Osiem szkół, dziesięć ton
Ponad dziesięć ton zużytego sprzętu RTV i AGD zebrali uczniowie ośmiu lubińskich szkół podczas tegorocznej odsłony akcji „Energicznie chroń środowisko”. Wśród zebranych przez dzieci i młodzież elektroodpadów było dużo sprzętu komputerowego, ale także wiele nietypowych urządzeń.
Chociaż szkolna akcja „Energicznie chroń środowisko" wciąż trwa i ostateczne wyniki poznamy w lutym, to koniec roku sprzyja podsumowaniu jej dotychczasowych efektów.
A te są imponujące - tak naprawdę w ciągu jednego tylko miesiąca (od połowy listopada do połowy grudnia) specjalny bus Ecorenu przewiózł 10 tys. 784 kg elektroodpadów, czyli prawie 11 ton! Tyle zużytego sprzętu RTV i AGD przynieśli podczas szkolnych zbiórek uczniowie ośmiu lubińskich szkół.
Zbiórki elektroodpadów są jednym z elementów wspomnianej akcji i towarzyszą edukacyjnym zajęciom prowadzonym przez nauczycieli we współpracy z KGHM Ecoren. Do tej pory stare i niepotrzebne monitory, klawiatury, radia, odkurzacze czy magnetofony oddali uczniowie czterech szkół podstawowych (SP numer 3,8, 9 i 12), dwóch gimnazjów (numer 3 i 4), a także dwóch Zespołów Szkół: ZS Społecznych oraz ZS Integracyjnych. Za każdy przekazany sprzęt otrzymali kupony, które są potwierdzeniem udziału w akcji i podstawą do wskazania zwycięskich klas.
Cieszy nas tak duży odzew szkół na naszą akcję i zaangażowanie, z jakim uczniowie biorą udział w zbiórkach - mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren. - Warto podkreślić, że do tej pory szkoły przekazały w sumie tyle samo elektroodpadów, ile zebraliśmy podczas publicznej zbiórki w Lubinie, trwającej niemal cały dzień. Młodzież była bardzo dobrze zorganizowana, potrafiła również wciągnąć do akcji swoje rodziny. Chciałbym im za to podziękować i pogratulować postawy prawdziwych przyjaciół natury.
Wśród przekazanych pracownikom Ecorenu elektroodpadów najwięcej było sprzętu komputerowego oraz urządzeń wykorzystywanych kiedyś przez szkoły w zajęciach dydaktycznych: magnetofonów, odtwarzaczy wideo, telewizorów, drukarek i skanerów, nie zabrakło też odkurzaczy czy suszarek. Pojawiły się jednak i zaskakujące przedmioty - w SP nr 9 zgromadzono całą reklamówkę zepsutych elektrycznych szczoteczek do zębów, w SP nr 8 dorzucono kilka megafonów szkolnych i stare elektroniczne organy, uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych dołączyli pralkę, a SP nr 3 - także maszynę do pisania i stary magiel. Jeden z uczestników zbiórki w tej ostatniej placówce przyniósł ze sobą wielki wór wiertarek!
Za nami już większa część tej akcji, trzy pozostałe szkoły z Lubina przeprowadzą zbiórkę po Nowym Roku - dodaje Joanna Szczepaniak, dyrektor departamentu promocji i komunikacji KGHM Ecoren. - Konkurs potrwa do końca stycznia. Do tego dnia przyjmować będziemy od szkół raporty ze zbiórek wraz z załączonymi kuponami konkursowymi, w lutym ogłosimy wyniki szkolnej rywalizacji.
Placówki, które najbardziej zaangażują się w program i wykażą się największą ilością kuponów, otrzymają od organizatorów cenne nagrody, a wyróżniające się klasy zostaną nagrodzone wycieczką do oddziału przetwarzania elektroodpadów w Rynarcicach, organizowaną przez KGHM Ecoren. Uczestnicy kampanii ekologicznej uzyskają też certyfikat „Szkoły energicznie chroniącej środowisko".
Nadesłał:
izastraczek
|