Polish Snail holding bada skorupy ślimaków


2014-10-20
Skorupa ślimaka w procesie przetwarzania tych zwierząt na mięso, stanowi często odpad produkcyjny. Firma Polish Snail Holding razem z Polską Akademią Nauka bada możliwość dalszego wykorzystania skorup tych mięczaków pod kątem odzyskiwania z nich wapnia. Co tak ciekawego znajduje się w muszlach ślimaków?

Oprócz tego, że są ładne i można ewentualnie zbierać je, jako ciekawe hobby? To co istotne w muszlach tych zwierząt, to nie ciekawy kształt czy nawet oryginalne ubarwienie, ale to, co z czego są zbudowane.

Głównym składnikiem, z którego są zbudowane, jest węglan wapnia, drugim konchiolina, substancja białkowa, tworząca również wieczko ślimaków. Ślimaki swoje muszle budują, absorbując wapń ze środowiska naturalnego.

Wapń natomiast jest nam niezbędny do życia

W odpowiednim stężeniu powoduje, że mamy mocne kości, zdrowe zęby, prawidłową krzepliwość krwi. Właściwe stężenie tego pierwiastka to również sprawne mięśnie, odprężone nerwy, zdrowy sen, pogodny nastrój. Wiadomo, że niedobór wapnia szkodzi. W ciele dorosłego człowieka jest ok. 1,2 kg wapnia, z czego 99 proc. znajduje się w kościach i zębach. Reszta jest rozsiana po wszystkich komórkach. To wapń reguluje układ nerwowy, poprawiając przekazywanie impulsów nerwowych, a przede wszystkim kontroluje proces krzepnięcia krwi.

Zasoby wapnia w niekostnych komórkach organizmu ludzkiego są odnawiane nawet 30 razy dziennie. Jeśli w tych komórkach brakuje pierwiastka i zagrożone jest sprawne działanie układu nerwowego, pobierany jest on z kości.

Gdy wapń utrzymuje się na właściwym poziomie, mamy mocne kości, zdrowe zęby, prawidłową krzepliwość krwi. Odpowiednie stężenie tego pierwiastka to również sprawne mięśnie, odprężone nerwy, zdrowy sen, pogodny nastrój poczucie szczęścia. Kolejna korzyść to szybkie gojenie się ran.

Niewielki niedobór wapnia początkowo objawia się skurczami mięśni, bólami w stawach, mrowieniem i drętwieniem kończyn oraz zwolnieniem tętna. Późniejsze objawy to szybko powstające ubytki w uzębieniu, zaburzenia snu, czasem nawet krwotoki, np. z nosa.

Gdy niedostatek wapnia jest poważny, może wystąpić utykanie i trudności w chodzeniu, stany lękowe, częste złamania kości, u dzieci zaburzenia wzrostu i utrata zębów. Zmniejszony poziom wapnia w surowicy krwi (hipokalcemia) pojawia się w zaburzeniach syntezy parathormonu - hormonu przytarczyc, w niedoborze witaminy D i magnezu, przy upośledzeniu wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego, przy nadmiernym odkładaniu się pierwiastka w tkankach, zbyt dużym wydalaniu wapnia z moczem.

Dlatego, gdy w naszym organizmie brakuje wapnia, musimy zacząć przyjmować suplementy diety bogate w ten pierwiastek.

Odzyskiwania wapnia z muszli

Firma Polish Snail Holding, lider w hodowli, skupie i produkcji mięsa ślimaków, bada - wspólnie z Polską Akademią Nauk - możliwości odzyskiwania wapnia z muszli ślimaków. Na ten cel firma pozyskała środki z Unii Europejskiej. Dlaczego zdecydowano się prowadzić badania w tym kierunku?

- Badania prowadzimy pod kątem przyswajalności wapnia z muszli. Istnieje podejrzenie, że może być to najlepiej przyswajalny wapń w środowisku. W związku z czym docelowo chcemy stworzyć suplement diety dla osób chorych na osteoporozę - mówi Paweł Piwowarski, biolog z firmy Polish Snail Holding. - Pierwsze badania przeprowadzamy na kurach, badając zmiany w znoszeniu jaj i grubości skorupki po podaniu sproszkowanego odpowiednio pokarmu na bazie muszli. Jeśli badania będą miały pozytywne rezultaty, może to nam posłużyć również do stworzenia specjalnej paszy dla drobiu.

Polish Snail Holding

Polish Snail Holding jako jedyna firma w Polsce oferuje hodowcom ślimaki w pełni spełniające wszystkie wymogi przetwórni i produktów PSH, pod względem jakości mięsa, kalibracji, wielkości i gramatury. Materiał zarodowy gwarantuje najlepsze wyniki w reprodukcji.

PSH Polish Snail Holding jest jedyną spółką w Polsce zajmującą się kompleksowo hodowlą, szkoleniami z zakresu chowu i hodowli ślimaka, opieką nad grupami hodowlanymi, koordynacją, badaniami naukowymi, handlem oraz przetwórstwem ślimaka Helix aspersa maxima.

Opracowanie własnej, nowoczesnej technologii uboju i obróbki mięsa a także jego puszkowania, stały dostęp do najwyższej jakości, hodowanych ekologicznie ślimaków z setek hodowli partnerskich w Polsce i za granicą, pozwala oferować odbiorcom najwyższej jakości towar przez cały rok.

Nadesłał:

teksteria

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl