Pies w podróży
Podróżowanie z psem nie należy do rzadkości. Właściciele zabierają pupila nie tylko na wycieczki poza miasto, ale także na wakacyjne wypady.
Trzeba sobie jednak uświadomić, że niektóre pieski ale znoszą jazdę samochodem i mogą, tak jak ludzie, cierpieć na chorobę lokomocyjną. W takim przypadku należy skierować się do weterynarza, aby zaopatrzyć się w stosowne leki, które pomogą psu przetrwać podróż. Na pewno warto przyzwyczajać pieska od szczeniaka do jazdy samochodem, a jeżeli pies jest niespokojny, to trzeba zabierać go na częste przejażdżki do parku lub do lasu, aby jazda kojarzyła mu się z czymś miłym.
Właściciele psów powinni także pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu samochodu. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest pokrowiec samochodowy albo przynajmniej jakiś kocyk, który zapewni czystość w aucie. Równie istotne są kwestie związane z bezpieczeństwem oraz komfortem podróży. Pies powinien być przypięty specjalnymi pasami samochodowymi lub też przewożony w transporterze (w przypadku mniejszych ras).
W przypadku wyjazdu poza granice naszego kraju, niezbędne jest wyrobienie psu paszportu. Zawsze także trzeba pamiętać o szczepieniach, szczególnie przeciwko wściekliźnie oraz zabraniu w podróż stosownych preparatów przeciwko pasożytom.
Warto również pamiętać o tym, aby bezpośrednio przed podróżą nie karmić pieska. Natomiast należy zabrać świeżą wodę oraz przysmaki dla psa. Długa jazda wymaga z pewnością robienia przerw dla rozprostowania kości. Mniej więcej, co dwie – trzy godziny warto taką przerwę zrobić i wtedy także pozwolić psu się napić albo też dać mu jakiś mały przysmak. Natomiast przed każdą wyprawą niezwykle korzystne jest wybranie się na bardzo długi spacer, aby piesek mógł się wybiegać i trochę zmęczyć. Wtedy prawdopodobnie będzie też spokojny w czasie jazdy.
O jeszcze jednym należy wspomnieć. Mianowicie, psy zabierane do środków transportu publicznego muszą być odpowiednio zabezpieczone, to znaczy mieć krótką smycz oraz kaganiec. Należy także uiścić dodatkową opłatę za pieska. Niestety, przewoźnicy PKS mogą odmówić przewozu psa, czego nie mogą uczynić przewodnicy kolejowi oraz komunikacji miejskiej.
Podróżowanie z pupilem może być przyjemnością, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. A po podróży niech zawsze czekają na pieska przysmaki dla psa oraz długi spacer, aby każdy wyjazd kojarzył mu się z czymś miłym i przyjemnym.
Autor: Wszystko o psach - kohampsy.org
Nadesłał:
Kasiamer
|