Piec wolnostojący – co jest ważne?
Piece wolnostojące są urządzeniami grzewczymi, na zakup których decyduje się obecnie coraz więcej osób. Dzięki nim można dogrzać pomieszczenie, a przy okazji zyskać ciekawy element aranżacyjny wnętrza.
Dobrze jest odpowiedzieć sobie przy tej sposobności na pytanie jakie dokładnie funkcje ma spełniać w domu taki piec i czego od niego oczekujemy.
Porównanie z kominkiem
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że koza nie jest przeznaczona do tego, by ogrzewać cały dom – pod tym względem kominek, do którego jest często porównywana, jest zdecydowanie lepszy. Kominek z solidnym wkładem ma taką możliwość, aby odprowadzić od niego przewody, za pośrednictwem którym ciepło zostanie dostarczone również i do innych pomieszczeń. W przypadku pieca wolnostojącego takiej opcji nie ma. Rzecz jasna nie ma przeszkód co do tego, aby w nawet kilku wybranych pomieszczeniach znajdowały się kozy – tylko trzeba wówczas zastanowić się nad tym czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście zasadne i opłacalne, może jednak lepiej będzie w takim układzie pomyśleć o kominku bądź o innym systemie grzewczym. Ostateczna decyzja należy rzecz jasna do nas, musimy dokonać stosownych wyliczeń, aby przekonać się o tym co nam najbardziej się kalkuluje. Nie zmienia to faktu, że kozy są bardzo popularne.
Słów kilka o instalacji
Przy zakupie pieca wolnostojącego należy zwrócić uwagę m. in. na to jakiego materiału producent użył do jego wykonania. W tym obszarze nie ma wielu opcji do wyboru – są to mianowicie stal oraz żeliwo. Trwalsze i odznaczające się lepszymi walorami grzewczymi, ale za to droższe są kozy żeliwne. Urządzenia stalowe mają do siebie to, że szybko się nagrzewają – kozom żeliwnym zajmuje to co prawda nieco więcej czasu, ale z drugiej tez strony nie wychładzają się tak szybko. Kozy – w przeciwieństwie do wspominanych już kominków – nie mają zbyt wielkich wymogów, jeśli chodzi o montaż. W zasadzie najważniejszym wymogiem jaki musi zostać przy tej okazji spełniony jest to, by miały zapewniony dostęp do przewodu kominowego. Łączy się je z nim za pomocą specjalnej rury. Miejsce, w którym zostanie piec zamontowany wymaga odpowiedniego przygotowania. Najbezpieczniej jest umieścić kozę na podeście, aczkolwiek nie jest to obowiązkowe. ważne, aby podłoże było wytrzymałe i odporne na działanie ognia. Także w pobliżu nie powinny znajdować się jakiekolwiek materiały łatwopalne. Ustawiając w pomieszczeniu meble i inne urządzenia, trzeba bezwzględnie zadbać o to, by zachowana została odpowiednia ich odległość od pieca (niech to będzie co najmniej około metra).
Autor: PanMajster.pl - piece wolnostojące
Nadesłał:
zypolek
|