Parapety. Rodzaje i montaż


2014-08-06
Parapety – wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, to niezbędny element wykończenia okna. Powinny być trwałe i funkcjonalne, a przy tym dobrze się prezentować. O tych czynnikach decyduje materiał, z jakiego są zrobione oraz prawidłowy montaż. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o parapetach?

Podstawowa zasada: jeden, jak i drugi rodzaj powinien chronić ściany przez zawilgoceniem. Z tego względu, zewnętrzne muszą być wykonane z materiałów nienasiąkliwych, odpornych na rożne warunki atmosferyczne – wysokie, niskie temperatury, opady czy nasłonecznienie. Wewnętrzne zaś, z racji swego położenia nie muszą być tak wytrzymałe, lecz przez to, że znajdują się wewnątrz mieszkania powinny się po prostu ładnie prezentować.

Jakie parapety mamy do wyboru?

Oczywiście, wybór najlepszego materiału to kwestia pieniędzy. Najbardziej trwałe, ale jednocześnie najdroższe są parapety z kamienia naturalnego, najtańsze zaś – stalowe ocynkowane.

Parapety zewnętrzne mogą być:

- wspomniane przed chwilą, czyli stalowe ocynkowane. Należy je dodatkowo pokryć warstwą antykorozyjną z mieszanek żywic syntetycznych (pural lub poliester). Ich trwałość nie jest zbyt długa: 15-30 lat, za to cena bardzo korzystna.

- aluminiowe – są do wyboru tańsze (gięte z blachy) lub droższe (profile wytłaczane). Ich powierzchnię zabezpiecza się poprzez pokrycie warstwą tlenku (tzw. anodowanie), a także powleczenie lakierem proszkowym (czasami przez laminowanie folią).

Ponadto, dostępne są:

- cynkowane lub miedziane – gięte z blachy na miejscu montażu,

- z kamienia naturalnego – robi się z je z piaskowca lub płyt granitowych (na zamówienie),

- z PCW twardego lub spienionego,

- z kamienia sztucznego (konglomeraty granitowe lub kwarcowe),

- z ceramiki – płytki parapetowe, z gresu lub z klinkieru łączy się zaprawą do ustalonej wielkości,

- z kompozytów szklanych – włókno szklane z żywicą epoksydową

Parapety wewnętrzne mogą być:

- z kamienia naturalnego (granit, marmur, trawertyn),

- z ceramiki (parapetowe płytki szkliwione),

- z laminowanych płyt wiórowych,

- z każdego praktycznie gatunku drewna,

- z PCW (pełne i komorowe),

- z kamienia sztucznego: konglomeraty marmurowe, lastryko

Parapety zewnętrzne – montaż

Pamiętajmy, iż niezależnie od materiału odpowiednio zamontowany parapet zewnętrzny zapewni ochronę na lata. Ochroni nas przed niepotrzebnymi stratami ciepła oraz przed uszkodzeniami ściany przez wodę i wilgoć.

Parapet zewnętrzny powinien być na tyle szeroki, aby wysuwał się chociaż 4-5 cm poza lico ściany. Jego płaszczyzna zaś być powinna nachylona pod kątem pięciu stopni, ażeby woda z niego nie spływała na ścianę.

W prawidłowym odprowadzaniu wody pomaga także wyprofilowanie krawędzi zewnętrznej, którą nazywamy kapinosem. Ważne bowiem jest, ażeby woda nie ściekała na spód parapetu, bo stamtąd może przedostawać się na ścianę. Wszystkie więc połączenia parapetu z ościeżnicą okna i ścianami otworu, bezwzględnie powinny być bardzo szczelne.

Parapet wewnętrzny – montaż

W przypadku parapetu wewnętrznego najistotniejsze jest stabilne zamocowanie. Modele o zwykłej szerokości służą jak półka (na przykład, na kwiaty), zaś te szersze (kamienne, drewniane) mogą stać się nawet ciekawym i wygodnym siedziskiem.

Parapet nie może być zamontowany zbyt nisko. Ponieważ pod oknem znajdują się grzejniki, optymalny odstęp to 15 cm, natomiast dla parapetów z tworzywa piankowego – 20 cm. W przypadku, gdy posiadamy grzejniki konwektorowe, parapet możemy wystawać jedynie 2-3 cm poza ścianę, żeby nie zasłaniał ich wylotów.

Nadesłał:

Majkel007

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl