2015-04-29
Każdy ma swoje ulubione miejsce, z którym wiąże się poczucie bezpieczeństwa, stabilizacja.
Inwestycja w dom umożliwi nie tylko poprawę jakości życia, ale także nada nowy wymiar ukochanemu miejscu. Okna to bardzo ważny element w każdym budynku.
Każdy ma swoje ulubione miejsce, z którym wiąże się poczucie bezpieczeństwa, stabilizacja. Inwestycja w dom umożliwi nie tylko poprawę jakości życia, ale także nada nowy wymiar ukochanemu miejscu. Okna to bardzo ważny element w każdym budynku. Z drewna produkowane są trwałe okna o różnych kształtach i ciekawym wzornictwie dostosowanym do potrzeb klienta.
Okna z drewna ciągle na czasie
Drewniane okna nie są staromodne, wciąż zaskakują formą i estetyką. Producenci poza tradycyjnymi wzorami oferują nowe, niekonwencjonalne modele. Okna z drewna mogą przyjmować nie tylko proste wykończenie, lecz także zaokrąglony profil. Opływowe kształty łatwo utrzymać w czystości, są odporne na wypaczenia. Okna z drewna pasują zatem do tradycyjnych oraz nowoczesnych wnętrz. Obróbka drewna wpływa lśniący wygląd i gładką powierzchnię okna.
Materiał nieograniczonych możliwości
Drewno jest ponadczasowym materiałem o niepowtarzalnym kolorze, z którego produkuje się meble, drzwi oraz okna. Do produkcji okien używa się wielu gatunków drewna, ze względu na dostępność w naszym klimacie najpopularniejsze jest sosnowe i świerkowe. Można zamawiać między innymi okna dębowe, modrzewiowe czy mahoniowe (często nazywa się tak okna produkowane z sosny meranti). Te ostatnie charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością oraz wysoką jakością. Są sprowadzane między innymi z Indonezji, dlatego kosztują więcej od innych, bardziej popularnych okien.
Nie można produkować okien z każdego rodzaju drewna, materiał musi być starannie wyselekcjonowany. Tylko z drewna pozbawionego sęków, ubytków czy pęcherzy żywicznych można stworzyć okna dobrej jakości. Drewno powinno być odpowiednio sezonowane, wysuszone do wilgotności ok. 12-13% oraz starannie zaimpregnowane odpowiednimi środkami grzybo- i owadobójczymi. Aby wysuszenie nie spowodowało wypaczenia, profile okien są klejone z listew. Innym sposobem jest konstruowanie profili z drewna litego. Każdy materiał, z którego produkuje się okna, musi być zabezpieczony przed negatywnym wpływem zjawisk atmosferycznych. Impregnacja ciśnieniowa oraz powierzchniowa chroni drewno przed promieniowaniem UV, mrozem, deszczem, a także przed grzybami i owadami.
Jak zbudowane są okna z drewna
Każde okno zawiera ościeżnicę, szyby oraz skrzydła – liczba w zależności od potrzeb. Zazwyczaj produkowane są okna jednoramowe, w których ramy skleja się warstwowo na długość oraz grubość, dzięki czemu produkt zachowuje stabilność kształtów. W narożach łączą się elementy skrzydeł i ościeżnic, tworząc wyprofilowane czopy. Aby uszczelnić szybę z ramą skrzydła stosuje się masę silikonową. Umożliwiają to również stosowane przez producentów wewnętrzne uszczelki wciskane, wykonane z modyfikowanego PCV, kauczuku oraz termoplastycznych elastomerów. Ważny jest także okapnik, zazwyczaj aluminiowy, chroniący przed wodą opadową.
Szyby przede wszystkim
Okno nie może istnieć bez szyby, która zajmuje największą jego powierzchnię. Zawiera nie tylko walory estetyczne, lecz także wpływa na termoizolacyjność okna. W ramę okna oprawia się zazwyczaj dwie zespolone szyby, które oddziela kształtownik dystansowy. Dodatkowo przestrzeń między szybami jest zamkniętą komorą, wypełnioną gazem szlachetnym umożliwiającym izolację cieplną. Okna zbudowane są z okien typu float lub termofloat. Niskoemisyjne (osiągają lepsze parametry cieplne) są szyby termofloat, które odbijają ciepło z pomieszczenia, nie pozwalając mu się wydostać na zewnątrz. Eliminują także zjawisko kondensacji pary wodnej. Istnieje wiele rodzajów szyb, które oferują producenci. Są to między innymi:
- szyby absorpcyjne – pochłaniają promienie słoneczne, dzięki czemu zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń. Mogą przyjmować delikatne kolory w odcieniu niebieskim, zielonym, brązowym lub szarym;
- szyby antywłamaniowe – uniemożliwiają całkowite rozbicie szyby;
- szyby refleksyjne – ograniczają dostęp promieni UV do wnętrza pomieszczenia,
- szyby dźwiękochłonne – tłumią hałas dochodzący z zewnątrz.
Niezbędne okucia
Okucia zapewniają wygodę użytkowania okien. Najczęściej stosuje się okucia obwiedniowe, w których połączone zawiasy z mechanizmem ryglującym montuje się we wrębach skrzydeł i wprawia w ruch obrotem klamki. Dzięki temu możliwe jest rozwieranie i uchylanie okien, ale nie oznacza to, że mechanizmu obwiedniowego nie można stosować w oknach uchylno-przesuwnych. Mechanizm współpracuje z zawiasami i prowadnicami szynowymi, rygle uniemożliwiają otwarcie okna i jego wyważenie, co dodatkowo chroni przed włamaniem. Okucia są bardzo ważnym elementem, ponieważ zapewniają mikrowentylację, umożliwiają rozszczelnienie okna.
Sposoby wentylacji okien z drewna
By zachować dopływ świeżego powietrza stosuje się system okuć z funkcją rozszczelnienia okna. Jest to niezbędne dla zachowania odpowiedniego mikroklimatu. Producenci okien proponują także specjalne nawiewniki, które doprowadzają świeże powietrze dzięki odchyleniu się listwy przysłaniające otwór nawiewny w chwili, gdy w pomieszczeniu wzrasta poziom wilgoci. Po wyrównaniu wilgoci listwa z powrotem przysłania otwór.
Warianty w otwieraniu okien drewnianych
Współczesne okna są bardzo funkcjonalne, dostosowują się do potrzeb klienta. Zwykłe otwieranie przyjmuje nowe oblicze, ponieważ nie ogranicza się wyłącznie do jednego celu. Najbardziej popularne są okna rozwieralne oraz rozwieralno-uchylne. Można również zamontować okno stałe w miejscu, gdzie nie jest konieczne jego otwieranie. Takie okno ma dowolną wielkość tafli szyby, cieńszą ramę okienną oraz nie wyposaża się go w okucia, co obniża cenę produktu. Wadą takich okien jest problem związany z myciem oraz brak możliwości wietrzenia. Obecne okna drewniane służą często jako drzwi tarasowe, balkonowe czy balkonowe typu patio door, dlatego też produkuje się takie, które można otwierać przesuwnie oraz przesuwno-składanie. Zjawiskiem coraz bardziej popularnym są zamówienia na okna obrotowe, w pionie lub poziomie o zazwyczaj okrągłym kształcie.
-------
GRUBEK PPHU Robert Grubek
okna Warszawa
ul. Dworcowa 92
05-070 Sulejówek
tel. (22) 783 25 32