Perlage Tasting Club z Riedelem


Perlage Tasting Club z Riedelem
2017-03-03
Czy kształt kieliszka może mieć wpływ na smak wina i wody?

Podczas spotkań z cyklu Perlage Tasting Club organizowanych w koncepcie restauracyjnym Water&Wine zaproszeni goście mają okazję degustować wina z najlepszych winnic świata, a także poznać tajniki ich właściwego doboru do dań i wody.

15 lutego, tematem kolejnego ze spotkań z cyklu była sztuka doboru kieliszków do różnych rodzajów wina. Warsztaty poprowadził Kornel Dura, przedstawiciel marki Riedel, która od 1957 roku w niewielkim tyrolski miasteczku Kufstein projektuje i produkuje kieliszki, uznawane za jedne z najlepszych na świecie. Rodzina Riedel pracuje ze szkłem od 11 pokoleń udowadniając, że kształt kieliszka znacząco wpływa na to, jak smakuje wino - potrafi podkreślać głębie smaku, podbijać nos, uwypuklać jego walory.

Test i warsztaty przeprowadzone zostały na trzech rodzajach kieliszków i trzech czerwonych winach zaserwowanych przez Piotra Kameckiego, Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Jej wyniki były jednoznaczne, dobrze dobrany kieliszek potrafi wyeksponować całą paletę walorów kolorystyczno, smakowo-zapachowych. Zły jest w stanie przekreślić trud sommeliera.


Po warsztatach goście zaproszeni zostali do stołu gdzie zaserwowane zostało menu degustacyjne przygotowane przez zespół Water&Wine. Na początku na stole pojawiły się trzy amuse bouche: bulion z kiszonych przez ekipę W&W pomidorów z własnej uprawy i ogonów wołowych z olejem z kopru, chrupiąca skórka z topinamburu z musem z wątróbki z sandacza i kiszonym topinamburem oraz placek ziemniaczany z wędzonym węgorzem, kiszonym ogórkiem i foie gras. Chleb na zakwasie własnego wypieku z cielęcym smalcem z nasionami lnu, czarnuszki i majerankiem. Pierwszą przystawką była polędwica z dorsza wędrownego z sosem koziej maślanki, łodygami kopru i kawiorem z troci. Druga to pieczony w cieście solnym z dodatkiem siana seler podany z kremem z czarnego czosnku i konfiturą  z szyszek świerkowych w dymie z jałowca. Trzecia to mus z ziemniaka ze szpikiem kostnym i polskim jesiotrowym kawiorem. Następnie podano filet z jesiotra na krupniku z kaszy jaglanej oraz jagnięcinę z chutney z porzeczki i czerwonej cebuli. A na deser lody z liścia laurowego i granita z octu jabłkowego oraz lody z topinamburu z orzechem laskowym i palonym jabłkiem.

Zaproszeni na lutowy Perlage Tasting Club goście, szefowie kuchni, Sommelierzy i managerowie restauracji, wyjechali z konceptu restauracyjnego Water&Wine pełni nowych inspiracji i wiedzy dotyczącej water- i wine-pairingu. Cieszymy się, że możemy gościć u siebie tak znakomitych gości i dzielić się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z wodą.

Nadesłał:

Polskie Zdroje

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl