Ostatni dzwonek do ulgi podatkowej!


Ostatni dzwonek do ulgi podatkowej!
2016-12-28
Do nowego roku pozostało już niewiele czasu. Oznacza to, że równie mało czasu mamy, aby skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej, jaka przysługuje osobom oszczędzającym na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) w ramach III filaru.

IKZE oferuje bowiem możliwość odliczenia wpłaconej kwoty od podstawy opodatkowania. W 2016 roku może to być nawet do 1 557,12 złotych dodatkowej gotówki[1].

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, jest to więc najlepszy moment, aby pomyśleć o przyszłości
i ostatni dzwonek na dodatkowy zastrzyk gotówki. Przed końcem roku można dokonywać wpłat na konto IKZE, które następnie będzie można odliczyć od podatku w rocznym rozliczeniu PIT. W 2016 roku górny limit wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego został ustalony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na poziomie 4 866 złotych[2]. Przy progu podatkowym 32% i maksymalnej wpłacie na konto w obecnym roku można otrzymać wysoką kwotę zwrotu - 1 557,12 złotych.

Warto również pamiętać, że Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to nie tylko wspomniana wyżej ulga podatkowa. „Tak naprawdę, wysoki zwrot podatku to dopiero początek korzyści jakie płyną z posiadania i odkładania środków na IKZE. Dzięki tej formie oszczędzania na emeryturę, osoby, które decydują się na wybór rozwiązań z III filaru, mają dostęp do o wiele większej palety udogodnień. IKZE oferuje przede wszystkim elastyczność: we wpłatach, doborze instytucji, której powierzona zostanie opieka nad pieniędzmi przyszłego emeryta oraz wyborze optymalnej strategii oszczędzania. IKZE, o którym mówimy, to również brak tzw. „podatku Belki”, czyli 19% podatku od dochodów kapitałowych, a także możliwość przekazania środków wybranym osobom w razie śmierci oszczędzającego. Taka suma korzyści jest nieczęsto spotykana w rozwiązaniach spoza III filaru. Sposobność do budowania dużego kapitału „międzypokoleniowego” to efekt zwolnienia dziedziczonych środków z podatku od spadków i darowizn” – tłumaczy Agnieszka Łukawska z Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA.

Aby skorzystać z ulgi podatkowej, wystarczy założyć konto IKZE i do końca roku wpłacić odpowiednią ilość środków. W wyliczeniach zarówno ulgi, jak i korzyści płynących z założenia i oszczędzania na IKZE, pomocny może okazać się jeden z prostych kalkulatorów dostępnych na stronach www[3].

Należy wiedzieć także, że dla tych, którzy zdecydują się na wybór IKZE, wysokość kwoty zwrotu prawdopodobnie będzie systematycznie wzrastać. Wszystko za sprawą rosnącego limitu wpłat na konto, który ustalony jest, decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na poziomie 1,2 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Wypłata środków z IKZE na emeryturze podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w wysokości 10%.



[1] Przy progu podatkowym 32% i maksymalnej wpłacie.

[2] Źródło: http://www.mpips.gov.pl/ubezpieczenia-spoleczne/ubezpieczenie-emerytalne/ikze/liczba-ikze-w-2016-r/

[3] Jeden z nich dostępny na stronie: https://www.leggmason.pl/pl/kalkulatory/kalkulatory-emerytalne/kalkulator-ikze

Nadesłał:

UnicornMedia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl