Podatki w spółce komandytowej


Podatki w spółce komandytowej
2016-05-23
Spółka komandytowa jest rodzajem spółki, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Z dnia na dzień rośnie liczba przyszłych przedsiębiorców, którzy decydują się na rozpoczęcie przygody z własną firmą w oparciu właśnie o tą formę spółki.

Dlaczego wzbudza aż takie zainteresowanie nowych przedsiębiorców?


Charakterystyka spółki komandytowej

Spółka komandytowa należy do spółek osobowych, które posiadają zdolność do czynności prawnych. Wszelkie informacje na temat funkcjonowania spółki zawarte są w Kodeksie Spółek Handlowych. Spółka tworzona jest przez dwa rodzaje wspólników, czyli komplementariusza i komandytariusza. Pierwszy odpowiada za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony, prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje. Drugi wnosi wkład oraz odpowiada za zobowiązania do wysokości wniesionej sumy finansowej.

Spółka z o.o. komandytowa

Częstym rozwiązaniem przynoszącym ogrom korzyści podatkowych jest stworzenie spółki z o.o. komandytowej - osoba fizyczna   i   spółka z o.o. Jest to sytuacja, w której wspólnicy spółki z o.o. (komplementariusz) są jednocześnie wspólnikami spółki komandytowej (komandytariusz). Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - jak to ma miejsce w spółce z o.o. - ani podatku od osób fizycznych (PIT). Oznacza to, że podatnikiem podatku dochodowego są wspólnicy spółki komandytowej (osoby fizyczne). Wspólnik taki może zatem wybrać podatek liniowy 19% z dochodu z udziału w spółce komandytowej.

Kto może prowadzić firmę pod postacią spółki komandytowej?

Ta forma spółki wybierana jest przez przedsiębiorców, którzy planują pobieranie większych korzyści podatkowych.

Księgowość w spółce komandytowej

Po wejściu nowych przepisów w 2014 roku wprowadzona została możliwość prowadzenia przez spółkę komandytową „uproszczonej księgowości”. Aby spółka komandytowa mogła skorzystać z uproszczonej księgowości w roku za który sporządzane jest sprawozdanie oraz w roku poprzednim jej suma aktywów na koniec roku nie może przekroczyć 1 500 000 zł, przychody netto ze sprzedaży – 3 000 000 zł, a średnioroczne zatrudnienie – 10 osób (spółka musi spełniać dwa z trzech kryteriów).


Przedsiębiorcy, którzy planują założenie spółki w postaci spółki komandytowej powinni także zwrócić uwagę na spółkę z o.o. komandytową, która daje wiele korzyści podatkowych. W przypadku problemów z księgowością warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy biur księgowych, którzy profesjonalnie poprowadzą księgi rachunkowe spółki.

Jeżeli podatki w spółce komandytowej sprawiają Ci problem to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.  

Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl