Polacy coraz częściej projektują swoje wnętrza


Polacy coraz częściej projektują swoje wnętrza
2016-12-29
Dostępność narzędzi, inspiracje w Internecie i wielość informacji sprawia, że Polacy coraz śmielej sami projektują wnętrza, nie zlecając ich specjalistom, a trend wydaje się być coraz silniejszy. W mediach nie brakuje zdjęć czy porad jak to zrobić, a takie treści cieszą się nie tylko wśród młodych.

Według badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living, 94% Polaków przyznaje, że urządzanie własnego “M” sprawia im przyjemność. Z kolei sondaż TNS Polska dla Black Red White pokazuje, że dla 90% respondentów wystrój domu jest ważnym aspektem życia codziennego.

Co przekonuje do zainwestowania czasu i pieniędzy w projektowanie?

 

Spersonalizowane wnętrza

Po pierwsze personalizacja. Urządzanie na własną rękę daje możliwość stworzenia “własnej” przestrzeni. Dzięki temu, wnętrze będzie nie tylko idealnie dopasowane do domowników, ale będzie również w pełni odpowiadać ich gustom.

- Polacy coraz częściej sami szukają inspiracji w pismach branżowych i Internecie, by potem wykorzystać pomysły w aranżacji własnego mieszkania - komentuje Joanna Rodziewicz, z grupy RE/MAX, przedstawiciel krakowskiej inwestycji Apartamenty z Tarasem. - Są znudzeni standardowymi pomieszczeniami, które widuje się na wystawach. Coraz większe znaczenie zyskują przedmioty czy też meble unikatowe - dodaje.

Gdzie szukają inspiracji? Według raportu “Polskie Wnętrze. Trendy nowoczesności” sporządzonego w ubiegłym roku, 47% Polaków odkrywa marki samemu, 30% poznaje je dzięki znajomym bądź rodzinie, 30% szuka inspiracji w Internecie, a 37% czerpie wiedzę z czasopism. Dużo osób kieruje się również własną intuicją i wyczuciem.

 

Z architektem czy bez?

Co ciekawe, im większe zainteresowanie designem, tym mniejsza potrzeba korzystania z pomocy architekta. Wyniki przeprowadzonego badania przez Westwing Home & Living wykazało, że aż 76% Polaków nigdy nie zatrudniło fachowca.

Każdorazowo warto zastanowić się, czy zatrudniać specjalistę od aranżacji wnętrz. Angażowanie architekta zaoszczędza mnóstwo czasu, lecz z drugiej strony może okazać się niekonieczne, w przypadku osób, które mają własną wizję i pełno pomysłów jak zagospodarować własną przestrzeń. Gdy pomieszczenia są dobrze rozmieszczone, ich urządzenie nie powinno sprawić kłopotu osobom, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia remontów i kontakty ze sprawdzonymi fachowcami. Trzeba mieć jednak dużo czasu, by pozwolić sobie na porównywanie ofert i odwiedzanie sklepów meblowych wybierając najlepsze opcje.

 

Niezależnie od preferencji Polaków, wiele zależy od tego, jak urządzone są mieszkania, w których najczęściej przebywa się w czasie wolnym.  Dom to nie tylko przestrzeń, w której odpoczywamy, ale także miejsce, gdzie spotykamy się ze znajomymi, dlatego tak ważna jest harmonia panująca w naszych czterech ścianach. Ma ona za zadanie pozytywnie wpływać na samopoczucie. I to właśnie powinno kierować każdym, kto podejmuje decyzję o samodzielnym urządzeniu swojego “M” - zgodność z gustem i zainteresowaniami lokatorów.

 

Większe pole do popisu

Westwing Home & Living przeprowadził także badanie na temat preferencji mieszkaniowych Polaków. Z raportu wynika, że zdecydowana większość (60%) pragnie zamieszkać w domu wolnostojącym, 13% wybrałoby loft, 12% kamienicę, a 10% apartament. Natomiast jeżeli chodzi o metraż, najbardziej pożądaną powierzchnią jest 100-150 mkw (34%), a dwóch Polaków na dziesięciu najchętniej zamieszkałoby na 80-100 mkw.

 

- Spora grupa wciąż wybrałaby mieszkanie - podsumowuje przedstawiciel inwestycji Apartamenty z Tarasem. - Dom zazwyczaj oznacza więcej obowiązków - odśnieżanie, dbanie o ogród, drobne naprawy. Lokal w budynku dla wielu oznacza większą anonimowość i poczucie bezpieczeństwa. Wśród naszych klientów dużym zainteresowaniem cieszą się apartamenty o większej powierzchni, także te dwupoziomowe. W przypadku takich mieszkań, nabywcy częściej decydują się na pomoc profesjonalnego projektanta wnętrz - dodaje.

Na rynku pierwotnym, apartamenty z dwoma poziomami oferują zazwyczaj deweloperzy zajmujący się budową lokali o podwyższonym standardzie. Takie lokum, z pewnością, może dać nam namiastkę domu, ze względu na dwa poziomy. To także większe pole do popisu, jeżeli chodzi o jego aranżację.

Dwa poziomy, to zazwyczaj większa przestrzeń i więcej miejsca do zagospodarowania. Łatwiej tu rozdzielić funkcje danych pomieszczeń. Na dole kuchnia i salon przeznaczony do przyjmowania gości, na górze sypialnie, czyli strefa prywatna. Często w takich mieszkaniach znajdują się dwie łazienki, na obu poziomach, co jest bardzo praktyczne.

- W apartamentach dwupoziomowych położonych na najniższej kondygnacji, dodatkowym atutem jest ogród - podkreśla Joanna Rodziewicz. - To nie tylko zwykły taras, ale możliwość zasadzenia przeróżnych roślin. To także doskonała okazja, by samemu zaplanować, jak on ma wyglądać. Wychodząc na zewnątrz bezpośrednio obcujemy z naturą, zupełnie jak w przypadku domu wolnostojącego – zauważa.

Nadesłał:

primetimeprpl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl