Okna z widokiem na trendy
Architekci wnętrz są zgodni: dekoracja okien to bardzo ważny element wykończenia wnętrza. Odpowiednio dobrane firanki, zasłony czy rolety, to wisienka na torcie projektu. Dlatego polska firma Marcin Dekor tak dużą uwagę przywiązuje nie tylko do jakości swoich produktów, lecz także do ich wyglądu.
Wiodącym trendem obowiązującym w świecie projektowania wnętrz jest minimalistyczny styl doceniający piękno przemijalności i starzenia się w zgodzie z naturą – wabi-sabi, styl, który akceptuje niedoskonałości, skromność i prostotę. Drugi trend, który ostatnio pokochali mieszkańcy wielkich miast to japandi. To z kolei połączenie skandynawskiej funkcjonalności z japońskim minimalizmem. Japandi, jak żaden inny styl sprzyja wyciszeniu się i kontemplacji duchowości. Czasem uważany jest nawet za filozofię życia, podobnie jak doskonale znane duńskie hygge, czy nieco mniej popularny szwedzki lagom.
Minimalizm, ekologia
Dekoracje okienne we wnętrzach urządzonych zgodnie z trendami japandi i wabi-sabi są do siebie zbliżone. W ofercie Marcin Dekor znajdziemy karnisze, które idealnie wpiszą się w najmodniejsze projekty. Ich wspólne cechy to prostota oraz minimalizm. Architekci współpracujący z marką cenią modele Top-line i Sqare-line – wielofunkcyjne białe i matowe czarne karnisze szynowe. Szczególnie Square-line, dzięki możliwości wyginania nawiązują do miękkości i naturalności modnych wnętrz. Z jego pomocą można budować aranżacje “opływające” wypukłości ścian i “wypełniające” wnęki. Dekoracje okienne wabi-sabi i japandi są skromne, w palecie kolorów ziemi – bezpiecznych, stonowanych i ponadczasowych. - Wykorzystywane przez projektantów tkaniny to naturalny len i bawełna, łagodnie spływające, falujące, płożące się po podłodze – tłumaczy Monika Kruszewicz z Marcin Dekor. - Naturalne tkaniny, często pochodzące z recyclingu (np. z kolekcji tkanin EcoLifestyle) wpisują się także w trend proekologiczny. Podobnie jak i silniki mechanizmów rolet rzymskich wykorzystujące odnawialne źródło energii – energię słoneczną – podkreśla ekspertka. Powyższe trendy mają przede wszystkim wprowadzać do wnętrz harmonię i sprzyjać wypoczynkowi. Dlatego wśród zwolenników stylistycznej prostoty, popularnością cieszą się wszelkie rolety zaciemniające typu blackout, na przykład wykonane z miękkich, welurowych tkanin z nowej kolekcji Marigold. Klienci do dekoracji okien szukają także tkanin o właściwościach akustycznych, które skutecznie odcinają mieszkańców od zgiełku wielkich miast.
Moda na retro, miłość do vintage
Kolejnym bardzo widocznym trendem we współczesnej architekturze wnętrz jest moda na styl mid-modern-century. Zarówno w tym polskim wydaniu, który potocznie nazywamy vintage, jak i w wersji światowej, dużo elegantszej, nawiązującej do estetyki lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W jednej i w drugiej wersji retro do perfekcyjnego wykończenia aranżacji niezbędne są dekoracje okienne. Eksperci marki Marcin Dekor do wnętrz zapatrzonych w XX wiek polecają kolekcję rurowych karniszy Vintage. Tu inspiracja przeszłością jest oczywista. Okna w stylu mid-century dekorują zasłony z weluru lub delikatnej wełny. Powinny subtelnie odbijać światło, ale też przyciągać wzrok. We wnętrzach w tym stylu dobrze czuć się będą również klasyczne, nieco zapomniane firany. Tu projektanci mają więcej miejsca do popisu niż przy okazji trendów proekologicznych. - Okno urządzone w stylu nowoczesnej klasyki to wszelkiego rodzaju ryflowania, plisowania, półwałki. Jeśli zależy nam na takim efekcie, powinniśmy zastosować na firanach lub zasłonach system Wave, który pomaga ułożyć je w równe, harmonijne fałdy – mówi Monika Kruszewicz, specjalistka z Marcin Dekor.
W eleganckich wnętrzach z bogatą dekoracją okienną pięknie wyglądać będą karnisze z kolekcji Residence (o średnicy 35 mm). Mogą mieć różne wykończenia kolorystyczne, które dopasowujemy do metalowych elementów mebli i też lamp. Najczęściej wybierane do wnętrz mid-century kolory karniszy Residence to stal rustykalna i bronze. Karnisze rurowe o średnicy 25 mm w czarnym matowym wykończeniu to z kolei hit wśród kochających mniej dekoracyjny styl vintage, ten w wydaniu Polska – Czechosłowacja — NRD.
Nadesłał:
ola@hshpr.pl
|