PODZIAŁ MAJĄTKU. CO MUSZĘ O TYM WIEDZIEĆ?


PODZIAŁ MAJĄTKU. CO MUSZĘ O TYM WIEDZIEĆ?
2017-07-17
Czasami nawet najpiękniejsza miłość znika, a zostaje wyłącznie niechęć, chłód i problem z podziałem majątku. Przy braku spisanej intercyzy sytuacja staje się skomplikowana, a sam rozwód przebiega w jeszcze bardziej nerwowej atmosferze.

Piszemy wniosek o podział majątku

Podział małżeńskiej wspólnoty majątkowej jest możliwy dopiero po rozwiązaniu małżeństwa. Aby tego dokonać trzeba złożyć wniosek wskazujący na podstawę prawną ustania wspólnoty małżeńskiej, a także spisać cały majątek. Trzeba pamiętać, że podziałowi podlega wyłącznie majątek wspólny, a nie osobisty partnera. Wnioskodawca powinien dokładnie określić wszystkie dobra wchodzące w jego skład, przedstawić swoje wymagania odnośnie każdego z nich i zaproponować najbardziej korzystny i sprawiedliwy podział z uzasadnieniem.

A co z mieszkaniem?

Kwestia nieruchomości jest najbardziej skomplikowana, ponieważ zazwyczaj stanowi najcenniejszą składową wspólnego majątku. Mieszkanie własnościowe można sprzedać, a pieniądze podzielić na pół. Oczywiście istnieje także możliwość spłacenia byłego partnera i pozostawienie nieruchomości. Przy wcześniejszym zamieszkiwaniu w spółdzielczym mieszkaniu lokatorskim partner opuszczający lokal musi spłacić część wkładu mieszkaniowego. Sąd może także zadecydować o wspólnym użytkowaniu mieszkania po rozwodzie. Wspólne mieszkanie pod jednym dachem jest jednak określone przez sąd i zazwyczaj ograniczone do jakiegoś wyznaczonego terminu. W tym przypadku mieszkanie nadal jest wspólne – zauważa adwokat Pruszków jest miastem, w którym również możemy udzielić konsultacji prawniczych.

Nadesłał:

Jarek Katalog

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl