Pokaż PIT, a powiem Ci, czy bezpiecznie dobierasz kontrahentów


2013-04-10
Każda firma z dorocznego zeznania podatkowego możemy dowiedzieć się, czy współpracujemy z rzetelnymi kontrahentami. Jeżeli na koncie firmowym nie pojawiło się do tej pory więcej niż 80% wykazanego dochodu, oznacza to, że warto szybko pomyśleć o współpracy z Rejestrem Dłużników ERIF BIG S.A.

W obecnej trudnej sytuacji gospodarczej wielu przedsiębiorców walczy o  utrzymanie płynności finansowej. Najwięcej kłopotów mają małe przedsiębiorstwa. To właśnie w tych firmach opłacenie podatku VAT lub podatku dochodowego za jedno duże i nieuregulowane terminowo zlecenie może spowodować poważne problemy. Często doprowadza to przedsiębiorcę do utraty płynności, a nawet do upadłości. Dlatego tak ważna jest współpraca z biurem informacji gospodarczej, takim jak Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. Można w nim sprawdzić wiarygodność finansową zarówno obecnych, jak i potencjalnych klientów lub kontrahentów.

 

Małym i średnim przedsiębiorcom jest szczególnie trudno egzekwować swoje należności od swoich kontrahentów i klientów. A przecież bezpieczeństwo każdej firmy jest uzależnione od  terminowej zapłaty za wykonane usługi lub dostarczone materiały. Z kolei opóźnienia w płatnościach wiążą się z nieuchronnymi konsekwencjami podatkowymi – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Przygotowywanie deklaracji podatkowej za miniony rok jest dla przedsiębiorców okazją do podsumowania, ilu kontrahentów zalega z płatnościami za usługi lub produkty. Aby uniknąć każdorazowego sporządzania tego typu podsumowań, warto sprawdzać wiarygodność swoich kontrahentów na bieżąco w trakcie roku podatkowego, na przykład w Rejestrze Dłużników ERIF.

 

Zmień nawyki, czyli jak poprawić rentowność biznesu

Roczne rozliczenie dochodów pokazuje jak na dłoni, który z naszych partnerów biznesowych był solidny
i płacił rzetelnie. Widać także, które z faktur nie zostały uregulowane, co umożliwia na przykład skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi. To spory kłopot dla przedsiębiorcy. W związku z tym warto korzystać z narzędzi
i rozwiązań pozwalających na podejmowanie rozważnych decyzji biznesowych, które rzutują na płynność finansową naszego przedsiębiorstwa. Jeśli w ubiegłym roku podatkowym na koncie firmowym nie odnotowaliśmy wpływu znacznej części dochodów, oznacza to, że powinniśmy baczniej przyglądać się sytuacji finansowej naszych obecnych, jak i potencjalnych partnerów biznesowych. Należy także sukcesywnie i skutecznie odzyskiwać zaległe płatności. W takim wypadku warto skorzystać ze skutecznych narzędzi, m.in. takich, jak dopisanie dłużnika do bazy danych biura informacji gospodarczej. Konsekwencją znalezienia się na liście jest dla dłużników m.in. odmowa udzielenia kredytu lub pożyczki. Jak wynika
z „Badania świadomości i opinii o funkcjonowaniu BIG-ów oraz postaw wobec problemu zadłużenia” przeprowadzonego przez TNS Polska, dla ponad 50% firm jest to czynnik motywujący do spłaty zaległych zobowiązań.

Każdy przedsiębiorca powinien także pamiętać, że trudno będzie budować swoją wiarygodność finansową, gdy z powodu zatorów płatniczych samemu przestanie się terminowo regulować swoje zobowiązania.
W biznesie powinniśmy dbać o swoje finanse, m.in. obserwując bacznie otoczenie biznesowe. Pomocne są narzędzia oferowane m.in. przez Rejestr Dłużników ERIF. Dzięki nim mamy dostęp do aktualnych, zweryfikowanych danych gospodarczych, które są dostępne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. 

Warto zacząć od prewencji, czyli od gruntownego sprawdzania i monitorowania obecnych i przyszłych partnerów biznesowych – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Dostęp do Systemu ERIF umożliwi ich stałe monitorowanie, wystarczy podać numery NIP firm, które nas interesują
 i czekać na raporty o ich ewentualnym wpisie do BIG. To może zapobiec kłopotom, które mogą nas spotkać ze strony kontrahentów niewywiązujących się terminowo ze swoich zobowiązań wobec innych. Warto pamiętać, że w Rejestrze znajdują się nie tylko informacje gospodarcze o dłużnikach, ale także informacje pozytywne o tych, którzy regulują sumiennie swoje płatności.

 

Biura informacji gospodarczej działające w Polsce:

Nazwa i strona internetowa

Właściciele i ilość posiadanych akcji BIG

Siedziba BIG

Krajowy Rejestr Długów BIG S.A.

www.krd.pl

Małgorzata Kaczmarski – osoba fizyczna

(100% akcji)

Wrocław

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.

www.erif.pl

KRUK S.A. (100% akcji) – największa polska firma zarządzająca wierzytelnościami

Warszawa

BIG InfoMonitor S.A.

www.infomonitor.pl

BIK S.A., Związek Banków Polskich*

 

Warszawa

*BIG Infomonitor nie ujawnia w KRS ilości akcji posiadanych przez poszczególnych akcjonariuszy (dane z KRS – stan na 10.10.2012)

 

 

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to jedno z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej. Jego zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dłużnikach posiadających zaległe zobowiązania, a także o podmiotach, które terminowo regulują zobowiązania. Zamieszczenie informacji w Rejestrze Dłużników ERIF może utrudniać lub uniemożliwiać dłużnikom korzystanie
z produktów bankowych, uzyskiwanie pożyczek, zakupów ratalnych, czy zawieranie umów z dostawcami usług np. telekomunikacyjnych. Sumienni płatnicy mają natomiast możliwość potwierdzenia swojej wiarygodności finansowej. Po wejściu w życie nowej Ustawy z 9 kwietnia 2010 r.
o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych informacje o nierzetelnych płatnikach może, przy zachowaniu warunków opisanych w ustawie, zamieszczać praktycznie każdy przedsiębiorca i osoba fizyczna. Rejestr Dłużników ERIF współpracuje z dużymi przedsiębiorstwami, instytucjami finansowymi, a także z firmami z sektora MŚP z różnych branż gospodarki. W gronie klientów Rejestru Dłużników ERIF znajdują się również. fundusze sekurytyzacyjne, jednostki samorządu terytorialnego i spółki prawa handlowego działające na rzecz gmin.

 

Nadesłał:

krzysztof.kulasza

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl