Opcje „Puls” i sterowanie synergiczne w migomacie
Człowiek konstruując urządzenia i maszyny stara się wykorzystać wszelkie dostępne mu sposoby i materiały. Czynnikiem często stosowanym w spawalnictwie jest pole elektromagnetyczne.
Pole to jest promieniowaniem elektromagnetycznym, którego częstotliwość nie przekracza 300 Ghz. Wyróżniamy pola o wysokiej częstotliwości ( 0,1 Mhz – 300 Ghz) i niskiej ( poniżej 0,1 Mhz). Istnieje także trzecia grupa znajdująca się w pół niskiej częstotliwości. W niej określa się pola średniej częstotliwości (1÷100 kHz), częstotliwości sieciowej ( 50 Hz) i stałe pole elektryczne oraz magnetyczne. Podział ten wykorzystywany jest także w spawarkach TIG, czy migomatach. Ze względów bezpieczeństwa, pole wytwarzane podczas spawania nie jest niebezpieczne dla spawacza. Jednakże należy zwracać szczególną uwagę w momencie, kiedy częstotliwość osiągnie wartość wyższą niż sieciowe. Wówczas należy zachować ostrożność i bezpieczną odległość od narzędzia. Generalnie określa się ją na kilkadziesiąt centymetrów od elektrody, przewodów zasilających elektrodę oraz w szczególnych przypadkach od obudowy spawarki. Podczas procesu spawania, zwłaszcza podczas pracy ze spawarkami wytwarzającymi pole elektromagnetyczne o częstotliwościach większych jak 100Hz, często operator urządzenia nie ma możliwości trzymać się na bezpieczną odległość. W związku z tym zalecane jest stosowanie ubrania ochronnego oraz specjalnych kasków. W przypadku innych urządzeń spawalniczych stanowisko spawacza znajduje się w strefie bezpieczniej. Aczkolwiek nie zmienia to obowiązku używania zabezpieczającego stroju i akcesoriów.
Jednym z bezpieczniejszych modeli spawarek jest migomat. Ze względu na swoją prostą konstrukcję i łatwa eksploatację, zalecany jest nie tylko do profesjonalnego użytku. Bardzo często amatorzy i początkujący spawacze wybierają spawarki MIG/MAG jako swoje pierwsze narzędzie spawalnicze. Naturalnie w zależności od zastosowania sprzęty te wyposażone są w inne bardziej lub mniej profesjonalne i zaawansowane funkcje. Warta opisania jest funkcja „Puls”, przy pomocy której możliwe jest spawanie prądem pulsacyjnym. Zazwyczaj w droższych modelach producent umieszcza także druga funkcje spawania prądem o podwójnej pulsacji. Dzięki temu możliwe jest regulowanie pulsacji prądu i prędkości podawania drutu spawalniczego. W ten sposób spawacz może poprawić jakość spoiny poprzez jej wygląd i profil. Prąd pulsacyjny pracuje na częstotliwości 0,1 – 3 Hz. Pytanie brzmi, na czym konkretnie polega praca funkcją „Puls”? W trakcie spawania źródło zasilania manipuluje prądem spawania po to, aby spoiwo mogło swobodnie wpływać do jeziorka. Zadziałanie wyższego impulsu prądu powoduje wpłynięcie ciekłego metalu do spoiwa, natomiast słabszy puls podtrzymuje spoiwo w stanie skupionym. Dzięki zastosowaniu tej funkcji w migomatach, ostateczna wersja spoiwa posiada prawidłowy przekrój i jest pozbawiona odprysków.
Druga funkcją, o której warto wspomnieć to sterowanie synergiczne bazujące na synergicznych źródłach prądu spawania. Migomaty wyposażone w tą opcję zapewniają sterowanie parametrami spawania w sposób całkowicie cyfrowy. Spawarki, w zestawie posiadają gotowy program, a spawacz ogranicza się głównie do wyboru niewielkiej ilości parametrów, resztę samodzielnie dobiera maszyna. Migomat wyposażony w synergiczne sterowanie jest o wiele prostszy w użyciu i doskonale nadaje się dla początkujących spawaczy. Dodatkowo idealnie łączy się z opcją „Puls”, gdzie spawacz musi ustawiać inne parametry związane z przebiegiem prądu. Można śmiało powiedzieć, że wspomniane opcje prądu pulsacyjnego i sterowania synergicznego są doskonałym ułatwieniem podczas pracy z urządzeniem zarówno dla amatorów jak również profesjonalnych spawaczy.
Nadesłał:
emaks.pl
|