Opale - co warto wiedzieć?


Opale - co warto wiedzieć?
2014-02-24
Opale były wykorzystywane w roli kamieni szlachetnych już w okresie starożytnym. Początkowo wytwarzano z niego wyłącznie prymitywne wyroby.

W późniejszym czasie opale oprawiano w srebro i inne metale szlachetne. Wykonywano z nich obrączki ślubne oraz inne rodzaje biżuterii. Opal szlachetny uchodził wśród Asyryjczyków, Babilończyków i Rzymian za tajemniczy minerał. Występuje w szerokiej gamie barw, najczęściej w kolorze brunatno - czarnym. Ciekawe okazy to opal ognisty, prazowy i hialit. Bardzo cenne są także opal mleczny. Opal szlachetny charakteryzuje się tym, że wykazuje różnobarwną grę świateł. Efekt opalizujący jest wywołany interferencją światła na regularnie ułożonych cząsteczkach krzemionki. Opale charakteryzują się różną budową. Mogą mieć zbitą strukturę, szlifową, warstwowaną lub bulastą. Niektóre odmiany posiadają szklisty połysk, inne matowy lub perłowy.

            Kamienie występują w prawie wszystkich krajach świata, w skałach wulkanicznych i osadowych oraz w strefie wietrzenia.  Ich właściwości zostały docenione przez litoterapeutów. Litoterapia jest dziedziną medycyny alternatywnej, zajmującą się leczniczym wpływem minerałów na zdrowie człowieka. Według litoterapeutów opal wzmacnia serce, łagodząc dolegliwości jelit iżołądka. Kamień wymaga odpowiedniej pielęgnacji, żeby jego lecznicza moc została utrzymana. Należy oczyszczać go w wodzie i wystawić na światło słoneczne. Lecznicze właściwości opalu wykorzystywano już w starożytności, niemniej według starożytnych medyków opal leczył melancholię i łagodził nerwy, chronił nie tylko serce, ale również wzrok.

Nadesłał:

Michelson Diamonds Sp. z o.o.
http://www.michelson.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl