Podłogi winylowe zamiast laminowanych
Wybór materiału z którego wykonamy nawierzchnie podłogi ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonalności i charakteru pomieszczenia. Choć jednym z najpopularniejszych rozwiązań wciąż pozostają panele laminowane, coraz więcej osób docenia także podłogi winylowe.
Grzegorz Kolarski, przedstawiciel marki Wicanders wyjaśnia, w jaki sposób zastosowanie w nich winylu wpływa na poprawę komfortu użytkowania i wyglądu wnętrz.
„Konstrukcja paneli laminowanych składa się zasadniczo z 3 warstw: płyty nośnej HDF, papierowej warstwy dekoracyjnej oraz zabezpieczającej warstwy laminatu. Aby zapewnić trwałość i odporność na zużycie, laminat musi być odpowiednio twardy. Skutkuje to dość słabą elastycznością całego panelu i jego niską zdolnością amortyzacji. Taka powierzchnia jest również podatna na uszkodzenia przez upadające, ciężkie przedmioty” – mówi Grzegorz Kolarski, przedstawiciel marki Wicanders. Aby wyeliminować te uciążliwe dla użytkowników niedoskonałości, warto zwrócić uwagę na podłogi, które w swojej konstrukcji wykorzystują niezwykłe właściwości winylu.
Płyta nie do zgrania…
Polichlorek winylu, zwany popularnie winylem, kojarzy się powszechnie głównie z charakterystycznymi, czarnymi płytami gramofonowymi. Wciąż niewiele osób wie jednak, ze materiał ten znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak medycyna czy elektrotechnika. Jego właściwości doceniają dziś oprócz miłośników muzyki także wielbiciele komfortowych i trwałych podłóg. „Podstawowe zalety tego materiału to termoplastyczność i duża wytrzymałość mechaniczna. Jest on wiec idealnym rozwiązaniem pozwalającym wyeliminować główne ograniczenia płyt laminowanych” – zwraca uwagę Grzegorz Kolarski, przedstawiciel marki Wicanders.
W przeciwieństwie do podłóg laminowanych, podłogi winylowe oferują większą ilość rozwiązań technicznych. „Dostępne są zarówno w postaci paneli, w których nad płytą HDF znajduje się warstwa winylu, jak i przyklejanych płytek z litego winylu, o grubości 3-5 mm” – mówi ekspert marki Wicanders i wyjaśnia: „Dzięki zastosowaniu winylu, podłogi są bardziej elastyczne, zachowując przy tym wysoką trwałość. Lepiej amortyzują kroki oraz kontakt z upadającymi przedmiotami. Komfort użytkowania poprawiają także właściwości termoizolacyjne, dzięki którym winyl jest cieplejszy od laminatu”.
Winylowo-korkowo?
Warto zwrócić także uwagę na dostępne na rynku rozwiązanie, które dodatkowo wspiera możliwości winylu. Firma Wicanders w swoich podłogach z linii Vinylcomfort połączyła jego zalety z właściwościami innego wyjątkowego materiału – korka. Zastosowanie korkowych warstw w panelach i płytkach pozwala zredukować odgłosy kroków oraz dźwięków z niższych kondygnacji, istotnie poprawiając izolację akustyczna podłogi. Dodatkowo wzmacnia także jej izolacyjność termiczną.
Podłogi z linii Vinylcomfort oferują przy tym bogatą paletę wzorów dekoracyjnych o bardzo wysokiej rozdzielczości, gwarantującej doskonałej jakości odwzorowanie wyglądu naturalnego drewna. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wzór Alaska Oak, prezentujący charakterystyczny rysunek dębowych desek w wyjątkowo interesującej interpretacji kolorystycznej. Bardzo jasne odcienie brązów graniczących z chłodną bielą i szarością doskonale nadają się do pomieszczeń utrzymanych w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. Jednocześnie zachowują unikalny balans miedzy nowoczesnością a klasyką, dzięki czemu staną się oryginalnym elementem bardziej tradycyjnych, także rustykalnych aranżacji. Niezależnie jednak od wybranego stylu, winylowa podłoga będzie trwałą ozdobą wnętrz, zapewniającą domownikom wyjątkowy komfort przez długie lata użytkowania.
Panel Wicanders Alaska Oak, 1220 x 185 x 10,5 mm, cena brutto: 124,00 zł/m2
Dom Korkowy Sp. z o. o.
ul. Balicka 255
30-198 Kraków
tel. +48 12 637-96-39
tel. +48 12 637-96-41
fax 12 636-79-16
www.wicanders.pl
Wicanders to marka premium z portfolio światowego lidera w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów z korka, firmy Amorim Revestimentos. Marka Wicanders znana jest na rynku od 1868 roku. Obecnie przedstawicielstwa firmy znajdują się aż w 51 krajach na całym świecie. Wicanders znany jest jako pionier w dziedzinie pokryć podłogowych i ściennych, charakteryzujących się najwyższym komfortem użytkowania oraz pozostających w zgodzie z aktualnymi trendami nowoczesnego designu.
Od 1998 integralną częścią portugalskiej grupy Amorim jest największy w Polsce dystrybutor produktów z korka, firma Dom Korkowy Sp. z o.o. Spółka funkcjonuje w Polsce od 1991 roku, kiedy to podłogi i ściany korkowe były absolutną nowością na polskim rynku. Dzięki dbałości o wysoką jakość produktów oraz zrównoważony proces produkcji, obecnie udział Domu Korokowego Sp. z o.o. w rynku szacowany jest na 85%.
W ofercie Domu Korkowego Sp. z o.o. znajdują się: podłogi i ściany korkowe, podpodłogowe podkłady wygłuszające z korka i gumokorka, korek techniczny w rolach i arkuszach, płyty izolacyjne z korka ekspandowanego (Aglomerado Negro), granulat korkowy o różnej gęstości i wielkości ziarna, płyty dźwiękochłonne Izofon, korki do butelek, ale także cały szereg produktów komplementarnych - kleje, lakiery i środki konserwujące.