Pielęgnacja trawnika po zimie


2015-06-16
Po zimie często nasz trawnik jest pożółkły i zmarniały. Spróbuje dziś poradzić coś na ten problem i wskażę ścieżkę, po której będziemy kroczyć aż do momentu wiosny i nasz trawnik w pełni rozkwitnie.

Usuwamy starą trawę


Wyczesujemy stare źdźbła trawy, można zrobić to tradycyjnie grabiami, ale nauka i technika stworzyło taką maszynę jak wertykulator, która skutecznie usunie niepotrzebne źdźbła, które zarówno wyglądają nie atrakcyjnie, ale także blokują wnikanie wody do podłoża.

Napowietrzamy glebę

Jeżeli darń i korzenie traw są bardzo zbite, warto zastosować specjalny zabieg zwany napowietrzanie oczywiście na trawnik, z którego wcześniej usunęliśmy trawę z zeszłego sezonu( patrz punkt pierwszy). Napowietrzanie można wykonać za pomocą wideł, którymi nakłuwamy trawnik na głębokość 8-10 cm lub też przytwierdzić do butów deski z kolcami i odbyć w nich spacer po trawniku. Jeśli natomiast mamy większą powierzchnię to nauka i technika i w tym przypadku przychodzi z pomocą ogrodnikom i wymyśliła takie narzędzie jak aerator, czyli walec z bolcami. Po takim zabiegu korzenie lepiej oddychają i trawnik łatwiej chłonie wodę, przez co szybciej reaguje na nawożenie intensywnym wzrostem. Jeśli gleba, na której został założony trawnik, jest gliniasta i ciężka, a przez to zatrzymuje zbyt dużo wody, trawa słabo rośnie. Wtedy najpierw przeprowadzamy aerację, a następnie całą murawę posypujemy piaskiem (warstwą 3-5 mm). Zabieg ten zwiększa przepuszczalność i porowatość podłoża.

Mam nadzieję, że te 2 proste zabiegi pomogą Wam, natomiast jeśli szukacie dalej, zachęcam do przeczytania artykułu tutaj.

Nadesłał:

katallon

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl