Ogrzewanie podłogowe mity i fakty
Nowoczesne systemy grzewcze oparte na nowych technologiach wytwarzania ciepła często wymagają niskich parametrów instalacji. Do ogrzewania niskotemperaturowego doskonale nadają się pompy ciepła i kotły kondensacyjne. Ostatnio coraz popularniejsza staje się tzw. podłogówka.
Najczęściej zadawane pytania ze strony inwestora dotyczą aspektów zdrowotnych oraz możliwości stosowania podłóg o wysokiej oporności cieplnej. Na rynku mamy do dyspozycji cały asortyment podłóg przystosowanych do pracy z ogrzewaniem płaszczyznowym wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Ogrzewanie podłogowe wodne w wariancie z podgrzewem tradycyjnym za pomocą urządzenia grzewczego oraz elektrycznie i ogrzewanie podłogowe elektryczne to jedne z częściej wybieranych rozwiązań.
Ogrzewanie podłogowe, ze względu na niską temperaturę pracy, powoduje mniejsze prędkości powietrza a co za tym idzie ogranicza podnoszenie kurzu. W pomieszczeniu utrzymuje się wyższy poziom wilgotności i rzadziej dochodzi do niekorzystnego przesuszania powietrza. Warto wziąć pod uwagę również aspekt estetyczny – brak widocznych elementów grzejnych i łatwiejsze utrzymanie czystości.
Najczęstsza obawa ze strony użytkownika to przekonanie, że ogrzewanie podłogowe szkodliwie wpływa na krążenie krwi w nogach. Już w 1995 r., na podstawie 8-miesięcznych badań 84 pacjentów, stwierdzono, że ogrzewanie podłogowe nie powoduje powstawania i rozwoju chorób krwiobiegu, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie.
Jeżeli na podłodze dodatkowo ułożymy dywan, trzeba utrzymywać go w czystości. Ciepłe podłoże sprzyja powstawaniu niekorzystnych bakterii i wirusów. Ich rozwój ogranicza niska wilgotność względna powietrza w strefie podłogi spowodowana podwyższoną temperaturą. W przypadku stosowania tworzyw sztucznych na pokrycie podłóg może dojść do gromadzenie się ładunków elektrostatycznych oraz elektryzowania przedmiotów i ludzi stykających się z powierzchnią wykładziny. Należy zatem pamiętać (w przypadku zastosowania tworzyw sztucznych) by pokrycie posiadało właściwości antyelektrostatyczne.
Ogrzewanie podłogowe w odróżnieniu od tradycyjnych grzejników ma większą bezwładność, trudniej je wyregulować i dostosować do potrzeb użytkownika. Warto powierzyć montaż specjalistom z branży grzewczej, jak np. MABAPA.
Dzisiejsze systemy regulacji pozwalają na ustawienie parametrów systemu ze względu na zmieniające się warunki pogodowe co w konsekwencji daje lepsze rezultaty związane ze zjawiskiem przegrzania i niedogrzania. Potwierdzają to użytkownicy, którzy zdecydowali się na rozwiązanie z ogrzewaniem podłogowym w całym domu. Zdecydowana większość jest zadowolona i nie zmieniłaby tego ogrzewania na tradycyjne, nawet w przypadku pokoi sypialnych.
Nadesłał:
Mabapa
|