2013-08-19
Właściwe oświetlenie domu czy mieszkania ma ogromny wpływ na samopoczucie jego mieszkańców. Intensywne światło skłania do działania, zaś delikatne służy relaksowi i wypoczynkowi. Warto zaplanować gdzie będą znajdować się kinkiety, a gdzie lampy podłogowe.
Dobre oświetlenie
Dopasowanie oświetlenia do mieszkania pozwala stworzyć niesamowity klimat i ukryć to co nie powinno być widoczne. Ponadto liczy się nie tylko strona wizualna, ale także praktyczna oświetlenia. Dzięki żyrandolowi czy lampom jesteśmy w stanie optycznie powiększyć małą przestrzeń.
Każda przestrzeń powinna być zaaranżowana w indywidualny sposób pod kątem właściwego oświetlenia pokoju. Nieumiejętna aranżacja oświetlenia może powodować bóle oczu, głowy i wpływać niekorzystnie na samopoczucie.
Nie jedna, a więcej
Należy pamiętać, żeby nie ograniczać się do jednego źródła światła. W każdym pokoju powinno znaleźć się zarówno oświetlenie główne np. żyrandol umieszczonych na suficie jak i pomocnicze np. lampy podłogowe.
Oczywiście oświetlenie górne powinno uwzględniać kilka elementów. Przede wszystkim należy uwzględnić jak duży ma być żyrandol. Zbyt masywne lampy nie oświetlą prawidłowo i efektywnie mieszkania.
Dobrze jeśli lampy są dopasowane do wystroju wnętrz. W przypadku stylu nowoczesnego, dobrze sprawdzą się szklane lub metalowe lampy. Sprawa jest o wiele prostsza z halogenami instalowanymi bezpośrednio przy suficie dającymi mocne, skoncentrowane światło.
Zadanie do spełnienia
Odpowiednie rozplanowanie światła pozwala na aranżację pomieszczeń i dostosowanie ich do potrzeb. Na przykład w kuchni doskonale będą lampki halogenowe ukryte w szafkach rzucające światło na blat, na którym kroimy, mielimy czy szatkujemy produkty spożywcze.
W sypialni klimatu dodadzą np. papierowe lampy podłogowe lub kinkiety koło łóżek. W przypadku pierwszej opcji jest to o tyle wygodne, że można zmieniać położenie takich lamp. Rozproszone światło sprzyja wypoczynkowi i relaksowi. Ponadto jeśli w sypialni umieszczony jest telewizor takie źródła światła będą bardzo przydatne, aby zminimalizować kontrast.
Z kolei w łazience dobrze jeśli oświetlenie umieszczone jest na koło lustra i było regularne. Jego zadaniem jest właściwe oświetlenie twarzy, a nie oślepienie.
Mały, duży pokój
Gdy jednak zadaniem lamp ma być powiększenie pomieszczenia, warto stosować się do kilku trików. Dobrze w takim pokoju zainstalować oświetlenie górne, które optycznie sprawia, że wydaje się większy.
Lepiej unikać lamp podłogowych, w których światło skierowane jest dół. Na ścianach dobrze umieścić kinkiety lub plafony, które poszerzą wnętrze. Uzyskanie symetrycznego kształtu długiego pomieszczenia jest możliwe poprzez skierowanie źródła światła na ściany krótsze.
Pokój dla dzieci
Jeśli chodzi o pokój dziecięcy powinien być najjaśniejszy w całym mieszkaniu. Ważne jest dobre oświetlenie biurka przy który dziecko uczy się i odrabia lekcje. Sprawdzi się także kinkiet, który ułatwi zasypianie mniejszym dzieciom, a także oświetlenie górne, które przyda się podczas zabaw.
Dobrze także zadbać o oświetlenie innych pomieszczeń, takich jak przedpokój czy np. ganek w domu. Nie ma co ukrywać najlepszym źródłem światła jest to słoneczne. Dlatego też warto korzystać z takich dobrodziejstw natury.
Jednak gdy nadchodzą długie jesienne i zimowe wieczory, odpowiednie oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę. Dlatego warto zadbać o jego prawidłowe rozmieszczenie i dopasowanie do potrzeb. Inne oświetlenie będzie w kuchni, a inne w sypialni, dobrze o tym pamiętać.