Pokrycie dachowe – co warto wybrać?


2016-01-12
Osoby planujące budowę domu mają do wyboru kilka podstawowych materiałów służących jako pokrycie dachowe. Do najbardziej popularnych należą pokrycia z blachy. Czym się jednak kierować przy ich wyborze i zakupie?

Pokrycie dachowe – co warto wybrać?

Osoby planujące budowę domu mają do wyboru kilka podstawowych materiałów służących jako pokrycie dachowe. Do najbardziej popularnych należą pokrycia z blachy. Czym się jednak kierować przy ich wyborze i zakupie?

Decydując się na zakup blachodachówki należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest trwałość, o której decydują przede wszystkim  grubość rdzenia stalowego (nie powinna być mniejsza niż 0,5mm), rodzaj powłoki (standardowe grubości to w przypadku poliestru 25-35 μm, poliuretanu 50 μm) oraz odporność na wpływ czynników atmosferycznych. To ostatnie wiąże się bezpośrednio z grubością i rodzajem powłoki – a zatem powłoka poliuretanowa będzie bardziej odporna na promienie UV niż cieńsza powłoka poliestrowa.  

Dobór powłoki do środowiska

Producenci oferują swoim klientom szeroką paletę powłok – poza ceną różnią się one rodzajem zastosowanego lakieru, grubością oraz fakturą (połysk,mat). Najważniejszym zagadnieniem które powinno jednak decydować o doborze powłoki jest środowisko, w jakim znajduje się budynek. Powłoki poliestrowe bardzo dobrze sprawdzą się w środowiskach C1, C2 bądź C3 (odpowiednio o: bardzo niskiej, niskiej i średniej korozyjności). Do takich środowisk należą tereny wiejskie, miejskie o niskim stężeniu SO2 oraz nadmorskie o niskim zasoleniu. W przypadku terenów o dużym zanieczyszczeniu,  przemysłowych o umiarkowanym stężeniu SO2 oraz nadmorskich o umiarkowanym zasoleniu, należy pomyśleć już o nieco bardziej wytrzymałych powłokach. Do takich z pewnością należą powłoki poliuretanowe, jak np. PURMAT i PURLAK. Zastosowanie w nich grubej, bo aż 50-mikronowej warstwy lakieru poliuretanowego chroni pokrycie nie tylko przed korozją ale również przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, co w praktyce znacznie zmniejsza ryzyko przedwczesnej utraty koloru. Produkty z powłokami poliuretanowymi to zatem materiały, które sprawdzą się wszędzie – zwłaszcza w wymagających warunkach.

Cięte na wymiar czy modułowe?

Moda oraz pojęcie nowych trendów nie omija żadnej dziedziny życia. Nie inaczej jest w przypadku stalowych pokryć dachowych. W tym obszarze za nowy nurt można uznać dynamiczny rozwój nowego typu pokryć jakimi są blachy panelowe. Tradycyjne blachodachówki cięte na wymiar, przy wszystkich swoich zaletach, najlepiej sprawdzają się na dachach o prostej konstrukcji – w tym przypadku montaż jest łatwy i szybki. Na dachy bardziej wymagające producenci i wykonawcy polecają obecnie pokrycia modułowe, za którymi przemawia szereg zalet. Największą z nich w przypadku skomplikowanych połaci,  jest ograniczona do minimum ilość odpadów. Dla klienta niemniej ważne są łatwy transport i składowanie – nie trzeba być już posiadaczem samochodu ciężarowego, by odebrać zamówiony towar, gdyż najczęściej jest on spakowany w niewielkie paczki na europaletach. Dzięki standardowym wymiarom natomiast realizacja zamówienia odbywa się właściwie od ręki. Moda na pokrycia panelowe ma zatem solidne podstawy, stąd nieustannie rozszerzamy swój asortyment w tym właśnie kierunku. Dzięki temu w tej chwili możemy poszczycić się najbogatszą ofertą panelowych pokryć dachowych na polskim rynku składającą się z blachodachówek ARAD Premium, MODUS, TUR, paneli REGLE i KARO oraz blach z posypką BOND – mówi Rafał Kuczyński dyrektor handlowy z firmy Blachy Pruszyński.

Ostatnią istotną kwestią jest wybór producenta. Przydatna jest tu informacja jak długo firma działa na rynku oraz czy posiada odpowiednie zaplecze serwisowe (jest to bardzo istotne w przypadku ewentualnych reklamacji). Dobrze by marka była solidna, a firma z długoletnim doświadczeniem - bo co komu po 100-letniej gwarancji jeśli firma istnieje od 5 lat?

Nadesłał:

k.czernielewska@synergymedia.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl