. Ponadto stają się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania i zarysowania.
Sięgając po odpowiednie preparaty, możemy szybko i tanio wyczarować nowe wnętrze. Do odnowienia starszych powierzchni lepiej użyć kryjących emalii, które nadadzą meblom nowego wyglądu. Natomiast jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie drewna i delikatnym połysku, lepiej użyć lakieru, lub lakierobejcy. Środki te nie powinny zawierać w swoim składzie substancji niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia.
- Nasze szybkoschnące lakiery, lakierobejce i emalie do wnętrz spełniają europejską normę „BEZPIECZEŃSTWO ZABAWEK”, dlatego idealnie nadają się do malowania mebli i innych drewnianych elementów znajdujących się w naszych domach. Posiadają również bogatą gamę kolorystyczną, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Malowanie drewnianych mebli to prosty, szybki i tani sposób na odmianę wystroju wnętrza. Za pomocą dobrze dobranego do naszych potrzeb produktu, stare komody, stoliki czy krzesła mogą odzyskać swój dawny urok lub nabrać nowego wyglądu – dodaje.
Jak to zrobić?
Zanim zabierzemy się do pracy, powinniśmy najpierw przygotować podłoże. Jeżeli nie mamy surowego drewna, musimy zadbać by malowana powierzchnia była czysta, sucha i odtłuszczona. Natomiast jeśli nasz mebel posiada powłoki malarskie, powinniśmy je najpierw zmatowić za pomocą papieru ściernego o gradacji P120 do P180, ewentualnie przeszlifować, a następnie oczyścić. Na koniec należy odpylić drewno za pomocą wilgotnej ściereczki. Przed malowaniem pamiętajmy o dokładnym wymieszaniu produktu, by uzyskać jednorodną konsystencję. Preparat należy nanosić wzdłuż słojów cienkimi warstwami – wystarczą 2 lub 3, by nasze meble znowu wyglądały atrakcyjnie. Po zakończeniu prac dokładnie myjemy narzędzia malarskie. Meble po odświeżeniu mogą być łagodnie eksploatowane już po 24 h, a w pełni użytkowane, po 3 dniach od nałożenia ostatniej warstwy.
Odnowienie mebli nie wymaga dużego wysiłku, a efekty mogą naprawdę zadziwić. Za pomocą szybkoschnących produktów możemy nadać drewnianym powierzchniom niezwykłego wyglądu i Nowy Rok spędzać w przyjemnym otoczeniu.
Nadesłał:
FortePR s.c.
|