Polski przemysł kwitnie
Giełdowy Indeks Produkcji zamykał listopad z wynikiem 1088.50 pkt. notując jeden z poważniejszych spadków w całym 2017 roku, ale w grudniu udało się powrócić na tor wzrostu wartości i zamknąć rok na poziomie 1135.96 pkt.
Wzrost wartości o 4.36% m/m to dla indeksu zrzeszającego 60 największych polskich spółek produkcyjnych to jeden z najlepszych wyników od momentu jego powstania. Co więcej, wynik GIP60 okazał się o wiele lepszy od wyników najważniejszych benchmarków GPW, na której największy wzrost zanotował indeks sWIG80 (+2.99% m/m), spółki notowane w ramach WIG20 wzrosły o 2.18 proc. m/m, a cały rynek osiągnął zwrot na poziomie 2.09%. O doskonałej kondycji polskiego rynku produkcji świadczy również fakt, że spośród wszystkich indeksów WIG jedynie 5 subindeksów branżowych osiągnęło w grudniu wyższe stopy zwrotu niż GIP60, a mianowicie: WIG-ODZIEŻ (+12.25% m/m), WIG-LEKI (+11.68% m/m), WIG-MOTO (+7.04% m/m), WIG-NIERUCHOMOŚCI (+6.36% m/m) i WIG-GÓRNICTWO (+4.68% m/m).
Analizując stopy zwrotu spółek z GIP60 w kontekście branżowym, najwyższych wyników można doszukać się wśród spółek odzieżowych zajmujących się projektowaniem i dystrybucją swoich produktów. Średnia stopa zwrotu wśród projektantów – tak określamy tę grupę spółek z GIP60 - w ostatnim miesiącu 2017 roku wyniosła 13.09%, za co odpowiada przede wszystkim spektakularny wzrost wartości spółki CCC. Bardzo wysokie średnie stopy zwrotu w grudniu osiągnęły również spółki z branży farmaceutycznej (+6.50% m/m) oraz producenci żywności (+5,01% m/m).
Solidne wzrosty w czołówce GIP60
Również w grudniu w grupie GIP znalazły się firmy, których wyniki znacznie przewyższyły średnią rynkową osiągając dwucyfrowe stopy wzrostu wartości. Najwyższą stopę zwrotu i zwycięstwo w grudniowym rankingu GIP60 wypracowała POZBUD T&R S.A. (+22% m/m) - producent okien i drzwi drewnianych i aluminiowych. Spółka działa na całym rynku europejskim, od kilku lat eksportuje również drzwi do USA. Na początku grudnia POZBUD poinformował o uzyskaniu dofinansowania z PARP dla spółki zależnej na ponad 19 mln zł, co przy rocznych przychodach grupy na poziomie 170 mln (2016) zostało pozytywnie, jak widać ze skokowej zmiany wyceny kursu akcji, ocenione dla perspektywy rozwoju i wyników spółki w 2018r.
Czytaj całość artykułu tutaj: https://www.erp-view.pl/wiadomosci/polski_przemysl_kwitnie.html
Nadesłał:
openmediagroup
|