Opowiadania Amosa Oza – mistrzostwo i piękno


Opowiadania Amosa Oza – mistrzostwo i piękno
2010-04-11
„Sceny z życia wiejskiego” są przykładem mistrzowskiej prozy z klasyczną narracją, pięknymi zdaniami i bardzo sugestywnymi opisami.

Amos Oz uważany jest za najwybitniejszego współczesnego pisarza izraelskiego, a wydany właśnie przez Rebis tom opowiadań „Sceny z życia wiejskiego” to kolejne potwierdzenie tej opinii. Akcja siedmiu z ośmiu opowiadań rozgrywa się w fikcyjnej izraelskiej wsi Tel Ilan, przypominającej toskańską wioskę. Amos Oz opowiada nam historie o mieszkańcach Tel Ilan – historie pozornie zwyczajne, lecz zarazem pełne niedopowiedzeń, skrywające tajemnice, które nigdy nie zostaną ujawnione. Bohaterowie tych tekstów, portretowani przez Oza z bliska, ciągle wracają do przeszłości, jakby chcieli zmienić dawny bieg wydarzeń, naprawić błędy i odkupić winy.  

„Sceny z życia wiejskiego” są przykładem mistrzowskiej prozy (w tłumaczeniu Leszka Kwiatkowskiego) z klasyczną narracją, pięknymi zdaniami i bardzo sugestywnymi opisami, takimi jak ten: „Ściana cyprysów odgradzająca podwórze od starego cmentarza ani drgnie. Najlżejszy powiew nie porusza powietrzem. Nawet psy i świerszcze zamilkły na chwilę. Wszystko przygniata zwarty, ciężki mrok i upał. Rachel Franko stoi tam, dygocząc, sama w ciemności pod zamglonymi gwiazdami”.    

Opowiadania zwykle cieszą się mniejszym zainteresowaniem czytelników niż np. powieści. Ale zaręczamy, że w przypadku „Scen z życia wiejskiego” rozczarowania nie będzie, to pierwszorzędne pisarstwo.

Przypomnijmy jeszcze, że urodzony w 1939 r. Amos Oz polskim czytelnikom jest znany z takich książek, jak „Fima”, „Pantera w piwnicy”, „Rymy życia i śmierci”, „Nagle w głębi lasu”, „Poznać kobietę” czy „Nie mów noc”, którą recenzowaliśmy w Salonie Kulturalnym.

SalonKulturalny.pl

Nadesłał:

puella

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl