Palący problem – nadwrażliwość na światło


Palący problem – nadwrażliwość na światło
2015-07-06
Słońce ma dwa oblicza. Jest zarówno źródłem życia na Ziemi, jak i siłą niosącą spustoszenie. Organizm człowieka potrzebuje promieni słonecznych, lecz długa ekspozycja na ich działanie może być szkodliwa.

Jeśli przebywanie w pełnym słońcu wiąże się dla nas z dużym dyskomfortem, może być to  nadwrażliwość oczu na światło. Ta uciążliwa dolegliwość kojarzona jest przede wszystkim z migreną, ale w rzeczywistości występuje często również w przypadku niedoboru witaminy B, alergii, chorób oczu czy infekcji wirusowej i dotyczy sporej grupy osób. Duże natężenie światła może być uciążliwe jednak nie tylko dla nadwrażliwców. O ile nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz, o tyle możemy zadbać o przyjazny mikroklimat domowych pieleszy, dzięki wyposażeniu budynku w odpowiednie osłony okienne.

Słońce dobre w umiarze

Warto pamiętać, że na to jak czujemy się we własnych czterech kątach ogromny wpływ ma dopływ i intensywność naturalnego światła dziennego. Nowoczesne budownictwo stawia na duże przeszklenia, które nie tylko wyglądają niezwykle efektownie, dodając budowli lekkości, lecz także wpuszczają do jej wnętrza sporą ilość światła. Jest to niezwykle przydatne w okresie zimowym, gdy każdy promień słońca jest na wagę złota ze względu na duże zachmurzenie, śnieżyce czy szarugi. Latem może okazać się jednak problematyczne. Dlaczego? Nasłonecznienie w sezonie wakacyjno-urlopowym jest zazwyczaj na wysokim poziomie, upał i palące słońce daje się we znaki nie tylko na zewnątrz, lecz także wewnątrz domu. Wnętrze budynku i znajdujące się w nim przedmioty szybko się nagrzewają, co powoduje, że w pomieszczeniu panują warunki niczym w saunie. W efekcie, przebywając tam, czujemy dyskomfort zarówno podczas pracy, jak i odpoczynku. W skrajnych przypadkach zbyt wysoka temperatura może być groźna dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Poskromić słońce

Nadwrażliwość na światło objawia się na różne sposoby. W przypadku fotodermatoz bądź światłowstrętu może przybrać formę uczulenia słonecznego, które skutkuje trudnościami w widzeniu. Osoby, które borykają się z tym problemem powinny na zewnątrz pomieszczeń przebywać w cieniu, natomiast dom chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. Upragnioną ulgę w domowym zaciszu przyniesie zastosowanie rewolucyjnych osłon zewnętrznych – markiz. To dokonała propozycja dla każdego (nie tylko zmagającego się z nadwrażliwością na światło), kto ceni sobie komfort. Stanowią one też doskonałą ozdobę elewacji, ze względu na estetyczną konstrukcję i warianty kolorystyczne. Markizy są rozwiązaniem energooszczędnym – przy ich użytkowaniu nie musimy płacić wysokich rachunków za prąd. – W ofercie firmy FAKRO znajdziemy markizę Solar, która nie zużywa energii z sieci elektrycznej, gdyż jest zasilana baterią ładowaną promieniami słonecznymi – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien. To najlepsza alternatywa dla energochłonnej klimatyzacji, której używanie ma również często negatywne skutki dla zdrowia. – Markizy skutecznie zabezpieczają budynek przed nadmiernym nagrzewaniem się, absorbując promienie słoneczne już przed szybą i emitując ciepło na zewnątrz. Są przezierne i zapewniają optymalny dopływ naturalnego światła. Rozpraszają je, przez co możemy odpoczywać czy pracować w przyjemnym chłodzie, w możliwie najlepszych warunkach klimatycznych. Nie jesteśmy ponadto narażeni na zjawisko refleksów świetlnych, które odbijają się w ekranie telewizora czy komputera, co jest męczące dla oczu – dodaje ekspert. Zacieniają wnętrze, a jednocześnie zapewniają widoczność na zewnątrz. W wersji elektrycznej mogą pełnić również funkcję moskitiery.

 

Gdy słońce schowa się za chmurami, szybko za nim tęsknimy, a jak już wyjrzy i z całą mocą rozświetla oraz nagrzewa Ziemię – myślimy o ożywczym deszczu, a przynajmniej zacienionym schronieniu. Może stać się nim nasz dom, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. O skutecznej ochronie warto pomyśleć zawczasu, zanim jeszcze upalne dni dadzą nam się we znaki.

Nadesłał:

RedPen

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl