Podatkowy bonus dla polskich importerów alkoholu
Dobra wiadomość dla małych i średnich firm zajmujących się importem i hurtową sprzedażą alkoholi. W Polsce ruszył pierwszy usługowy skład podatkowy, dzięki któremu będą mogli później płacić podatek akcyzowy. Do tej pory przywilej ten dostępny był tylko największym firmom w branży
Z usługą, która zwiększy rynkową konkurencyjność małych i średnich firm zajmujących się importem i hurtową sprzedażą alkoholi rusza właśnie Pro-Log SA. Korzystanie z usługowego składu podatkowego umożliwia przechowywanie napojów alkoholowych z zawieszeniem płatności podatku akcyzowego.
– Mówiąc najkrócej, właściciel towaru może teraz zapłacić podatek akcyzowy 25 dni po odebraniu go z naszego składu, a nie jak dotąd 25 dni od momentu dostawy towaru od producenta – wyjaśnia Dariusz Jarmiński, prezes Pro-Log SA. – Rynek produkcji i dystrybucji alkoholu już dawno stał się rynkiem globalnym, na którym mniejszym firmom bardzo trudno jest konkurować z kilkoma potentatami. Dzięki możliwości takiego „zamrożenia” płatności podatku mniejsze firmy mogą stać się bardziej konkurencyjne na rynku – dodaje Prezes spółki Pro-Log.
Do tej pory w Polsce prawo do prowadzenia własnego składu podatkowego miały wyłącznie najwięksi światowi gracze, jak brytyjski Diageo (Smirnoff, Johnny Walker), Brown Forman (Finlandia i Jack Daniel’s), Pernord Ricard (Ballantine’s), czy CEDC (Bols).
Zasady dotyczące podatku akcyzowego są zharmonizowane na terenie całej Unii Europejskiej, jednak wiele regulacji wprowadzanych jest lokalnie przez państwo. W Polsce, od momentu akcesji do UE w 2004 roku obowiązuje przepis, który mówi, że skład podatkowy może prowadzić każdy, podmiot, który miał przez ostatni rok 100 mln zł obrotu. Co więcej, firma taka musi zadeklarować, że w kolejnym roku działalności co utrzyma ten poziom. W praktyce przepis ten odciął możliwość posiadania składu podatkowego około trzem czwartym polskich firm zajmujących się importem alkoholu. Liczba hurtowni tego typu, które działały w naszym kraju, w latach 90. skurczyła się z ponad tysiąca do ok. 300.
Pro-Log SA ocenia, że na nowej usłudze oprócz małych i średnich ambitnych hurtowników będą mogły skorzystać także firmy reeksportujące alkohol za naszą wschodnią granicę . A to za sprawą ułatwienia dotyczącego banderolowania, jakie także wiąże się ze składem podatkowym.
Polskie przepisy nakazują, by butelki z alkoholem posiadały banderole w momencie przekroczenia granicy z Polską. Wiąże się to z dodatkowym problemem dla producentów, którzy muszą wynająć ludzi i samodzielnie okleić butelki przeznaczone na Polski rynek (zakup maszyn do oklejania opłaca się tylko przy bardzo dużym wolumenie sprzedaży). Dla polskiego odbiorcy oznacza to dodatkowy koszt i czas.
Joanna Nowicka, dyrektor generalny spółki Direct Wines przyznaje, że dotychczas banderolowanie było skomplikowane i powolne. Firma musiała przesyłać w specjalnej procedurze banderole do producenta, od którego kupowała wino i czekać, aż cała dostawa zostanie oklejona banderolami. – Firmy, które się w tym nie specjalizują robią to wolno, drogo i czasem niedokładnie. Okres oczekiwania na oklejenie banderolami poza granicami kraju to często kilkanaście dni bądź znacznie dłużej – mówi Joanna Nowicka.
Usługowy skład podatkowy może przejąć na siebie tę usługę. Banderole mogą być więc naklejane już w Polsce (na terenie składu), dzięki czemu praca ta może być wykonana szybciej (często nawet dwukrotnie) i taniej, niż za zachodnią granicą.
Banderol wymagają także przepisy na Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Rosji i Litwie. Polski skład może więc wykonywać tę usługę także dla hurtowników działających na tych rynkach.
Usługowy skład podatkowy wpływa więc diametralnie na poprawę płynności finansowej: pozwala oszczędzić na kosztach magazynowania – towar może zostać dostarczony na rynek dwukrotnie szybciej, więc hurtownik może zamawiać dwukrotnie mniejszy jego zapas, a to oznacza mniejszy poziom kredytowania zakupów.
Alkohol to w Polsce towar „pod specjalnym nadzorem”, a obrót nim jest obwarowany gąszczem przepisów i uważnie monitorowany przez fiskusa. Branża nie jest łatwa także ze względu na ogromną konkurencję. Najlepiej świadczy o tym fakt, że zarejestrowanych jest w niej dziś w naszym kraju ponad 14 tys. firm (dane CEIDG). W samym tylko województwie mazowieckim działa dziś ponad 140 firm, które importują i sprzedają wina.
– W większości firm w Polsce logistyka jest zazwyczaj postrzegana jako koszt i problem, dzięki naszej usłudze, logistyka przynosi realną przewagę konkurencyjną i pozwala mniejszym graczom skrócić dystans do tych najbogatszych w walce o klienta – mówi Dariusz Jarmiński.
Możliwość przesunięcia w czasie obowiązkowej opłaty akcyzowej może znacznie poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa. Jeśli hurtownik dobrze dogada się ze swoim odbiorcą, może dostać pieniądze za swój towar wiele dni zanim będzie musiał zapłacić podatek.
– Dla nas, jako dla stosunkowo niedużego gracza na rynku, importującego wina, możliwość skorzystania ze składu podatkowego jest doskonałym rozwiązaniem – przyznaje Joanna Nowicka.
***
Informacje dodatkowe
Zyski Państwa z podatku akcyzowego są drugimi co do wielkości po podatku VAT. W 2013 roku na 266 mld zł planowanych dochodów podatkowych budżetu RP 126,4 mld pochodziło z podatku VAT, a 64,5 mld właśnie z akcyzy.
Skład podatkowy – miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane, z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru podatku akcyzowego.
Jeżeli kupujesz napoje alkoholowe ze składu podatkowego producenta lub dystrybutora znajdującego się w którymś z krajów Unii Europejskiej, zlecając przy tym dostawę zakupionych napojów alkoholowych do składu podatkowego, to:
1. Nie musisz płacić podatku akcyzowego tak długo, jak długo towar przebywa w składzie podatkowym. Podatek akcyzowy zapłacisz dopiero w 25 dniu po pobraniu towaru ze składu podatkowego.
2. Skład może nałożyć polskie znaki akcyzy (banderole) oraz naklejki z opisem towaru w języku polskim na Twoje napoje alkoholowe dostarczone do składu podatkowego.
***
Firma Pro-Log S.A. działa na polskim rynku od 1997 roku, a jej usługi od początku dedykowane były firmom z sektora alkoholowego. Swoim partnerom oferuje kompleksową obsługę logistyczną łańcucha dostaw, na którą składają się magazynowanie i obsługa logistyczna. Skład podatkowy PRO-LOG jest przeznaczony do obsługi napojów alkoholowych: wyrobów winiarskich, wyrobów spirytusowych (wódki, whisky, gin, brandy) i wyrobów pośrednich (porto, wermuty).
Nadesłał:
Cziuaua
|