Podróż do granic wyobraźni


2012-10-24
Komputer, konsola, DVD czy telewizor coraz częściej wygrywają ze słowem drukowanym. Badania pokazują, że co piąty 15-latek w Europie ma braki w podstawowych umiejętnościach pisania i czytania. Coraz więcej rodziców zastanawia się, jak zachęcić dzieci do zainteresowania się książkami?

Odpowiedzią może być wspólne czytanie książek, do którego zachęcać będą m.in. Kevin Aiston, Krzysztof Dymura i Jan Chmielewski podczas akcji „Różne zawody czytają” odbywającej się 27-28 października oraz 3-4 listopada, w godz. 12.00-18.00 w ramach wystawy „Moda na książkę - od tabliczki glinianej do e-booka” w Galerii Krakowskiej.

Pod względem ilości przeczytanych książek Polska znajduje się na końcu listy krajów rozwiniętych. Dodatkowo kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, której narzędziem nie jest język, lecz obraz. W efekcie dzieci coraz mniej czytają, gorzej znają język, a w szkole nie rozumieją prostych tekstów i poleceń. Czy książka może być dla dziecka konkurencją wobec tak atrakcyjnych mediów jak internet czy telewizja? Może, pod warunkiem, że dobry przykład będą dawać dorośli.

Znakomita okazja, by zarazić dzieci miłością do książek i obudzić w nich pasję czytania nadarzy się już w najbliższy weekend w ramach wystawy „Moda na książkę – od tabliczki glinianej do e-booka”.  Do wspólnego spędzania czasu w towarzystwie książek, oraz czytania dzieciom zachęcać będą m.in. Kevin Aiston, Krzysztof DymuraJan Chmielewski podczas akcji „Różne zawody czytają” odbywającej się 27-28 października oraz 3-4 listopada, w godz. 12.00-18.00 w Galerii Krakowskiej. W tych dniach najmłodsi czytelnicy nie tylko będą mogli przenieść się w świat niezwykłej literackiej fikcji, ale także będą mogli wziąć udział w warsztatach kaligrafii, stworzyć glinianą tabliczkę, poznać proces czerpania papieru, a także poczuć klimat starożytnego Bliskiego Wschodu i zapisać zgłoski na prawdziwej woskowej tabliczce.  

Akcja „Różne zawody czytają” organizowana jest w ramach wydarzenia „Moda na książkę – od tabliczki glinianej do e-booka”, podczas którego będzie można m.in. obejrzeć edukacyjną ekspozycję dotyczącą historii książki od początków powstania pisma obrazkowego, a także dokonać bezpłatnej wymiany części swojej biblioteki.

Wystawę będzie można obejrzeć od 25 października do 4 listopada w godzinach otwarcia Galerii Krakowskiej. Wyspy ekspozycyjne znajdować będą się w pasażach handlowych na poziomie -1 i 0, zaś akcja „Drugie Życie Książek” odbywać będzie się codziennie, w godzinach 12 – 18 na terenie Hali Grodzkiej (poziom -1).


Więcej informacji udziela:

Ryszard Wysokiński:  Dyrektor Centrum Galerii Krakowskiej, ECE Projekt Management Polska, tel.: +48 12 428 99 00, e-mail:Ryszard.wysokinski@ece.com

 

Nadesłał:

PRinspiration

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl