Pielęgnacja i leczenie popromiennego zapalenia skóry
Popromienne zapalenie skóry, które prowadzi do złuszczania i pękania naskórka, krwawienia czy bólu, może powodować nie tylko dyskomfort i ograniczenie codziennej aktywności, ale również przerwanie leczenia.
Odczyn popromienny pojawia się w czasie kilkunastu dni od rozpoczęcia radioterapii jako rumień, któremu towarzyszyć mogą przebarwienia i złuszczanie, a także częściowe lub całkowite wyłysienie głowy. Po 3 tygodniach pojawia się złuszczanie naskórka na sucho, któremu towarzyszy świąd. Natomiast ok. 4-5 tygodnia, następuje złuszczanie wilgotne, które charakteryzuje się surowiczym wysiękiem i odsłonięciem warstwy skóry właściwej. W odczynach wyższych stopni występuje także obrzęk, pęcherze, krwawienie, ból i długotrwałe owrzodzenia.
Codzienna profilaktyka.
- Unikanie słońca i urazów.
W czasie ciepłych, letnich dni stosować należy filtry przeciwsłoneczne, które zabezpieczą również przed występowaniem przebarwień i teleangiektazji.
- Odpowiedni ubiór.
Ważne jest noszenie możliwie najlżejszych i przewiewnych ubrań z materiałów naturalnych (bawełna, jedwab), aby skóra mogła "oddychać", a także w celu uniknięcia odparzeń w fałdach skóry.
- Właściwa higiena.
Delikatne przemywanie i osuszanie skóry w obszarze napromienianym, zmniejsza częstość występowania ostrych reakcji skórnych związanych z radioterapią. Sugeruje się także używanie golarek elektrycznych.
Krem dla pacjentów w trakcie i po radioterapii.
Zaleca się stosowanie kremu Aquastop Radioterapia, który składa się z, bogatego w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega -3 i -6), oleju lnianego. Odbudowuje on płaszcz lipidowy naskórka i normalizuje jego fizjologiczne właściwości ochronne. Drugim składnikiem aktywnym jest alantoina, która wygładza, a także przyspiesza gojenie i odbudowę naskórka. Preparat nie zawiera wody i tworzy ochronny filtr, który zabezpiecza przed jej utratą.
Wnioski wyciągnięte z badań kremu wśród Pacjentów z podrażnioną skórą, podczas prowadzonej radioterapii w Wielkopolskim Centrum Onkologii, pozwalają stwierdzić, iż jego stosowanie, w trakcie i po naświetlaniach, przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego i przyspiesza gojenie skóry. Jest to możliwe, gdyż powoduje uelastycznienie skóry, zmniejszenie wysuszenia, zaczerwienienia, podrażnienia, świądu, a także złuszczania i pękania naskórka.
Postępowanie wg. typu złuszczania.
W przypadku złuszczania suchego zabiegi mają na celu nawilżenie skóry, a także zmniejszenie dyskomfortu, który związany jest ze świądem i pieczeniem. Aby uniknąć podrażnień zastosować należy preparaty hydrofilowe, których pH jest neutralne dla skóry. W złuszczaniu suchym korzystny wpływ na skórę mają także stosowane miejscowo kortykosteroidy.
Zmiany skórne o charakterze złuszczania wilgotnego są zaopatrywane w myśl zasady "wilgotne lecz wilgotnym", która zakłada, iż uszkodzenia takie szybciej goją się w wilgotnym środowisku. W przypadkach tego typu łuszczenia stosowane są opatrunki hydrokoloidowe, które zapobiegają utracie wody. Zapewniają one wilgotne środowisko, dzięki czemu sprzyjają migracji komórek odtwarzających ubytek naskórka.
Ostatecznie leczenie chirurgiczne.
Proces gojenia ostrego odczynu popromiennego trwa od 4 do 5 tygodni po zakończonym leczeniu. Jeżeli pomimo prawidłowej pielęgnacji i leczenia, w miejscach uszkodzenia, wytwarzają się ogniska, które nie wykazują tendencji do gojenia, najlepsze wyniki uzyskuje się przez zastosowanie leczenia chirurgicznego, z pokryciem ubytku przeszczepem skórnym.
Działania profilaktyczne i lecznicze odczynu popromiennego należy rozpocząć w trakcie radioterapii i kontynuować przez wiele miesięcy po jej zakończeniu. Ich brak może prowadzić do nasilenia zmian i przedłużać proces gojenia, a także prowadzić do powstania owrzodzeń i blizn, a nawet do nowotworów złośliwych i martwicy.
Link do zakładki nt. kremu Aquastop Radioterapia na stronie producenta http://ziololek.pl/produkt/aquastop-radioterapia/
Nadesłał:
agencja_pyry
|