Polska, Niemcy, Republika Czeska - 3 kraje, 3 pomysły na biogaz


Polska, Niemcy, Republika Czeska - 3 kraje, 3 pomysły na biogaz
2014-01-09
Jest tani, ekologiczny i powstaje z odpadów, których nie można wykorzystać w żaden inny sposób, a których składowanie oznacza zagrożenie dla środowiska. Polska, jako trzeci co do wielkości obszar rolniczy w Unii Europejskiej, dysponuje wręcz doskonałą bazą surowcową do jego produkcji.

Biogaz, o którym mowa, ma nie tylko realną szansę istotnie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, ale może również odegrać kluczową rolę w procesie realizacji unijnych zobowiązań w zakresie stosowania odnawialnych źródeł energii. Szansą na zapoznanie się z najnowszymi trendami w branży biogazowej będzie pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg, które odbędą się we Wrocławiu w dniach od 4 do 6 marca 2014 roku.


Znaczna część działań zawartych w „Polityce energetycznej Polski do 2030 r." związana jest z wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. Dyrektywa ta określa wspólne ramy dla państw członkowskich w zakresie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, jak również wyznacza krajom członkowskim indywidualne cele dotyczące udziału energii z OZE w końcowym zużyciu brutto energii ogółem. I tak w Polsce udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 2020 r. powinien osiągnąć poziom 15%.

Wyznaczenie obligatoryjnych krajowych celów w zakresie udziału zużycia energii z OZE w finalnym zużyciu energii brutto to dla potencjalnych inwestorów swego rodzaju gwarancja na to, że znajdą nabywcę na swój produkt, a dla producentów urządzeń OZE dość wyraźny sygnał do dalszego rozwijania czystych technologii. Inwestycje w odnawialne źródła energii są ważne dla przyszłości Polski także z innego powodu. Znaczna część istniejących bloków energetycznych w naszym kraju jest już mocno wyeksploatowana i w ciągu kilku najbliższych lat będą one wyłączane. To oznacza, że Polska może mieć poważne problemy z pokryciem zapotrzebowania na energię elektryczną." - mówi Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland, będącej organizatorem pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg.

Bardzo ważną rolę w założeniach przyjętych w Krajowym Planie Działania, przygotowanym pod kątem osiągnięcia celów wyznaczonych przez unijną Dyrektywę 2009/28/WE odgrywa biogaz, uważany za jedną z najkorzystniejszych metod pozyskiwania odnawialnych źródeł energii. Może być on wykorzystywany zarówno do produkcji prądu, jak i ciepła. Ze 100 m3 biogazu można wyprodukować około 540-600 kWH energii elektrycznej. W wyniku nowoczesnych procesów oczyszczania biogazu powstaje biometan o parametrach zbliżonych do jakości gazu ziemnego. Szacowana ilość biogazu po oczyszczeniu mogłaby pokryć około 10% polskiego zapotrzebowania na gaz. Mimo to rynek biogazowy w Polsce daleki jest od wykorzystania swojego pełnego potencjału. „Na koniec 2011 roku moc zainstalowana z biogazu wynosiła 103 MW. - mówi Małgorzata Bartkowski z REECO Poland. - To znikoma ilość, mając na uwadze założony do 2020 r. poziom 980 MW. Istotnym czynnikiem spowalniającym rozwój biogazowni rolniczych, nie tylko w kraju nad Wisłą, jest brak wiedzy zarówno o procesach, technologiach wytwarzania i zagospodarowania wytworzonego biogazu, jak również o dostępie do technologii i źródeł finansowania."

Doskonałą okazją do ponadregionalnej wymiany doświadczeń oraz prezentacji innowacyjnych koncepcji i rozwiązań w obszarze sektora biogazowego, będą Międzynarodowe Targi Innowacji Energetycznych InEnerg. Premierowa edycja imprezy organizowanej przez REECO Poland odbędzie się w dniach 4-6 marca 2014 r. na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, a więc w miejscu, gdzie kulturowo spotykają się trzy kraje: Polska, Niemcy i Czechy. Targi, choć mają charakter międzynarodowy, to w szczególności koncentrują się właśnie na regionie Odry i Nysy Łużyckiej.

Organizatorzy targów InEnerg planują cały szereg konferencji i forów biznesowych. Szczególnie atrakcyjnym punktem programu będzie konferencja pt. „Polska, Niemcy, Republika Czeska - 3 kraje, 3 pomysły na biogaz. I co dalej?", organizowana przy współpracy z Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego. Ciekawym wydarzeniem będzie również Dzień Rolnictwa, którego celem jest promowanie OZE wśród rolników poprzez przedstawienie im możliwości i korzyści płynących z OZE, w tym również z produkcji i wykorzystania biogazu.

Organizatorem InEnerg 2014 jest spółka REECO Poland, wchodząca w skład niemieckiej Grupy REECO, która już od 1997 roku organizuje targi i konferencje związane z energią i budownictwem energooszczędnym. Na polskiej scenie targowej jest obecna od 2011 r. Organizowane przez REECO Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem i mimo krótkiego stażu już zyskały renomę jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych w kraju.

Więcej informacji na: www.inenerg.com

REECO Poland Sp. z o.o.

ul. Bartycka 22B/21A

00-716 Warszawa

Tel.: +48 (0) 22 266 02 16

Fax: +48 (0) 22 379 78 60

info@reeco-poland.pl

www.renexpo-warsaw.com

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl