Oświetlenie LED - od radia ku powszechności


Oświetlenie LED - od radia ku powszechności
2013-09-17
Czy wiedzieliście, że dioda LED została wynaleziona prawie 100 lat temu? Już w latach dwudziestych radziecki uczony Oleg Władimirowicz Łosiew zauważył niesamowitą właściwość elektroluminescencji. Zauważył on, że diody ostrzowe wykorzystywane w ówczesnych radioodbiornikach mogą emitować światło.

Eureka  - właśnie została odkryta elektroluminescencja!

Jednak to był dopiero początek – diody emitowały tak słabe światło, że nikt przez 40 najbliższych lat nie zainteresował się odkryciem. Przełomem były lata sześćdziesiąte – wtedy Nick Holonyak rozpoczął produkcję diod LED.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Na początku diody pełniły głównie funkcję kontrolno – informacyjną. Były wykorzystywane prawie w każdym urządzeniu elektronicznym jako oznaka włączenia lub wyłączenia jakiejś funkcji. Różne kolory diod LED pozwalały na tworzenie czytelnych paneli informacyjnych w elektrowniach, czy też futurystycznych desek rozdzielczych w najnowszych DeLoreanach.  Z roku na rok skuteczność świetlna diod stawała się coraz lepsza. Dzięki temu mogła powstać taśma LED, która obecnie wykorzystywana jest do dekoracyjnego oświetlenia pomieszczeń, czy też doświetlania podjazdów do garażu. Coraz częściej można spotkać przystanek tramwajowy doświetlony właśnie za pomocą taśmy ledowej. Wynalazek ten posiada szereg zalet. Po pierwsze – taśma taka, gdy jest wyłączona, jest prawie niewidoczna. Łatwo ją ukryć w ramie okna, czy też obwolucie lustra. Po drugie – energooszczędność. Obecnie oświetlenie ledowe jest jednym z najoszczędniejszych na rynku. Po trzecie – świetny wygląd. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać jaki efekt można uzyskać odpowiednio oświetlając np. strumień wody w fontannie.

Obecnie oświetlenie LED spotkać można na każdym kroku. Niemalże każdy monitor komputerowy do podświetlania wykorzystuje właśnie diody LED.  Podobnie jest z wyświetlaczami w telefonach komórkowych. Dodatkowo od kilku lat najwięksi producenci samochodów rezygnują z klasycznych żarówek w światłach mijania na rzecz energooszczędnych i bardzo tanich diod LED.

Nadesłał:

brenna

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl