Opera z natywnym wsparciem Windows na ARM


2024-05-23
Opera, innowacyjna przeglądarka internetowa znana ze swojej szybkości i unikalnych funkcji, właśnie doczekała się natywnej wersji dla komputerów z systemem Windows na ARM. Projekt jest wspierany przez zespół usługi Microsoft App Assure oraz Qualcomm Technologies.
Nowa wersja Opery sprawi, że przeglądanie internetu w systemie Windows dla ARM stanie się nie tylko płynniejsze, ale także dwukrotnie szybsze. Użytkownicy mogą już dziś skorzystać z nowej wersji przeglądarki - to idealny moment, ponieważ już w tym roku zadebiutuje długo wyczekiwana linia produktów z procesorami Qualcomm Snapdragon® X Elite. Opera z natywnym wsparciem dla Windows na Arm to doświadczenie nowej generacji w przeglądaniu sieci. 

W związku ze zbliżającym się wprowadzeniem na rynek komputerów z architekturą Arm, Opera dokłada szczególnych starań, by zapewnić najlepszą wydajność na wszystkich dostępnych urządzeniach z systemem Windows. W ręce użytkowników trafia najnowocześniejsza przeglądarka na komputery z procesorami Snapdragon. 

— Użytkownicy Windows to nasza największa grupa odbiorców, dlatego najwyższym priorytetem dla nas jest oferowanie najlepszych wrażeń na najnowocześniejszych urządzeniach wyposażonych w procesory Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus. — mówi Krystian Kolondra, EVP Browsers and Gaming w Opera. — Dzięki nowej natywnej wersji Opery dla Windows na Arm użytkownicy odczują ogromny wzrost wydajności, co przełoży się znacznie szybsze przeglądanie i większą efektywność.

— Gratuluję zespołowi programistów Opery z okazji premiery w pełni dostosowanego do Arm rozwiązania! Wprowadzenie wiodącej przeglądarki na urządzenia z oparte na układach Snapdragon z systemem Windows to powód do dumy także dla Microsoft. Ten wyjątkowo wydajny ekosystem zapewnia błyskawiczną szybkość przeglądania. Z niecierpliwością liczymy na kontynuację naszej współpracy w zakresie tworzenia nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, wykorzystujących potencjał AI systemu Windows na platformie Snapdragon. — mówi Klau Diaconu, Partner Director Product Management, Windows Fundamentals.

— Jesteśmy podekscytowani faktem, iż Opera została zoptymalizowana pod kątem urządzeń wyposażonych w procesory Snapdragon X. Zapewni to użytkownikom Opery najlepsze doświadczenia w zastosowaniach profesjonalnych, wspierane wysoką mocą obliczeniową komputerów i laptopów nowej generacji z serii Snapdragon X. Zaawansowane możliwości sztucznej inteligencji będą już niedługo w zasięgu ich rąk. — dodaje Upendra Kulkarni, Vice President, Compute SW Product Management, Qualcomm Technologies.

Zoptymalizowana pod kątem Snapdragona nowa wersja przeglądarki Opera zapewnia bardzo wysoką wydajność na najszybszych komputerach dostępnych na rynku. Potencjał architektury Arm, zwiększa też zdolność i funkcjonalności AI samej Opery. Jest to ogromny postęp w rozwoju jeszcze bardziej inteligentnych i responsywnych przeglądarek. 

Co istotne - Snapdragon na urządzeniach z systemem Windows będzie również oferował znaczący wzrost efektywności i wszechstronności funkcji sztucznej inteligencji Opery, takich jak lokalne modele LLM. Kluczową cechą tych procesorów jest zintegrowana jednostka NPU Snapdragon X Elite oraz Snapdragon X Plus, która odpowiada za wykorzystywanie mechanizmów sztucznej inteligencji. Dzięki systemom opartym na architekturze Qualcomm, korzystający z lokalnych LLM na swoich komputerach, mogą błyskawicznie wykonywać złożone operacje. Ponadto do korzyści należy zaliczyć także przyspieszone przetwarzanie danych, co przekłada się na krótszy czas uczenia maszynowego i szybszą analizę niestandardowego LLM. Sztuczna inteligencja z niedostępną wcześniej skutecznością radzi sobie z generowaniem tekstów, badaniem nastrojów czy niestandardowymi komendami głosowymi. 

Snapdragon pozwala sztucznej inteligencji zarządzać energią w urządzeniu. Oznacza to, że laptopy będą mogły pracować dłużej na jednym ładowaniu. Ta przełomowa zaleta wynika z energooszczędnej konstrukcji procesorów. Natomiast ich unikalny, zredukowany zestaw instrukcji (RISC) zwiększa wydajność i wzrost efektywności energetycznej - dłuższą żywotność baterii i niższą temperaturę pracy. 

Opery z natywnym wsparciem Windows na Arm będzie najpierw dostępna w wersji dla developerów. Wypróbowanie jej będzie możliwe na nowych urządzeniach z systemem Windows na architekturze ARM. Aby uzyskać dostęp do tej wersji Opery, należy pobrać wersję deweloperską przeglądarki na urządzenie z procesorem Snapdragon.

Nadesłał:

Parol PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl