Pionowy ogród na Twojej ścianie!


Pionowy ogród na Twojej ścianie!
2016-04-19
Kawałek natury w zasięgu ręki to dokładnie to, czego szuka wielu mieszkańców miast. Marzenia o prawdziwej bliskości z zielenią mogą się ziścić dzięki tak zwanym pionowym ogrodom umieszczanym na balkonach lub tarasach.
Kawałek natury w zasięgu ręki to dokładnie to, czego szuka wielu mieszkańców miast. Marzenia o prawdziwej bliskości z zielenią mogą się ziścić dzięki tak zwanym pionowym ogrodom umieszczanym na balkonach lub tarasach. To właśnie ściany pełne zieleni zapewniają niezwykły efekt wizualny przy jednoczesnym zapewnieniu oszczędności przestrzeni. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa i majsterkowiczów, którzy nie posiadają własnego podwórka, ale mimo to chcą realizować swoją pasję.
 
Pionowy ogród, który od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem na Zachodzie, można wykonać samodzielnie z zastosowaniem rynien, w których potem warto posadzić nie tylko kwiaty, ale także zioła, a nawet warzywa. 


Wymagania przestrzenne:
Ściana mająca co najmniej 1 metr szerokości i ponad 2 metry wysokości
Lista materiałów

Drewno (świerk):
5 jednometrowych kawałków drewna o szerokości 120 milimetrów i grubości 21 milimetrów po obróbce ciśnieniowej (większe płyty można przyciąć do pożądanego rozmiaru w sklepie dla majsterkowiczów)

Wkręty:
10 śrub stożkowych do drewna (5 x 70 milimetrów)
10 kołków (8 milimetrów)
30 wkrętów do drewna z kulistą główką (4 x 18 milimetrów) dla półek rynnowych

Dodatkowe materiały:
5 półokrągłych kawałków rynien w kolorze białym lub podobnym o długości 1 metra
10 pasków do wsporników 
10 końcówek do rynien
Podstawowe materiały dostępne w sklepie dla majsterkowiczów

Lista narzędzi:
Myjka wysokociśnieniowa firmy Bosch AQT 33-11
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch


Dodatkowy osprzęt:
Wiertło murarskie - 8 milimetrów
Wiertło do drewna - 8 milimetrów

Stopień trudności: średni

Potrzebny czas: ok. 2 godzin oraz dodatkowo czas na zakupy 


Krok pierwszy – wyczyszczenie ściany

Pierwsze zadanie to dokładne oczyszczenie ściany. Aby sprawnie wykonać tę pracę, wystarczy zastosować myjkę wysokociśnieniową Bosch AQT 33-11. Urządzenie szybko i sprawnie poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami pozostawiając ścianę czystą i… gotową do dalszych prac!

Krok drugi – nawiercenie otworów w deskach
Przed wykonaniem otworów w ścianie, warto nawiercić we wszystkich 5 deskach 2 wgłębienia (za pomocą 8-milimetrowego wiertła) – każde w odległości 20 centymetrów od krawędzi. Do realizacji tego zadania świetnie nadaje się akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch.

Krok trzeci – deski na ścianę

Przywiercając deski do ściany upewnijmy się, że znajdują się w pozycji poziomej za pomocą poziomicy lub cyfrowego dalmierza laserowego PLR 50C BOSCH. By otwory w murze wykonać we właściwym miejscu, zaznaczmy miejsce wiercenia ołówkiem. Najlepiej zacząć od dolnej deski. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 30 centymetrów, a odległość od gruntu około 35 centymetrów. Na koniec w wywierconych wgłębieniach umieszczamy kołki.

Krok trzeci - przykręcanie

Jeżeli wszystkie kołki znajdują się już w otworach, czas na przykręcanie desek.  Najlepiej to zadanie wykona akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch. 

Krok czwarty – przykręcanie uchwytów rynnowych

Aby osiągnąć solidną konstrukcję w naszym pionowym ogrodzie, należy dokręcić do każdej z desek dwa uchwyty rynnowe 25 centymetrów po lewej i 25 centymetrów po prawej stronie od krawędzi. Oczywiście zadanie to, tak jak poprzednio, wykonujemy za pomocą akumulatorowej wiertarko–wkrętarki udarowej PSB 18 LI-2 firmy Bosch.

 
Krok piąty – wykonanie końcowych rynien

Teraz pozostaje już tylko nałożyć końcowe elementy rynny na zamontowane wcześniej otwory. Przed wsadzeniem roślin warto wywiercić otwory w każdej z 5 rynien za pomocą wiertła o średnicy 8 milimetrów (najlepiej zastosować metalowe wiertło do metalu, drewna lub plastiku). W przyszłości przez wyloty będzie wydostawał się nadmiar wody zapobiegając w ten sposób podtopieniom i gniciu roślin. I to wszystko – pionowy ogród jest już właściwie gotowy!

Krok szósty – sadzenie roślin

Rozmaryn, roszponka, a może lawenda? W pionowym ogrodzie można posadzić właściwie wszystko – jedyną zasadą jest dopasowanie roślin do warunków atmosferycznych charakteryzujących daną porę roku. Warto również pamiętać, by nie sadzić kwiatów czy ziół zbyt ciasno – wszystkie wymagają przestrzeni, by móc się rozwijać. Rynna nie jest głęboka – dlatego najlepiej inwestować w rośliny rosnące pionowo. Ziemię wypełniającą rynny można wzbogacić preparatami zawierającymi składniki odżywcze.

Spodobał Ci się nasz poradnik? Więcej przydatnych informacji, w tym inspiracji i kreatywnych projektów DIY znajdziesz na blogu Bosch www.wkreceniwdom.com.pl. 

Nadesłał:

MateuszG

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl