Pojedyncze zarodki zwiększają szansę na zapłodnienie metodą in vitro


2013-06-04
Metoda in vitro pozwala parom, które mają problemy z zajściem w ciążę, na posiadanie potomstwa. Zdarza się, że trzeba wykonać kilka prób zanim dojdzie do zapłodnienia, dlatego pary nie powinny się poddawać.


Szanse na urodzenie dziecka za pomocą metody in vitro wzrastają wraz z transplantacją pojedynczego zarodka, jak dowodzą najnowsze badania.

Dla wielu kobiet poddających się zapłodnieniu in vitro, najlepszą metodą jest transplantacja jednego zarodka za każdą próbą.

Więcej nie znaczy skuteczniej


Kobiety poddające się zabiegom in vitro liczą na pozytywne wyniki transplantacji embrionów. Decydują się na wszczepienie do łona nie pojedynczego zarodka, ale wielu, aby zwiększyć szanse na posiadanie upragnionego potomstwa.

Jednak według najnowszych badań okazuje się, że prawdopodobieństwo urodzenia w terminie dziecka jest pięć razy większe w przypadku kobiet, którym zostały wszczepione podwójne embriony.

Jedna zarodek, lepsze rezultaty

Co prawda podwójne zarodki umieszczone w łonie kobiety zwiększają szanse na posiadanie bliźniaków, ale tym samym mogą powodować poważniejsze komplikacje niż w przypadku ciąż pojedynczych.

Wiąże się to z niższą wagą dzieci, wadami rozwojowymi, czy nawet w skrajnych wypadkach śmiercią matki. Posiadanie bliźniaków za pomocą metody in vitro, korzystając z najnowocześniejszych technologii, w Stanach Zjednoczonych wynosi od 25 do 35%.

Porównano także wyniki in vitro kobiet, którym zostały wszczepione podwójne z zarodki oraz tych z pojedynczym embrionem. W pierwszym przypadku podczas pierwszej próby 42% kobiet urodziło dzieci w porównaniu z 27% osób, które otrzymały jeden embrion.

Jednak okazało się, że podczas kolejnej próby tylko z jednym embrionem odsetek kobiet był równy z odsetkiem tych, którym zostały wszczepione dwa zarodki.

Są wyjątki

Badania wykazały, że zapłodnienie in vitro przy pomocy jednego zarodka jest skuteczne. Jednak naukowcy zwracają uwagę, że ta metoda może nie dawać podobnych rezultatów w przypadku wszystkich pacjentek.

Tutaj niebagatelne znaczenie ma wiek kobiet poddających się zapłodnieniu in vitro. Osobom powyżej 35 roku życia jednak zaleca się wszczepienie większej ilości zarodków przy jednej próbie. Szczególnie tym, u których wcześniejsze próby zapłodnienia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

W przypadku osób młodszych poniżej tego wieku, rekomendowane jest pojedyncze zapłodnienie komórki jajowej, które znacznie zwiększa szansę na urodzenie dziecka.

In vitro nie dla wszystkich

W Stanach Zjednoczonych (ale też w Polsce) ogromną rolę w stosowaniu metody in vitro odgrywają kwestie finansowe. Nie ma co ukrywać metoda jest droga i nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić. W USA, oprócz kilku stanów, in vitro nie jest refundowane.

W Polsce bezpłatnie mogą z niego korzystać kobiety po 40 roku życia (3 próby). Przy czym należy wykazać, że przez ostatni rok para się leczyła.

Zapłodnienie in vitro ma swoje wady i zalety. Stanowi alternatywę dla osób, które mają problemy z posiadaniem potomstwa. Naukowcy zwracają uwagę na to, że lepsze rezultaty przynosi pojedyncze zapłodnienie komórki jajowej.

Co prawda wiele pacjentek rodzi bliźniaki, ale wielu z nich się to nie udaje. Dlatego bardzo ważna jest edukacja par w tym zakresie.

Źródło: parens.pl - Klninika leczenia niepłodności

Nadesłał:

Hassel Von Hoff

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl